Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
du MaurierGuy Louis BussonMajorDU MAURIER, GUY LOUIS BUSSON, Major, was born 18 May 1865, son of George du Maurier, and brother of Gerald du Maurier.  He was educated at Marlborough (1879-1881) and at Sandhurst, and was gazetted to the Royal Fusiliers, as Lieutenant, 17 February 1885, becoming Captain 15 September 1896.  Captain du Maurier served in the South African War, 1901-2, in command of the 20th Battalion Mounted Infantry, August 1901 to 31 May 1902; took part in the operations in the Transvaal, March to December 1901; in Cape Colony and Orange River Colony, December 1901 to 31 May 1902.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902], and received the Queen's Medal with five clasps.  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Guy Louis Busson du Maurier, Major, The Royal Fusiliers, City of London Regiment.  In recognition of services during the operations ii South Africa".  He was promoted to Major 12 December 1900.  From 21 June, 1906, he commanded a battalion of Mounted Infantry in South Africa.  Lieutenant Colonel du Maurier became famous in 1909 as the author of 'An Englishman's Home'.  He served in the European War, and was killed in action.  In 1905 he married Gwendolen, eldest daughter of Edward Price, of Broadwater, Godalming.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Fusiliers (City of London Regiment)
du Plat-TaylorSt John Louis HydeMajorDU PLAT-TAYLOR, ST JOHN LOUIS HYDE, Major, was born 22 January 1865, son of Colonel J L du Plat-Taylor, CB.  He was commissioned in the Royal Artillery 9 December 1884; was promoted Captain 22 March, 1894, and Major 18 April, 1900.  Major du Plat-Taylor served in the South African War, 1899-1900, taking part in operations in the Orange Free State in April, 1900.  He was present at the Relief of Mafeking.  Operations in the Transvaal in May and June, 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, in July 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, including action at Zilikat's Nek.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April.  1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "St John Louis Hyde du Plat-Taylor, Major, Royal Artillery.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented to him by the King 28 October 1901.  Major Taylor retired 16 May 1906.  He served in the European War, 1914—18, and was mentioned in Despatches.  Major du Plat-Taylor married, in 1904, Alice, sister of Sir John Purves-Hume Campbell, 8th Baronet, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
DugdaleJames GordonLieutenantDUGDALE, JAMES GORDON, Lieutenant, was born at Burnley 27 July 1874, second son of James Dugdale, of Ivy Bank, Burnley, and Sezincot, Moreton-in-Marsh, Gloucestershire, JP for Lancashire and Gloucestershire, by his wife, who was a daughter of John Brooks, of Sezincot, Moreton-in-Marsh, JP for Westmorland.  He was educated at Marlborough, and Christ Church, Oxford, where he graduated BA, 1895.  He was gazetted Second Lieutenant, 18th Hussars, 1 December 1897, and served with great distinction in the South African War, 1899-1902, taking part in operations in Natal, 1899, including actions at Elandslaagte, Rietfontein and Lombard's Kop; the defence of Ladysmith, including sortie of 7 December 1899, and action of 6 January J900; operations in Natal, March to June, 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900,including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September); operations in the Transvaal, 30 November 1900 to September 1901, and November 1901 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, March and May 1902,; and operations on the Zululand Frontier of Natal in September and October 1901.  For his services he was twice mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 25 April, 1902]; awarded the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "James Gordon Dugdale, Lieutenant, 18th Hussars.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He was promoted Lieutenant 24 February 1900; Captain, November 1904, and from 18 June 1904 to 1907 was Adjutant to the West Somerset Imperial Yeomanry.  He retired in 1908, and was placed on the Special Reserve of Officers.  He held the appointment of Brigade Major, 2nd South Midland Mounted Brigade, 1909-10.  He rejoined his regiment on the outbreak of war, and went to France, where he saw much hard fighting, and was twice mentioned in Despatches, viz, in Sir John French's Despatch of 14 January 1916 [London Gazette, 17 February 1916], and in Sir Douglas Haig's of 13 November 1916 [London Gazette, 4 January 1917].  He was appointed Assistant Provost-Marshal.  He has had two French decorations conferred upon him, being a Chevalier de la Merite agricole, and holding the Medaille d'honneur (silver, 2nd Class).  He married, in 1903, Ellen Mabel, daughter of Major General Compton-Turner, and had two sons: J Frederick C, born 1904, and Nigel, born 1908; and a daughter, Pamela M.
DSO, MVO 4th Class, MC, QSA (5), KSA (2), 1914-15 Star, BWM, Victory Medal with MID, Special Constabulary Medal, Order of Agricultural Merit (France) 4th Class. Regimental Museum Cannon Hall 2000.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
18th (Victoria Mary, Prince of Wales's Own) Hussar
DukaAlbert TheophilusCaptainDUKA, ALBERT THEOPHILUS, Captain, was born 18 April, 1866, youngest son of Theodore Duka, MD, FRCS, HM Indian Medical Service, ranking as Lieutenant Colonel.  He was educated at Cheltenham College and at Cambridge University (MA), and joined the Queensland Military Forces, serving in the South African War, 1900-1.  He took part in the operations in Rhodesia (26 April to 25 May 1900).  Operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Elands River (4 to 16 August).  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April, 1901]; received the Queen's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Albert Theophilus Duka, Captain, Queensland Mounted Infantry.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented in South Africa.  The decoration was awarded particularly for medical services during the Elands River Siege, 1900.  He served in the European War in 1914-15 (Despatches).  Captain Duka was Medical Officer, Queensland Mounted Infantry.  He married (1st), in 1893, Amy Maud, daughter of W Fitch Storey, and (secondly), in 1903, Isabella Jean, daughter of Major Walter S Helpman, of Melbourne.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Queensland contingent
DulyCharlesLieutenantDULY, CHARLES, Lieutenant, was born 1 January 1870, son of Charles Duly, of Hastings.  He served during the Matabele Rebellion of 1896, and in the South African War, 1899-1902; was mentioned in Despatches and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Duly, Lieutenant, Rhodesian Regiment, Cyclist Section Rhodesian Volunteers.  In recognition of services during the operations-in South Africa".  The Insignia, Warrant and Statutes were sent to South Africa, and presented by Lieutenant Colonel Chester Master 25 April 1903.  He served in East Africa in the European War, commanding the Mechanical Transport, British South Africa Police, under General Northey.  Major Duly married, in 1901, Edith, daughter of William Harris, of Johannesburg.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Rhodesia Regiment
DuncanFrancis JohnCaptainDUNCAN, FRANCIS JOHN, Captain, was born 16 May 1870.  He was educated at Shrewsbury, and was gazetted to the Royal Scots 1 September 1889; became Lieutenant 7 March, 1892; was Adjutant, Royal Scots, 1 November 1895 to 31 October 1899; was promoted to Captain 12 August 1896.  He served in the South African War, 1900-2; on Special duty under the Military Governor of Johannesburg; afterwards as Commandant, Edenburg, and in command of a Mounted Infantry Battalion (from 18 August 1901).  Operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in the Orange River Colony, May to 29 November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 17 January 1902]; was given the Brevet of Major 22 August 1902; received the Queen's Medal with two clasps; King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September.  1901]: "Francis John Duncan, Captain, Royal Scots.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented by the King 29 November 1901; the Warrant sent 24 January 1902.  He was promoted to Major 22 May, 1905.  He served in the European War, 1914-17, as GSO2, BEF, 20 May 1915 to 3 August 1915; became Lieutenant Colonel 27 November 1914; was in command of the 165th Infantry Brigade, British Armies in France, 3 January 1916 to 10 April, 1917.  He commanded the 214th Infantry Brigade, Home Forces, 14 April 1917 to 21 October 1917; and the 60th Infantry Brigade, British Armies in France, 24 October 1917 to 13 June, 1918; was Temporary Major General 14 June 1918, commanding 61st Division, British Armies in France.  He was mentioned twice in Despatches, created a CMG in 1915, a CB in 1919, and received the Brevet of Colonel 1 January 1917.  Colonel Duncan married, in 1905, Lili, daughter of Moritz Linder, of Vienna. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Scots (Lothian Regiment)
DuncanJohnCaptainDUNCAN, JOHN, Captain, was born 24 February 1872.  He was gazetted to the Royal Scots Fusiliers 4 March, 1891; became Lieutenant 8 April 1893; was ADC to Major General, India, 7 October 1896 to 5 September 1898.  He served on the North-West Frontier of India, 1897-98 (Malakand), as Regimental Transport Officer, 1st Brigade (7 August to October 1897); action at Landakai; expedition into the Bajaur and Mohmand country; in the Buner Expedition, as Regimental Transport Officer, in the attack and capture of the Tariga Pass (Medal with clasp).  He was promoted to Captain 22 December 1898.  Captain Duncan served in the South African War, 1899 to 1900, taking part in the Relief of Ladysmith, including the operations of 17 to 24 January 1900; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in the Transvaal in May and June 1900: operations in Natal, March and April, 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Frederickstad (17 to 25 October.); operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Duncan, Captain, Royal Scots Fusiliers.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented by the King 29 October 1901.  He passed the Staff College; was Brigade Major, Infantry Brigade, Malta, 31 January 1902 to 21 December 1903; Staff Captain, HQ of Army, 1 April 1904 to 30 June 1907; GSO2, HQ of Army, 1 July 1907 to 31 May 1908; became Major 25 August 1910; was GSO2, Wessex Division, Southern Command, 1 December 1910 to 7 May 1914.  Major Duncan served in the European War as GSO2, 11th Division, New Armies; Mediterranean Expeditionary Force 25 August 1914 to 28 September 1915; was promoted to Lieutenant Colonel 1 July 1915; was GS01, to a division, Mediterranean Expeditionary Force; Australian Forces, 4th Australian Division, Egyptian Expeditionary Force, 6 February to 21 April, 1916; commanded the 78th Infantry Brigade, Egyptian Expeditionary Force, Salonika Expeditionary Force, 26 April, 1916, to 15 June, 1917; was given the Brevet of Colonel 1 January 1917; commanded the 22nd Division, British Salonika Force, 17 June 1917 to 31 March 1919; Major General, General Staff, British Salonika Force; British Army of the Black Sea 1 April, 1919; GSO, 1st Grade, and was promoted to Major General 1 April 1919.  He was created a CMG in 1916 and a CB in 1918.  Major General J Duncan married (1st), in 1896, Helen (who died in 1903), daughter of William Boyd Buckle, BCS, and they had one daughter.  He married (secondly), in 1906, Vivien, daughter of Emile R Merton, and they have one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Scots Fusiliers
DuncombeHubert ValentineLieutenant ColonelDUNCOMBE, THE HONOURABLE HUBERT VALENTINE, Lieutenant Colonel, was born 14 February 1862, son of the 1st Earl of Feversham and the Countess of Feversham.  He was educated at Harrow; at the Royal Military Academy, Woolwich, and at Magdalene College, Cambridge, and joined the 2nd Volunteer Battalion Princess of Wales's Own Yorkshire Regiment, becoming Major 13 May 1896, and Honorary Lieutenant Colonel 14 May 1901.  He served in the South African War from 1900 to 1902, in command of a battalion of the Imperial Yeomanry; was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "The Honourable Hubert Valentine Duncombe, Lieutenant Colonel, Imperial Yeomanry.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented to him by the King 27 October 1901.  He was MP (Conservative) for the Egremont Division of Cumberland, 1895-1900.  Lieutenant Colonel the Honourable H V Duncombe died 21 October 1918.
DSO, QSA (2) CC Witt (Lt Col Hon 14th IY), 1911 Coronation (Lt Col Hon).  Spink 1958 £15.  Glendinings 1985 £440.  March 1986 £675.  Dixon 1995 £1500.  Spink 1999 (no sale).  Elite 2000 £2350.  Spink 2001 est £1600-1800.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Imperial Yeomanry
Duncombe ShaftoArthurLieutenantDUNCOMBE SHAFTO, ARTHUR, Lieutenant, was born in London 8 April, 1880.  He was the only surviving son of Charles Ottiwell and Mrs C Duncombe Shafto, of 9 South Bailey, Durham.  He was educated at the Durham School, and the Royal Military College, Sandhurst, and obtained his commission in the Northumberland Fusiliers in October 1899, becoming Captain in December 1903.  He served in the South African War, 1899-1900, and took part in the operations in the Orange Free State, February to May 1900; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; in Orange River Colony, May to November 1900; in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; was present during the operations in the Transvaal, December 1900 to August 1901; also in Orange River Colony, August 1901 to 31 May 1902 (Despatches [London Gazette, 16 March, 1900, and 10 September 1901]; Queen's Medal with three clasps, and King's Medal with two clasps).  He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur Duncombe Shafto, Lieutenant, Northumberland Fusiliers.  In recognition of services during the operations in South Africa".  From 1905 to 1908 he was Staff Captain of the Border Grouped Regimental District and from 1908 to 1910, of No 5 District.  In May 1908, he was transferred to the Royal Scots.  He was serving with his battalion when he was killed in action at Audincourt on the 20th August 1914.  Captain Duncombe Shafto had married Marguerite Cecile Catherine, daughter of  Lieutenant Colonel Stapleton, 19th Hussars, and left two children, Mark, born in August 1905, and Betty.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Northumberland Fusiliers
EarleMaxwellCaptainEARLE, MAXWELL, Captain, was born 6 April, 1871, son of Captain Charles William Earle and Maria Theresa Villiers. He was gazetted to the Grenadier Guards 4 March 1891; served in the Matabele War, 1893 (Medal); became Lieutenant 23 January 1896, and Captain 12 July 1899. Captain Earle served in the South African War 22 October 1899 to 16 March, 1900, employed with the Military Police (graded Staff Captain), and took part in the advance on Kimberley, including the actions at Belmont, Enslin and Modder River; He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with two clasps, and for the action at Belmont was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Maxwell Earle, Captain, Grenadier Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 29 October 1901. He was Brigade Major, Brigade of Guards, and 9th Brigade, 4th Army Corps, 1 January 1904 to 9 July 1905; Brigade Major, 1st (Foot Guards) Brigade, Aldershot Army Corps, 10 July 1905 to 31 December 1907; was promoted to Major 20 July 1907; GS03, War Office, 1 April to 30 December 1910; GSO2, War Office, 31 December 1910 to 31 March 1914; employed with Canadian Forces 3 June to 8 July 1914. He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 5 August 1914, and served in the European War in 1914 and 1915; was promoted to Lieutenant Colonel 11 September 1914; wounded and mentioned in Despatches, and taken prisoner. He was created a CMG in 1918; became Colonel 5 August 1918; is a GSO, 1st Grade; has the 3rd Class Order of the Red Eagle of Prussia, and the Silver Medal of the Society for Saving Life from Fire. Colonel Earle married the Honourable Edith Elizabeth Loch, daughter of the 1st Baron Loch and Elizabeth, daughter of the Honourable E E Villiers and niece of the 4th Earl of Clarendon, and they had three children.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Grenadier Guards
EassieFitzpatrickVeterinary CaptainEASSIE, FITZPATRICK, Captain, was born 15 October 1864, third son of W Eassie. He joined the Army in 1889, and served with the Expedition to Manipur, 1891 (Medal with clasp); served in Burma, 1891-92-93-94; took part in the operations in the Chin Hills (Despatches, GGO 733 of 1893; two clasps); served during operations in Chitral, 1895 (Medal with clasp). He became Captain, Army Veterinary Department, 11 September 1899, and served in the South African War, 1899-1902; was present during operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; in the Orange Free State, February to May 1900; in Orange River Colony, May to November 1900; during the operations in the Transvaal, June 1901; again in the Orange River Colony 30 November 1900 to May 1901, and June 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 June, 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Fitzpatrick Eassie, Veterinary Captain, Army Veterinary Department. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to GOC, Transvaal and Orange River Colony, and presented at Bloemfontein 4 March 1902. He was promoted to Lieutenant Colonel, Army Veterinary Corps, 4 October 1913, and appointed Inspecting Veterinary Officer in India. Lieutenant Colonel Eassie served in the European War from 1914, as Assistant Director of Veterinary Services, Lines of Communication, British Expeditionary Force, 8 December 1914 to 4 February 1915; Deputy Director of Veterinary Services, Indian Cavalry Corps, British Expeditionary Force, 5 February to 5 November 1915; Deputy Director of Veterinary Services, Salonika Army, British Salonika Force, 1 December 1915 to 11 October 1918. He was given the Brevet of Colonel, and promoted to Colonel, and became Director of Veterinary Services, British Salonika Force, 12 October 1918, with the temporary rank of Brigadier General. He was created a CMG in 1916, and a CB in 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Veterinary Department
EastwoodHugh de CrespignyCaptainEASTWOOD, HUGH DE CRESPIGNY, Captain, was born 25 January 1863, second son of T S B Eastwood, JP, Barrister-at-Law of 28, Gloucester Terrace, London, and Lincoln's Inn, and of Rosalie Eastwood. He was educated at Eton, and joined the Royal Scots Greys, from the 1st Lanark Militia, 19 August 1885; was transferred to the 1st King's Dragoon Guards, as Lieutenant, 29 December 1886. He served in India, 1887-88; was Assistant Adjutant, Cavalry Depot, Canterbury, 1889-91; of the King's Dragoon Guards, 1891-94; was promoted Captain 4 June, 1894. He served in South Africa, 1901, and was present in operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony. He was twice wounded (once severely); mentioned in Despatches [London Gazette, 17 January 1902]; received the Medal and four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Hugh de Crespigny Eastwood, Captain, 1st Dragoon Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. He became Major 20 June, 1903. He was Adjutant and Instructor, Imperial Yeomanry, Aldershot, 1902-4; retired 26 February 1908. From 1910 to 1913 he was DADR, Aldershot Command; DRO, 1913-14. He served in the Great War; was promoted Lieutenant Colonel, and was from 1915 to 1917 Commandant, Army Cyclist Training Centre. He was Inspector of Cyclist Units, 1916-18, and was promoted Colonel in 1916. He was mentioned in Despatches in 1919. Colonel Eastwood had the Order of the Iron Crown (Austria), 3rd Class. He married, 25 January 1887, at Frimley, Surrey, Ellinor, youngest daughter of General John Hall Smyth, CB, of Frimhurst, Frimley, Surrey, and they had three sons: Hugh Robert, Lieutenant-Commander, RN, born October 1888; Thomas Robert, DSO, MC, Brevet Major, Rifle Brigade, born May 1890; and Ronald de Crespigny, born January 1903; and two daughters: Rosalie Joan, born 1892, and Violet, born 1895.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
1st (King's) Dragoon Guards
EdenWilliam RushbrookeCaptainEDEN, WILLIAM RUSHBROOKE, Captain, was born at Bath 11 October 1873, son of Lieutenant Colonel A D Eden (late The Cameronians), of Beaufort House, Bournemouth, and of Louisa, daughter of Captain John Jarvis, 52nd Light Infantry. He was educated at Haileybury College, and at the RMA, Woolwich, and joined the Royal Artillery as Second Lieutenant 4 March, 1893; became Lieutenant 4 May 1896; Captain 28 May 1900; served in the South African Campaign, 1900; was present at the Relief of Ladysmith, including the operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill. Operations in Natal, March to June, 1900, including action at Laing's Nek 6 to 9 June; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900 (including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "William Rushbrooke Eden, Captain, Royal Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was Adjutant, Royal Artillery, 1 April 1931 to 23 November 1904, and Major 26 February 1910. He was promoted Lieutenant Colonel 10 November 1915; was Brigadier General, Royal Artillery, 27th Division, Salonika Army, 21 September 1916; created a CMG 14 June, 1917, and Officier Legion d'Honneur, 1917. He was mentioned in Despatches 7 January 1916, and 8 October 1916, 18 July 1917, and 11 June, 1018. He married, in 1911, Marjorie, daughter of Major Lyon Campbell, 74th Highlanders, and they had one son, Robert Archibald, born 1 August 1912, and a daughter, Joan Agnes, born 27 August 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
EdwardsHubert de BurghSecond LieutenantEDWARDS, HUBERT DE BURGH, Second Lieutenant, was born 24 June, 1880. He served in the South African War; was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 20 July 1901]: "Hubert de Burgh Edwards, Second Lieutenant, Royal Welsh Fusiliers. For surrounding and attacking at night a party of Boers with fourteen men, killing four and taking four prisoners". The Insignia were presented to him by the King 17 December 1901. He was promoted to Lieutenant, and retired from the Army.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Welsh Fusiliers
EgertonArthur FrederickCaptainEGERTON, ARTHUR FREDERICK, Captain, was born 15 January 1866, son of Lieutenant-Colonel A F Egerton and Helen, daughter of Martin Tucker Smith, his wife (she married, secondly, Sir W J Gascoigne). He entered the Army, 1886; was promoted Captain, 1894; served in the Sudan, 1898; was present at the actions at Atbara and Khartoum (British Medal; Khedive's Medal with two clasps). He served in the South African War, 1900-2; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, and in the Transvaal in May and June, 1900, including actions at Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); during operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900 including actions at Wittebergen (1 to 29 July) and Ladybrand (2 to 5 September). Captain Egerton served on the Staff, as Assistant Provost Marshal, from 24 June 1900; during operations in the Transvaal, January 1901 to 31 May 1902, and Orange River Colony 30 November 1900 to January 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur Frederick Egerton, Captain, Cameron Highlanders. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902. He retired from the Cameron Highlanders, 1902, and was Captain, Reserve of Officers.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Queen's Own) Cameron Highlanders
ElgerEdward GwynCaptainELGER, EDWARD GWYN, Captain, was born 3 August 1864, son of G G Elger, of Bricklehampton Hall, Worcester. He entered the Army 25 November 1885; served in the Burmese Expedition, 1885-87 (Medal and clasp). He was promoted Captain 8 November 1894. Captain Elger served in the South African War, 1899-1902, taking part in operations in Natal, 1899; Relief of Ladysmith, including operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900). He was wounded 21 February. Operations in the Orange Free State, April to May 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to November 1900. He was severely wounded 27 November. He was present at operations in the Transvaal, May 1901 to 31 May 1902; was wounded a third time. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 7 May and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Gwyn Elger, Captain, Somerset Light Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902. He retired from the Somerset Light Infantry. Major Elger served in the European War as Assistant Provost-Marshal, 4th Division, BEF, 1915; 19th Army Corps, BEF, 1917. He married, in 1891, Hilda Eva, daughter of Charles Mayhew, of 6 Chester Terrace, London.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince Albert's) Somerset Light Infantry
ElliotWilliam Henry WilsonMajorELLIOT, WILLIAM HENRY WILSON, Major, was born 7 October 1864, at Raipur, Central Provinces, India, son of William Charles Elliot, MD, Medical Officer in Charge, 7th Madras Native Infantry. He was educated privately, and at the London University (MB, FLS), and joined the Army 31 March, 1887. He served in the Hazara Expedition, 1888 (Medal with clasp); in the Miranzai (1st) Expedition, 1891; in the Tochi Expedition, North-West Frontier of India (Medal with clasp 'Punjab Frontier, 1897-98'). He was promoted to Major 31 March, 1899, and served in the South African War, 1899-1901, taking part in operations in Natal, including action at Lombard's Kop; defence of Ladysmith, including action of 6 January; operations in Natal, March to June 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, October 1900; operations in the Transvaal, 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "William Henry Wilson Elliot, MB, Major, Indian Medical Service. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 January 1902. Lieutenant Colonel W H W Elliot was Secretary to the Principal Medical Officer, HM Forces in India, 1903 to 31 March, 1907, when he retired. He was re-employed during the European War, 1914-19, and was promoted to Colonel. He married, 29 September 1891, at Sundridge, Kent, Charlotte Elizabeth, eldest daughter of Charles Furber, of 6 Upper Hamilton Terrace, London. She died 3 April, 1914. Their children were: William Grenfell Riversdale, born 17 April, 1892; Ian Frederick Lettsom, born 25 October 1893; Charlotte Patricia Hazel, Heather Doris Noel and Evangeline Marguerite Ladys.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Medical Service
EllisConyngham Richard CecilMajorELLIS, CONYNGHAM RICHARD CECIL, Major, was born 28 March, 1863, only son of Reverend Conygham Ellis. He was educated at Marlborough, and entered the Army 5 December 1883; was promoted Captain 5 April, 1893; became Major 29 March 1899. He served in the South African War, 1899-1900, and was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop (very severely wounded). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Conyngham Richard Cecil Ellis, Major, Scottish Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in India 30 January 1902, and presented by the GOC, Peshawar District, India, 19 March 1902. Major Ellis retired from the Cameronians 9 March 1903.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Cameronians) Scottish Rifles
ElwesLincoln Edmund CaryCaptainELWES, LINCOLN EDMUND GARY, Captain, was born 10 June 1865, at Thorganby, Lincolnshire, son of Richard James Cary Elwes, JP, of Walland Gary, Bideford, Devon, and Selina (nee Jephson, his wife). He was educated at Twyford School, Cheltenham College, and at the Royal Military College, Sandhurst. He joined the Army, October 1885; was promoted Captain, Durham Light Infantry, 1894; served in South Africa, 1899-1901; was present at the Battle of Colenso with 1st Durham Light Infantry, and was then attached to an improvised Balloon Section, Royal Engineers, until after the Relief of Ladysmith, when he rejoined his regiment. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with seven clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Lincoln Edmund Cary Elwes, Captain, Durham Light Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901, and the Warrant sent 25 January 1902. He was promoted Major, December 1903. He was placed on the List of Reserve of Officers, June 1905. At the outbreak of the European War he was appointed Temporary Lieutenant Colonel, 12th (Service) Battalion Durham Light Infantry, September 1914. He trained this battalion, and commanded it for two years, including nine months in France on the Western Front. He was invalided home in August 1916; was attached for light duty to a reserve battalion from January 1917 to March 1918, when he was appointed Commandant of the Whitley Bay Musketry Camp, which appointment he held until after the Armistice, when he was finally discharged on account of ill-health. He retired January 1919, with the rank of Lieutenant Colonel. Captain Elwes married, 14 November 1903, at Gainford, Darlington, Kathleen, daughter of Charles Hunter, JP, of Selaby, Gainford, Darlington, and they had two sons: Robert Cary Elwes, born 1904, and James Cary Elwes, born 1909.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Durham Light Infantry
EmersonNorman ZealLieutenantEMERSON, NORMAN ZEAL, Lieutenant, was born at Dartford, Kent, on 4 October 1872, son of Ambrose Emerson and of Jessie Emerson, daughter of Orlando Stone. He was educated privately, and at Queenwood College, Hampshire, and was gazetted to the Devonshire Regiment 29 May 1895, becoming Lieutenant 6 July 1898. He took part in the operations on the North-West Frontier of India, 1897-98; with Tirah Expeditionary Force (Medal with two clasps). Lieutenant Emerson served in the South African War, 1899-1902; took part in the operations in Natal, 1899, including actions at Elandslaagte, Rietfontein and Lombard's Kop; was present at the Defence of Ladysmith, including action of 6 January 1900; in Natal, March to June, 1900; in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September); also during the operations in the Transvaal 30 November 1900 to December 1901 (Despatches [London Gazette, 8 February 1901; Sir R H Buller, 13 September and 9 November 1900; and London Gazette, 10 September 1901]; Queen's Medal with three clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Norman Zeal Emerson, Lieutenant, Devonshire Regiment. For services during operations in South Africa". He was promoted to Captain 2 December 1900, and retired 4 November 1911, joining the Reserve of Officers. He rejoined the Army for service in the European War in September 1914; was given the temporary rank of Major in October 1914: served in France and Salonika, and was given the command of the 2nd Training Battalion Army Medical Corps in September 1917. He was promoted to Major, Reserve of Officers, 1 September 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Devonshire Regiment
Page 16 of 59
<<First <Prev 14 1516 17 18 Next> Last>>

Additional information