Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
ApplinReginaldCaptainAPPLIN, REGINALD VINCENT KEMPENFELDT, Captain, was born 11 April, 1869, at Exeview, Alphington, near Exeter, eldest son of Captain Vincent J Applin, RMT (Crimean and China Campaigns), and Mrs W J Applin.  He was educated at Sherborne School, and entered the British North Borneo Service as a Cadet in December 1889; was Police Magistrate and JP for Crown Colony, Labuan, 1894; District Officer, Interior, 1897.  He served through the Syed and Nat Salleh Rebellions, 1895-97 (Medal and clasp).  He was twice thanked by Board of Directors, BNB, for services against the Tumnunam tribes.  He became Captain, 6th Battalion Lancashire Fusiliers, 28 July 1898; served through the South African War, 1899-1901; was District Commissioner from 1 June, 1900, at Bloemfontein; Staff Officer and Acting Provost-Marshal, OR, 10 October to 24 November 1900; took part in operations in Cape Colony, south of Orange River, Orange Free State (against Hertzog), and Transvaal, March to 29 November 1900, including action at Luekhoff, November 1900; operations in Orange River Colony 30 November to December 1900; operations in Cape Colony (against De Wet), December to September 1900.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; awarded the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Reginald Applin, Captain, Lancashire Fusiliers.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He became Captain, 14th (King's) Hussars, 19 July 1905; was DAAG for Musketry, Malta, 26 August 1905 to 3 December 1906; Major, 14th Hussars, 3 June, 1911; Commandant, School of Musketry (temporary); became Temporary Lieutenant Colonel 16 October 1916.  In the Great War Lieutenant Colonel Applin commanded the Machine Guns of the 2nd ANZA Corps at the battles of Messines and Passchendaele, and the Third Battle of Ypres, 1916-17.  He headed the British Machine-Gun Mission to the USA, and received the thanks of the Secretary of State for War, USA, 1918.  In January 1920, was offered OBE, but refused it with thanks.  He was twice mentioned in Despatches, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1919.  He was appointed Lieutenant Colonel in command of the 14th King's Hussars 22 February 1919.  Lieutenant Colonel Applin is the author of 'Machine-Gun Tactics', the first book to deal exhaustively with this subject, published by Hugh Rees in 1907.  His favourite recreations were hunting, shooting and fishing.  He married, 17 April, 1902, at Plymouth, Beatrice Caroline, eldest surviving daughter of  George Bather, of Wroxeter Salop.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Lancashire Fusiliers
ArchdaleTheodore MontgomeryLieutenantARCHDALE, THEODORE MONTGOMERY, Lieutenant, was born 24 September 1873, youngest son of  Nicholas Montgomery Archdale, of Crock-na-Crieve, County Fermanagh.  He entered the Royal Artillery 12 December 1894, becoming Lieutenant, 12 December 1897, and Captain 12 March, 1901.  He served in the South African War, 1899-1900, taking part in the Relief of Ladysmith.  including operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February).  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 22 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Theodore Montgomery Archdale, Lieutenant, Royal Artillery.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented by the King 18 December 1902.  He was promoted to Captain 12 March, 1901, and was Adjutant, Militia, 28 August 1901 to 27 August 1904.  Captain Archdale married, in 1901, Helen Alexander, daughter of  Alexander Russel.  He was promoted to Major 16 August 1911.  He served in the European War from 1914; was wounded and mentioned in Despatches.  He died 10 October 1918.
DSO, QSA (3) CC T-H RofL (Capt DSO RFA), 1914 Star and bar (Major DSO RFA), BWM, Victory Medal with MID (Lt Col).  Hall 1983 £600.  Lusted 1984 £590.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
Archer-SheeMartinLieutenantARCHER-SHEE, MARTIN, Lieutenant, was born 5 May 1873, son of Martin Archer-Shee and Elizabeth Edith (nee Dennistoun-Pell), of New York.  He was educated at the Oratory School, HMS Britannia, and at Sandhurst; served in the Royal Navy as Midshipman, 1888-90; entered the Army, 19th Hussars, 5 March, 1893; was Adjutant, 19th Hussars, 1 January 1898 to 1901.  He served in South Africa, 1899-1902, as Adjutant, 19th Hussars, to 31 December 1901.  He took part in operations in Natal in 1899, including actions at Rietfontein and Lombard's Kop; Defence of Ladysmith, including sortie of 7 December 1899, and action of 6 January 1900; operations in Natal (March to June, 1900), including action at Laing's Nek; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast and Lydenburg; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900; operations in the Transvaal 30 November 1903 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, May 1902.  He was severely wounded; was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901, and 25 April, 1902]; was given the Brevet of Major; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 Sept, 1901]: "Martin Archer-Shee, Lieutenant, 19th Hussars.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He was Assistant Adjutant, Cavalry School, 1904, and resigned, 1905.  He became Major, Reserve of Officers, 19th Hussars.  He served in the European War; was Lieutenant Colonel, 12th Gloucesters, 1915-17; was wounded at Ypres 9 May 1915; was mentioned in Despatches of 30 April, 1916 [London Gazette, 15 June, 1916], and 13 November 1916 [London Gazette, 3 January 1917]; appointed to command 2/4th York and Lancaster Regt, (BEF), May 1917, and invalided home, November 1917.  He later commanded the 10th Battalion King's Own Scottish Borderers (BEF).  Colonel Archer-Shee was a Unionist Member of Parliament for Central Finsbury in 1910.  He married, in 1905, Frances, only daughter of  Alfred Pell, of New York, and they had four sons and two daughters. 
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
19th (Queen Alexandra's Own Royal) Hussars
ArdaghGeorge HutchingsCaptainARDAGH, GEORGE HUTCHINGS, Captain, was born in 1863, eldest son of General Richard D Ardagh, Indian Staff Corps.  He was educated at Harrow (Church Hill) and Sandhurst, from which he was commissioned in the 58th Second Northampton Regiment.  He commanded the 31st Montgomeryshire Yeomanry in the Boer War of 1899-1902, under Sir Bruce Hamilton and Colonel Damant, CB; was mentioned in Despatches thrice; awarded the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "George Hutchings Ardagh, Captain, 9th Battalion Imperial Yeomanry.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He joined the Reserve of Officers, with the rank of Captain, 18 July 1903, and subsequently became Major, 13th Battalion Royal Fusiliers.  He commanded this battalion in the European War until incapacitated through wounds.  He was then attached to the Staff of the 2nd Army until August 1917.  He was twice mentioned in Despatches.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
9th Battalion, Imperial Yeomanry
ArmitageRobertReverendARMITAGE, ROBERT, was born 5 March, 1857, eldest son of Arthur Armitage, Barrister-at-Law, of Bridstow, Herefordshire, and Isabel Jane Armitage, daughter of Dudley Perceval.  He was educated at Marlborough, and at Magdalen College, Oxford; was ordained Deacon in 1880, and Priest in 1882; was Curate of Llandingat, 1880-82; Chaplain, Oxford Military College, 1882-84; Curate of St John Baptist, Leamington, 1884-86.  He joined the Army in October 1886, as Chaplain to the Forces, 3rd Class; served at Aldershot, 1886-90; at Wellington Barracks, 1890-94; at Barbados, 1894-98; at Woolwich, 1898-99.  He served in the South African War, 1899-1902; during the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; in the Transvaal, May and June, 1900, including operations near Johannesburg, Pretoria, and Diamond Hill (11 and 12 January); again in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August); in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; a third time during operations in the Transvaal, 30 November 1900 to 31 May 1902 (Despatches [London Gazette, 16 April 1901 and 29 July 1902]; Queen's Medal with five clasps, and King's Medal with two clasps).  He was recommended for the DSO by Lord Kitchener, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "The Reverend Robert Armitage, Chaplain to the Forces, 3rd Class.  In recognition of services during the operations in South Africa".  Mr Armitage served at Woolwich, 1902-7; was CF at Cairo, 1907-11; at Plymouth, 1911-12; Vicar of St Chad's, Tushingham, 1913-15; Vicar of Bunbury, Tarporley, from 1916
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Chaplain to the Forces
ArmstrongGerald DenneMajorARMSTRONG, GERALD DENNE, Major, was born 26 November 1865, son of Lieutenant General J W Armstrong, CB, Inspector-General of Auxiliary Forces.  He entered the Royal Warwickshire Regiment 7 February 1885; was promoted Captain 3 March 1892; was Adjutant, Royal Warwickshire Regiment, 9 December 1896 to 8 June 1900.  Captain Armstrong served in the South African-War, 1899-1901, as Adjutant, 2nd Battalion Royal Warwickshire Regiment, from 16 December 1899 to 13 October 1900, and was promoted to Major 9 June 1900.  He was present at operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (3 and 6 May) and Zand River;: operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Belfast (26 and 27 August); operations in the Transvaal 30 November 1900 to May 1901.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Gerald Denne Armstrong, Major, Royal Warwickshire Regiment.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were sent to the GOC, Bermuda, 12 February 1902, and presented by General Geary 11 March 1902.  He was promoted to Lieutenant Colonel 6 April 1906; was given the Brevet of Colonel 6 April 1909, and retired with the rank of Colonel 6 April 1910.  Colonel Armstrong married Annie Augusta, daughter of E Yahland, of Plymouth.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Warwickshire Regiment
ArmstrongOliver CarletonMajorARMSTRONG, OLIVER CARLETON, Major, was born 16 October 1859, son of Major W C Armstrong.  He was commissioned Second Lieutenant in the 86th Foot 11 May 1878; became Lieutenant 23 April, 1879, and was transferred to the Bengal Staff Corps 29 January 1883.  He served in Burma, in 1888 (Medal with clasp); became Captain, Indian Staff Corps, 11 May 1889, and Major, Indian Army, 11 May 1898.  He served in the South African War, 1900-2, being first Financial Adviser to the Military Governor of Pretoria, and afterwards Financial Adviser to the General Commanding-in-Chief the Forces.  For his services he was mentioned in Despatches 17 June, 1902, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Oliver Carleton Armstrong, Major, Indian Staff Corps.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented by the King at Buckingham Palace 26 June, 1903, exactly a year after the decoration was gazetted.  He received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps.  He became Lieutenant Colonel 11 May 1904; was appointed AAG, Headquarters, India, 11 January 1905; became Colonel 11 May 1907.  He retired from the Indian Army 11 May 1910.  Colonel Armstrong married, in 1909, Lilian Florence, daughter of Edward Madoc Jones, of Glentworth, Oswestry, and widow of Murray Greaves-Bagshawe, and they had one son.
DSO, IGS 1854 (1) Burma 1887-9 (Lt Burma Mil Pol), QSA (3) CC OFS Trans (Maj ISC), KSA (2) (Maj DSO ISC).  Spink 1997 £275.  Gibbons 1979 £550.  Midland Medals 1978 £395.  Spink 1985 £675.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
AshburnerLionel ForbesLieutenantASHBURNER, LIONEL FORBES, Lieutenant, was born 18 September 1874.  He was educated at Cheltenham College, and entered the Army 16 January 1895, as Second Lieutenant (unattached); joined the Indian Staff Corps 10 March, 1896, and the Durham Light, Infantry 18 May 1896.  He became Lieutenant, Durham Light Infantry, 24 November 1897.  From 1899 to 1902 he served in the South African War, employed with the Mounted Infantry, and he was present at operations in the Transvaal in July 1901; operations in Orange River Colony, November 1901 to April, 1902; operations in Cape Colony, February and March, 1901.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February; 20 August and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Lionel Forbes Ashburner, Lieutenant, Royal Fusiliers.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He was invested by the King 18 December 1902.  He became Captain, Royal Fusiliers, 13 July 1901; was Adjutant, Royal Fusiliers, 1 June 1906 to 30 May 1907; Brigade Major, India, 22 November 1909 to 21 November 1913.  He served in the European War from 1914, as Brigade Major, 102nd, Infantry Brigade, New Armies, 14 December 1914 to 24 February 1915; was promoted to Major 17 December 1914; was Brigade Major, 34th Infantry Brigade, Mediterranean Expeditionary Force, 25 February to 30 September 1915; GSO2, 1st Australian Division, Mediterranean Expeditionary Force, British Armies in France, 1 October 1915 to 15 August 1916; commanded the 96th Infantry Brigade, British Armies in France, 4 December 1916 to 20 August 1917; was Inspector of the Territorial Force (Temporary) 15 October 1917 to 16 October 1918; commanded 142nd Infantry Brigade, British Armies in France, 4 December 1917.  He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1916, and was five times mentioned in Despatches.  He married, in 1907, Ethel Hermione, daughter of Sir Charles Bayley.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Fusiliers (City of London Regiment)
AspinallRobert LowndesCaptainASPINALL, ROBERT LOWNDES, Captain, was born 3 March, 1869 elder son of  Robert Augustus Aspinall, JP, DL.  He was educated at Eton and Sandhurst, and was gazetted to the 15th Hussars 10 September 1888; was promoted Captain 10 July 1895, and retired from the 15th Hussars 25 January 1899.  He went out to South Africa, 1900-2, with the Green Howards (the Yorkshire Regiment), where he served on Sir Join French's Staff as ADC, taking part in operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Reit Vlei and Belfast in the operations in the Transvaal 30 November to December 1900; operations in Orange River Colony, December 1900 to March, 1901; operations in Cape Colony, March to May 1902; was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Robert Lowndes Aspinall, Captain, East Yorkshire Regiment.  In recognition of services during operations in South Africa".  The Insignia were presented by the King 29 October 1901.  Colonel Aspinall commanded the 3rd Yorkshires at mobilization, and later commanded troops of the South Garrison, Redcar.  He then raised the 11th Yorkshires, a fine battalion, made up of Darlington Pals and of men from Richmond, Pontefract and other North country depots.  He said he would not have exchanged for a battalion of Guard - if there had been any conceivable chance of leading the Green Howards in action, but when they became the New Army Reserve he transferred to the Cheshires and went with them to the Front.  He was extremely well known in Darlington, and popular where the 11th Yorkshires were assembled for training purposes.  His men adored him, and did not attempt to conceal their chagrin when he transferred to the Cheshire Regiment.  The battalion undoubtedly reached a magnificent state of efficiency under his command, and his disappointment was very great when it was made a Reserve Battalion, supplying drafts for the Dardanelles and for France.  Lieutenant Colonel Aspinall was killed in action on the 3rd July 1916, near Thiepval.  He was a very well known writer on sporting subjects, am was a keen sportsman and a prominent figure in pre-war days at regimental race-meetings.  He won the Cavalry Brigade Cup at Aldershot in 1897. 
DSO, QSA (3) CC OFS Belf (Capt ADC, Cav Div Staff), KSA (2) (Capt DSO), 1914-15 Star (Lt Col DSO York Regt), BWM, Victory Medal (Lt Col) 1897 Jubilee (Capt).  DNW 2002 £2400.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
East Yorkshire Regiment
AsserVerneyLieutenantASSER, VERNEY, Lieutenant, was born at Beadonwell, Kent, 28 December 1873, third son of S B V Asser, JP, of Windlesham, Surrey.  He was educated at Uppingham School, and joined the Yorkshire Artillery in 1893; served with the British South Africa Police in the Matabele War of 1898 (Medal).  He was commissioned to the Royal Artillery 4 March, 1899; was promoted Lieutenant 16 February 1901.  He fought in the South African War from 1900 to 1902, with the 83rd Battery, Royal Artillery, taking part in operations in the Transvaal and Orange River Colony; operations on the Zululand Frontier of Natal in September and October 1901.  For his services in the Boer War he was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal and clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Verney Asser, Lieutenant, Royal Horse and Royal Field Artillery.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He was Adjutant, 11th Brigade, 1 October 1905 to 31 January 1908; was promoted Captain 3 July 1907; served in the operations on the Blue Nile, 1908 (Medal); was attached to the Egyptian Army 1 February 1908, to 31 January 1912; Officer of a Company and Commander of a Company of Gentleman Cadets at the Royal Military Academy, Woolwich, from 16 September 1912 to 25 August 1913; Adjutant, Royal Military Academy, 26 August 1913 to 30 September 1914; was promoted Major 30 October 1914.  Major V Asser served in the European War from 1914 to 1918.  He was employed as Staff Captain, Royal Artillery, 8th Division, British Expeditionary Force, 1 October 1914 to 26 March, 1915; Brigade Major, Royal Artillery, 27th Division, British Expeditionary Force, Egyptian Expeditionary Force, 27 March, 1915 to 27 March, 1916; GSO2, 26th Division, Salonika Army, 28 March to 19 September 1916; became Acting Lieutenant Colonel, Royal Artillery, 10 October 1916; Brigadier General, Royal Artillery, 27th Division, British Salonika Force, 4 September 1918.  He was mentioned in Despatches; received the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1916, and was created a CMG in 1919.  He married, in 1911, Hyacinth, daughter of Henry Irwin, CIE, of Madras, and of Henrietta Helen, daughter of the Reverend Robert Irwin, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
AstellSomerset Charles Godfrey FairfCaptainASTELL, SOMERSET CHARLES GODFREY FAIRFAX, Captain, was born on the 15th July 1866, son of  General C E Astell (and grandson of W Astell, MP), and of H D, daughter of F Spaight, of Derry Castle, Tipperary.  He was educated at St Columba College, Dublin, and joined the service 4 May 1887, becoming Captain 17 December 1895.  He served in the Sudan (Dongola), 1896, and received two medals, the Queen's and the Khedive's.  He served in the South African War in 1900; was Intelligence Officer, Wakkerstroom, April, 1901; in charge of the Johannesburg Criminal Investigation Department 6 June, 1900 to 25 February 1901; was present at the Relief of Kimberley, during operations in the Orange Free State, February to May 1900; during actions at Karee Siding, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; during operations in the Transvaal in May 1900, including actions near Johannesburg.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April, 1901], and received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Somerset Charles Godfrey Fairfax Astell, Captain, North Staffordshire Regiment.  In recognition of services during the operations in South Africa".  (Insignia, etc, sent to the Commander-in-Chief, South Africa, and presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901).  Captain Astell was Adjutant, 4th North Staffordshire Quarters, Lichfield, 1902-3.  He married, in 1903, Frederica Beatrice, only child of James Frederick Roberts, CMG, FRGS, and Mary Beatrice, second daughter of Sankey Gardner, JP, of Eaglesbush Neath.  Captain Astell's favourite recreations were hunting, shooting and fishing.  He died 24 March, 1917.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince of Wales's) North Staffordshire Regiment
AytounAndrewCaptainAYTOUN, ANDREW, Captain, was born 2 July I860, son of  Robert Aytoun, WS, of Capeldrae, Fife, and of his wife, Helena Louisa Adelaide Maugham.  He joined the Argyll and Sutherland Highlanders 19 February 1881; became Lieutenant 1 July 1881; was Adjutant, Queensland Volunteer Corps, 6 December 1888 to 31 January 1892; became Captain 26 February 1890; was Adjutant, Militia, 19 September 1892 to 22 February 1898.  Captain Aytoun was employed with Colonial Forces, Queensland, from 18 March, 1898.  He served in the South African War, 1900-1, in command of the 4th Queensland Contingent (Imperial Bushmen); operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Zilikat's Nek; operations in the Orange River Colony, May to 29 November 1900.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]; "Andrew Aytoun, Captain, Argyll and Sutherland Highlanders.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were sent to the Colonial Office 27 November 1902, for presentation by Lord Tennyson; returned and presented by the King 12 June, 1903.  He was promoted Major 9 August 1902, and retired 2 July 1908.  During the European War he served as Assistant Embarkation Officer, with the temporary rank of Colonel.  He was created a CMG in 1917; a CBE in 1919; was made Officer of the Crown of Belgium, 1917, and Officer of the Legion of Honour, France, 1918.  He married, in 1889, Helen Lilias, fourth daughter of  Robert Graham, of Fintry, and their son, Robert Merlin Graham, born 19 January 1890, Lieutenant, Argyll and Sutherland Highlanders, died 27 August 1914, of wounds received the previous day at Le Cateau.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Louise's) Sutherland and Argyll Highland
BackhouseMiles Roland CharlesCaptainBACKHOUSE, MILES ROLAND CHARLES, Captain, was born 24 November 1878, at the Rookery, Middleton Nyas, Yorkshire, son of Sir Jonathan E Backhouse, Baronet, and Florence, daughter of Sir John S Trelawny, 9th Baronet.  He was educated at Eton, and Trinity Hall, Cambridge, and became Second Lieutenant, Northumberland Hussars (Yeomanry Cavalry) in April, 1897.  He was employed in the 14th Yeomanry Squadron, Imperial Yeomanry, South Africa, from January to the end of the war, in which he served as Lieutenant from January 1900 to April, 1901, and was then promoted Captain (Honorary), and given command of a squadron.  He was severely wounded; mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Miles Roland Charles Backhouse, Captain, 5th Battalion Imperial Yeomanry.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He married, September 1904, at Dunston, Norwich, Olive, second daughter of Geoffrey Fowell Buxton and Mary, daughter of the Honourable and Reverend John Harbord, and they had three sons: Roger Trelawny, born 5 September 1905: Jonathan, born 16 March, 1907; Wilfrid Jasper, born 28 July 1913, and one daughter, Patricia, born 23 April, 1911.  He was promoted Major, and retired from the Territorial Force 27 June, 1903.  He served in the European War from 1914-19; went out with the Northumberland Hussars, as Second-in-Command, October 1914; in command, February to May 1915; commanded the North Somerset Yeomanry, September 1915 to March, 1917; commanded the 8th Battalion Yorkshire Regiment 1 October 1917 to January 1919.  He was a Lieutenant Colonel in the Territorial Force Reserve.  He was mentioned in Despatches four times: June, 1915; January 1917; June, 1918; March, 1919, and awarded a Bar to the Distinguished Service Order, for services in operations on the Piave, Italy, in September and October 1918 [London Gazette, 18 November 1918].
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
5th Battalion, Imperial Yeomanry
BaggeRichard LudwigCaptainBAGGE, RICHARD LUDWIG, Captain, was born at Antwerp in 1872, son of Herbert Bagge, late of Gaywood Hall, King's Lynn, Norfolk, and of his wife, Maria Adelaide Rosalie, second daughter of Louis Duquesnoy, of Antwerp.  He was educated at Charterhouse; was commissioned in the 3rd Norfolk Regiment in 1891; served in the South African War; was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with two clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Richard Ludwig Bagge, Captain, 3rd Norfolk Regiment.  In recognition of services during the operations in South Africa".  The Insignia were presented to him by the King, 29 October 1901.  He retired from the Militia, and rejoined in 1914, as Captain, Special List, attached Norfolk Regiment.  He was promoted to Major.  Major Bagge was patron of three livings, and was Lord of the Manors of Gaywood, Islington, Haveless, Bawsey and Leziate.  He married, 28 June 1904, at St Peter's, Cranley Gardens, Anna Victoria Wilmsdorff Mansergh, only daughter of Major W G Mansergh, of Rock Savage, County Cork, late of the 69th Regiment, and they had five daughters Doreen Pleasance Anna; Nancy Adelaide; Sheila Clifford; Moira Mansergh and Rosaleen Margaret.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Norfolk Regiment
BagotWalter LewisMajorBAGOT, THE HONOURABLE WALTER LEWIS, Major, was born at Blithfield, Rugeley, 22 April, 1864, son of William, 3rd Baron Bagot, and Lucia, his wife, daughter of Lord and Lady Dover. He was educated at Eton, and the Royal Military College, Sandhurst; joined the Grenadier Guards 23 August 1884; was ADC to the Governor of South Australia, 1891. He was Regimental Adjutant, Grenadier Guards, 1893-97; served in the Sudan Expedition, 1898; was slightly wounded at the Battle of Omdurman; was awarded the Queen's Medal and Khedive's Medal with clasp. He retired from the Grenadier Guards in December 1898. When the South African War broke out Major Bagot returned to active service, first as DAAG, Imperial Yeomanry, January 1900; subsequently as Administrator of Postal Services, Transvaal (8 July 1900, to 1 April, 1901), and later on he became Staff Officer to Sir Henry Rawlinson's Columns, March, 1901, to the termination of the war. He was present at operations in the Orange Free State, April and May 1900; operations in the Transvaal in June, 1900 including actions near Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal and Orange River Colony, April, 1901, to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901 and on another occasion]; promoted to Major, Reserve of Officers; received the Queen's Medal and four clasps, the King's Medal and two clasps, and, for general good service, was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 Sept, 1901]: "Honourable Walter Lewis Bagot, Major, DAAG for Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant, etc, were sent to the GOC, Transvaal, 3 February 1902, and privately presented in South Africa 26 June, 1903. He was appointed ADC to Lieutenant General Sir Henry Rawlinson, 4th Army Corps, in France, 5 November 1914, to June, 1915, subsequently he became Director in the Ministry of Munitions of War, June 1915 to January 1916. Major Bagot was General Manager, The Victoria Falls and Transvaal Power Company Ltd, and Chairman of Rand Mines Power Supply Co Ltd. He has the Jubilee Medal, 1897. He married, in 1892, Margaret Jane Caroline, daughter of the Honourable Frederick and Lady Adelaide Cadogan, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Imperial Yeomanry
BaileyArthur HaroldLieutenantBAILEY, ARTHUR HAROLD, Lieutenant, was born 24 August 1873, son of W H Bailey. He entered the South Lancashire Regiment 10 October 1894, becoming Lieutenant 17 October 1897. He served in South Africa in 1896, in Matabeleland, and was Adjutant, South Lancashire Regiment, 24 April, 1899, to 23 April, 1903. He served in the South African War, 1899 to 1902, as Adjutant, 1st Battalion South Lancashire Regiment, and was present at the Relief of Ladysmith, including operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900; operations in the Transvaal 30 November 1900, to 31 May 1902; operations on the Zululand Frontier of Natal in September and October 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur Harold Bailey, Lieutenant, South Lancashire Regiment, In recognition of services during the operations in South Africa”. The Insignia, Warrant, etc, were sent to the Commander-in-Chief in India 12 June, 1903, and were presented at Jubbulpore 4 August 1903. He became Captain 13 December 1901. Captain Bailey was on half-pay from 18 October 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince of Wales's Volunteers) South Lancashire Re
BaileyJoseph Henry RussellMajorBAILEY, THE HON JOSEPH HENRY RUSSELL (LORD GLANUSK), Major, was born at Glanusk Park, Crickhowell, 20 October 1864, eldest son of the 1st Baron Glanusk, and Mary, daughter of Henry Lucas, MD. He was educated at Eton, and the Royal Military College, Sandhurst, and was gazetted to the Grenadier Guards 7 February 1885; became Captain 11 November 1896; was ADC to Major General, Home District, from 16 July 1897. He became Major 29 November 1900, and served in the South African War in 1900 as Adjutant, City Imperial Volunteers (Infantry); was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "The Honourable Joseph Henry Russell Bailey, Major, Grenadier Guards. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901; the Warrant sent 24 January 1902. He commanded the Guards' Depot, Caterham, 1901-3; resigned his commission in 1903, and became Lieutenant Colonel, 3rd Battalion South Wales Borderers, 1904-10; succeeded to peerage as 2nd Baron Glanusk in 1906. He was Lieutenant Colonel, Brecknock Battalion South Wales Borderers, 1911-16, and was created a CB, 1911, and a CBE, 1919. Lord Glanusk became Lord-Lieutenant of Brecknock in 1905; Chairman of the County Association; Commissioner of Boy Scouts for Wales; Honorary Colonel, Brecknock Battalion, and Chairman of the County Council. His favourite recreations were cricket and football (captain Eton Football, 1883), and shooting, fishing, hunting, etc. He married, in 1890, Editha Alma, daughter of Major Warden Sergison, of Cuckfield Park, Sussex, and they had one son, Lieutenant Colonel the Honourable Wilfred Russell Bailey, DSO, born 27 June, 1891, and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Grenadier Guards
BaileyPercy JamesCaptainBAILEY, PERCY JAMES, Captain, was born 2 December 1873, eldest son of Sir James Bailey. He was gazetted to the 12th Lancers 11 December 1895, and became Lieutenant 12 May 1897. He served in the South African War, 1899-1902 (as Brigade Signalling Officer 13 October 1900 to 25 June, 1903); took part in the advance on Kimberley, including action at Magersfontein; was present at the Relief of Kimberley; took part in the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including those at Paardeberg, the actions at Poplar Grove (severely wounded), Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain) and Zand River; served during operations in the Transvaal, May and June, 1900, including actions near Johannesburg and Diamond Hill; again in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; in the Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Lindley, Bethlehem and Wittebergen; served again in the Transvaal 30 November 1900, to 31 May 1902; afterwards on Staff (including service as Staff Officer to a Column). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 June, 1902]; received the Queen's Medal with six clasps, and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Percy James Bailey, Captain, 12th Lancers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. He was promoted to Captain 17 April, 1901; was Adjutant and Quartermaster, Cavalry School, 14 August 1905 to 13 August 1909; became Major 22 August 1908; was Assistant Commandant, Remount Service, Shirehampton, Southern Command, 3 January to 5 April, 1919; Deputy Director of Remounts, GHQ, British Armies of the Rhine, 6 April, 1919. Major Bailey married, in 1907, Dorothy Jessica, daughter of Thomas Gibson Bowles, MP, and of Jessica (who died in 1887), daughter of General Evans Gordon.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
12th (The Prince of Wales's Royal) Lancers
BaillieAugustus CharlesCaptainBAILLIE, AUGUSTUS CHARLES, Captain, was born 25 March, 1861, second son of Evan P Montagu Baillie. He was educated at Marlborough; joined the RHA, and retired as Lieutenant. He served in the South African War, 1900-2, commanding the 15th Battalion Imperial Yeomanry, from 14 April, 1901, to March, 1902; commanded a mobile column, March to 31 May 1902. He was present at operations in the Transvaal, January to March, 1900; in the advance on Kimberley, March to July 1900; operations in the Transvaal, July to 29 November 1900; operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 Sept, 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Augustus Charles Baillie, Captain, 10th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. During the European War Lieutenant Colonel A C Baillie commanded the 2/2nd Lovat's Scouts, September 1914 to December 1916; served in France in charge of horses, December 1916 to April, 1917; commanded 2/2nd Lovat's Scouts, May 1917, to the end of the war. He was given the Brevet of Colonel. He married, in 1905, Meta, only daughter of Lieutenant General Sir Henry Trotter, GCVO, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
10th Battalion, Imperial Yeomanry
BaillieJohn AndrewLieutenantBAILLIE, JOHN ANDREW, Lieutenant, was born 22 October 1876, son of A J Baillie, RN. He was educated at Douro House School. He was seconded for Service under the Foreign Office; was first in the Indian Police, and then served with the South African Mounted Forces and South African Constabulary, 1900-2, in the Boer War. He was mentioned it Despatches, awarded the two Medals, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "John Andrew Baillie, Lieutenant, Steinaecker's Horse. In recognition of services during the South African operations". Lieutenant Baillie commanded a contingent of his regiment at the Coronation of King Edward VII; served in the Hampshire Royal Horse Artillery, and later with the Royal Horse Artillery. He took part in the European War from 1914-18. He received promotion to Major, Royal Horse Artillery, 1 June 1916; was wounded, mentioned in Despatches. He was married.
DSO, 1902 Coronation, QSA (3) Trans SA 01 SA 02 (Lt Steinaeker's Horse). DNW 1999 £2200.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Steinaecker's Horse
Page 2 of 59
<<First <Prev 12 3 4 5 Next> Last>>