Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
Graham-ClarkeLionel AlthamCaptainGRAHAM-CLARKE, LIONEL ALTHAM, Captain, was born in 1867, son of Leonard John Graham-Clarke and Flora Eliza, daughter of Henry Brown. He was gazetted to the Royal Artillery; became Captain 18 May 1898; retired and entered the Reserve of Officers. Captain Graham-Clarke served in the South African War, 1900-1, and was present at operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Wittebergen (1 to 29 July), and operations in Orange River Colony 30 November 1900 to February 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Lionel Altham Graham-Clarke, Captain, 1st Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He became Honorary Major, Royal Gloucestershire Hussars, Imperial Yeomanry. His home was Frocester Manor, Stonehouse. Major Graham-Clarke married, in 1893, Frances, daughter of C E Charlesworth, and they had one son. Major Graham-Clarke died 26 July 1914, and an obituary notice appeared in the 'Times' of 28 July 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
1st Battalion, Imperial Yeomanry
GrantArchibald SeafieldLieutenantGRANT, ARCHIBALD SEAFIELD, Lieutenant, was born 17 February 1878, eldest son of Major F W Seafield Grant, Oxfordshire Light Infantry, and Anne Seafield Grant, of 5 Third Avenue, Hove, Sussex. He was educated at Eton, and entered the Army 11 January 1899, with a commission in the Royal Highlanders (The Black Watch). He served in the South African War, 1899-1902, taking part in the advance on Kimberley, including action at Magersfontein; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899; operations in Cape Colony, November 1900 to May 1902. He was employed on the Staff. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Archibald Seafield Grant, Lieutenant, The Black Watch (Royal Highlanders). In recognition of services during the operations in South Africa". He became Captain 15 February 1906, and retired 4 February 1914. Captain Grant served in the European War, 1914-18, as Deputy Assistant Director of Railway Transport. He was mentioned in General French's Despatches of December 1914. He became Major, Reserve of Officers, Royal Highlanders, 1 September 1915.
DSO, QSA (3) CC OFS Trans (Lt 2/R Highlanders), KSA (2) (Lt DSO 2/R Hlds). Spink 1988 £480.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Black Watch (Royal Highlanders)
GrantArthurLieutenantGRANT, ARTHUR, Lieutenant, was born 14 September 1879, eldest, son of Sir Arthur Henry Grant, 9th Baronet, JP, DL, and Mary, daughter of Captain H Sholto Douglas, late 42nd Highlanders. He was gazetted to the 12th Lancers 4 January 1899, and served in the South African War, 1899-1902, taking part in the advance on Kimberley, including action at Magersfontein; at the Relief of Kimberley; was present during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including those at Paardeberg; actions at Poplar Grove, Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain) and Zand River; in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; in the Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Lindley, Bethlehem, and Wittebergen; again in the Transvaal 30 November 1900 to July 1901; also in Cape Colony, July 1901 to 31 May 1902 (Despatches [London Gazette, 25 April, 1902]; Queen's Medal with five clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Arthur Grant, Lieutenant, 12th Lancers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to His Excellency the Commander-in-Chief in India, and presented by Colonel Penno at Umballa in January 1903. He was promoted to Lieutenant 8 March 1900, and to Captain 21 May 1904, and retired 25 September 1909. Lieutenant Colonel A Grant served in the European War, and commanded the Gordon Highlanders till severely wounded in France in 1915. He was Commandant of a Camp from 1917 to 1918. In 1917 he succeeded his father as 10th Baronet, of Nova Scotia. Sir Arthur Grant was a JP and DL. He married, in 1909, Evelyn, youngest daughter of Collingwood L Wood, of Freeland, Perthshire, and they had two sons: Arthur Lindsay and Francis Cullen; and three daughters: Evelyn Mary Francis; Elspeth and Katherine Jean.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
12th (The Prince of Wales's Royal) Lancers
GrantRobert Francis SidneyLieutenantGRANT, ROBERT FRANCIS SIDNEY, Lieutenant, was born 18 September 1877, son of Sir 0 Grant, KCSI, and Ellen, daughter of the Right Honourable Henry Baillie, of Redcastle. He was educated at Eton, and entered the Rifle Brigade 13 July 1898, becoming Lieutenant 3 April 1900. He was Adjutant, Rifle Brigade, 24 December 1901 to 5 January 1902. He served in the South African War, 1899-1902, and was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; in the operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; took part in the operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; in Orange River Colony, May 1900; again in the Transvaal, 30 November 1900 to April 1902; again also in Orange River Colony, July and August 1901 (Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; Queen's Medal with six clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Robert Francis Sidney Grant, Lieutenant, Royal Welsh Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Lieutenant Grant was ADC to Major General, North-Western District; ADC to GO Commanding-in-Chief (acting), Western Command, 23 January 1905 to 15 December 1906; created an MVO, 1911; GSO3, War Office, 1 May 1914 to 28 September 1914. He served in the European War, 1914-15; was promoted to Major 28 November 1914; was mentioned in Despatches twice, and severely wounded, February 1915. Major Grant married, in 1917, Vera, daughter of Lieutenant Colonel Walter Campbell, of The Ivy House, Hampton Court.
MVO 4th Class (806), DSO, Union of South Africa (unnamed), QSA (6) CC T-H RofL Trans L-N OFS (Lt R Bde), KSA (2) (Lt DSO R Bde), 1914 Star and Bar (Capt DSO MVO), BWM, Victory Medal with MID (Maj). DNW 2000 (no sale). Day 2001 £3,400.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Welsh Fusiliers
GrantRonald CharlesCaptainGRANT, RONALD CHARLES, Captain, was born 22 November 1864, the eldest son of Lieutenant Colonel James Murray Grant, Cape Mounted Rifles. He was educated at the Public Schools, Cape Colony; joined the Cape Mounted Rifles in 1880, and served in the Basutoland Campaign, 1880 to 1901, taking part in the Relief of Mohali's Hoed, action of Kalibani, relief of Mafeking, first and second affairs of Lerothodi's Village. He received the Medal with clasp. He again saw active service in South Africa, 1899-1902, as Camp Adjutant, Colonial Division (March to September 1900); during operations in the Orange Free State, March to May 1900, including defence of Wepener; during operations in the Transvaal, west of Pretoria, August to November 1900; in the operations in the Orange River Colony (May to August 1900), including actions at Wittebergen (1 to 29 July); during operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; taking part in the operations in Cape Colony, November 1900 to May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901, and 16 April, 1901]; he received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Ronald Charles Grant, Captain, Cape Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to South Africa, and presented by Colonel Lukin at Queenstown 7 December 1901. He was promoted Major (became Second-in-Command) 1 January 1903, and received the Brevet of Lieutenant Colonel 6 June, 1902. For services during the European War he was given the OBE. Lieutenant Colonel Grant married, in 1898, Nina, eldest daughter of the Reverend James Stewart, MD, DD, of Lovedale, South Africa.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Cape Mounted Rifles
GrattanO'Donnel ColleyLieutenant ColonelGRATTAN, O'DONNEL COLLEY, Lieutenant Colonel, was born 13 June, 1855, at Crawley, Sussex, son of Henry Colley Grattan and Lucy Nugent Grattan. He was privately educated, and at the Royal Military College, Sandhurst. He was commissioned as Second Lieutenant in the King's Liverpool Regiment in 1876, becoming Lieutenant 10 March, 1877. Lieutenant Grattan served in the Afghan War, 1878-80, with the Kurram Valley Force, under Sir F Roberts (Field-Marshal Lord Roberts); was present at the action of 28 November 1878, in the Kurram Valley, and battle and capture of Peiwar Kotal; affair at Ali Khel (Medal with clasp); was promoted Captain 20 September 1882; Major 26 October 1892; Lieutenant Colonel 17 February 1900. He served in the South African War, 1899-1900; operations in Natal in 1899, including actions at Rietfontein and Lombard's Kop; Defence of Ladysmith. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with clasp, and for services rendered at Ladysmith was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "O'Donnel Colley Grattan, Lieutenant Colonel, Liverpool Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He was given the Brevet of Colonel 10 February 1904. He was Brigade Commander, 1st West Riding Infantry Brigade, 1909-13. He was called up in 1914, and raised and trained 61st Brigade, 20th Light Division, and commanded same till the departure of the division to France, 1915; put in command 3rd Line West Lancashire Division, 1915 to 1916, when it was formed into 'groups'; Commandant, Prisoner of War Camp, to October 1919. He was twice mentioned in Despatches. He married, at Aldershot, 4 January 1877, Helen Randall, second daughter of Major General H Le Poer Trench. They had two daughters: Gladys Norah, born in 1885, married Major General Sir C H Harington, KCB, DSO, and Aileen Nugent, born in 1887, married Temporary Captain F C Bedwell, West Yorkshire Regiment.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(King's) Liverpool Regiment
GravesPercival HopeCaptainGRAVES, PERCIVAL HOPE, Captain, was the son of Captain Alexander Hope Graves. He joined the 6th Battalion Middlesex Regiment, and served in South Africa, 1899-1902, as Acting Adjutant and Quartermaster, Rest Camp, Stellenbosch, 5 November 1900 to 6 January 1901. He was present in operations in Cape Colony, south of Orange River, 1900; operations in Cape Colony 30 November 1900 to January 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal and clasp; the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Percival Hope Graves, Captain, Middlesex Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain Graves afterwards served in the 3rd (Reserve) Battalion The Middlesex Regiment.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Duke of Cambridge's Own) Middlesex Regiment
GreenAlfred LingardCaptainGREEN, ALFRED LINGARD, Captain, was born 1 July 1863, at Ballingdon, Essex, son of Reverend Thomas Lingard Green, Honorary Canon of Ely, late Rector of Sudbury, Suffolk, and afterwards Rector of Tingrith, Bedfordshire, and Louisa Letitia Lingard Green (nee Stedman); and was educated at Ely Grammar School. He married, 27 September 1888, Isabel, daughter of Robert Thorburn, of Vancouver, British Columbia, and they had three children: Arthur Adelbert, born 3 June, 1889; Frances Winifred, and Edgar Methuen, born 15 September 1896. For his services in the South African War he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 Sept, 1901]: "Alfred Lingard Green, Captain, Bedfordshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The following is his Record of Service: 1880, Private in the West Suffolk Volunteers; 4 January 1881, Second Lieutenant, the Bedfordshire Militia; 7 May 1881, Lieutenant, Bedfordshire Militia; 8 May 1882, passed Qualifying Examination of Militia Candidates for Commissions in the Army; March, 1885, Driver, Transport Service in the North-West Rebellion of Canada; 20 February 1891, Second Lieutenant, 3rd Volunteer Battalion Bedfordshire Regiment; 15 July 1892, Lieutenant, Bedfordshire Regiment, and Secretary, Bedfordshire Rifle Association; 20 November 1895, Captain, Bedfordshire Regiment, and Mess President; 1897, Captain, and for short period Acting Adjutant; 14 February 1900, Temporary Captain in the Army, whilst Commanding 1st Volunteer Active Service Company (South African War); 13 February 1901, Major, 3rd Volunteer Battalion Bedfordshire Regiment; 17 June 1901, Honorary Captain in the Army; 17 August 1901, received the Queen's Medal with three clasps for South African War; 9 August 1902, received Coronation Medal; 3 December 1902, Lieutenant Colonel, to command 3rd Volunteer Battalion Bedfordshire Regiment, 31 March 1903, Certificate of Proficiency for Field Officers attending School of Instruction, Chelsea Barracks; 1903, Hythe Certificate; 17 December 1904, retired, with permission to retain rank and wear uniform; 1914, Lieutenant Colonel Commanding Bloemfontein Civilian Training Association and Town Guard during South African Rebellion.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Bedfordshire Regiment
GreenArthur DowsonCaptainGREEN, ARTHUR DOWSON, Captain, was born 13 April, 1874, at Belvedere, Kent, son of Henry Green, of Blacknall, Old Charlton. He was educated at Haileybury College, where he had a reputation as an athlete, and joined the 1st Essex Regiment as Second Lieutenant on 2 June 1894, becoming Lieutenant on 14 August 1897. He served with the West African Regiment in the Sierra Leone Hinterland Expedition, under General Sir E R P Woodgate, from April 1898 to June 1899, taking part in the Karene, Mendiland and Protectorate Expeditious. For these services he received the West African Medal and two clasps. He passed the Staff College. From 1899 to 1902 he served in the Boer War with Thorneycroft's Mounted Infantry, and was present at the Relief of Ladysmith; operations on the Tugela Heights, and also in Natal, including the action at Laing's Nek. He also took part in the operations at Cape Colony, Orange River Colony and the Transvaal, and was mentioned in Despatches by General Sir Redvers Buller, 19 June and 9 November 1900 [London Gazette, 29 July 1902]. He received the Queen's Medal with six clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Arthur Dowson Green, Captain, Worcestershire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented by Colonel Ternan 8 January 1902. He was promoted Captain into the Worcestershire Regiment on the 20th June 1900. From January 1903 to February 1907, he was employed with the West African Frontier Force. He was mentioned in Despatches (by Major Goodwill on the 15th March, 1906, and by Colonel Cole on the 20th May 1906, recorded in the London Gazette, 2 July 1907), and received the Medal and clasp. He was appointed Brigade Major, 17th Infantry Brigade, in the Irish Command, in June 1911. He served in the European War, and when he met his death on 28 September 1914, he was reconnoitring with his General in the trenches at Soupir, and was shot through the heart by a sniper. He was fond of hunting, and was Master of the Staff College Drag Hounds in 1909 and 1910. Major A D Green married Isabella Margaret, second daughter of William Lindsay Stewart, of Stanmore, Lanarkshire, and their son was Henry James Lindsay Green, born 24 September 1911.
DSO, East & West Africa (1) Sierra Leone 1898-9 (Lt Essex Regt), QSA (6) CC T-H OFS RofL Trans L-N (Capt DSO TMI), KSA (2) (Capt Worcs Regt), AGS 1902 (1) N Nigeria 1906 (Maj DSO Worcs Regt), 1914 Star and Bar (Maj DSO), BWM, Victory Medal (Maj). Sotheby's 1987 £1,200.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Worcestershire Regiment
GreenHenry EdwardCaptainGREEN, HENRY EDWARD, Captain, was born 9 March 1876. He was educated at Beaumont and Sandhurst, and was gazetted to the Scottish Rifles 11 April 1896, becoming Lieutenant 11 July 1898. He served at Sierra Leone, 1898-99 (Medal with clasp). He again saw active service in the South African War, 1899-1902; became Captain in 1900, and was wounded. He was twice mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Henry Edward Green, Captain, Scottish Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Lieutenant Colonel H E Green was married and had a daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Cameronians) Scottish Rifles
GreenTerence AlbertCaptainGREEN, TERENCE ALBERT, Captain, was born 11 April, 1871, son of S S Green, of Sydney. He served in the South African War, 1899-1902; was mentioned in Despatches twice; received the Queen's Medal and four clasps; the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Terence Albert Green, Captain, New South Wales Bearer Company. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, forwarded by Lord Kitchener to New South Wales, and presented by the Lieutenant-Governor of that Colony. He was promoted to Major. He married, in 1893, Ada Beatrice, daughter of Thomas Dee.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
GreenThomas Harold MortimerCaptainGREEN, THOMAS HAROLD MORTIMER, Major, was born 24 April, 1863, eldest son of Reverend W Green, of Pontyrlmn, Glamorganshire. He received his commission as Second Lieutenant 16 May 1888; became Lieutenant 1 May 1890; was promoted Captain 1 January 1894, and was Adjutant, 2nd Battalion Nottinghamshire and Derbyshire Regiment 2 July 1895 to 1 January 1899. He took part in the Chitral Relief Force Expedition, 1895, with the Relief Force as Transport Officer (Medal and clasp); in operations on the North-West Frontier of India, 1897-98, taking part in the action of Dargai and capture of the Sampagha and Arhanga Passes; during operations in the Bazar Yalley 25 to 30 December 1897, and received two clasps. He served in the South African War, 1899-1902 (was severely wounded); during operations in the Orange Free State, including actions at Houtnek (Thoba Mountain), Vet River and Zand River; operations in the Transvaal, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill; operations in Cape Colony, south of Orange River, taking part in the operations in the Transvaal, June, 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches 10 September 1901; received the Queen's Medal and four clasps; the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Thomas Harold Mortimer Green, Captain, Derbyshire Regiment. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the GOC, China Station, 23 October 1903, and presented in China 31 May 1903. He was promoted Major 5 August 1907; was Commandant, Detention Barracks, 3 April 1907 to 23 April 1913, and Governor of Military Prison 24 April 1913 to 2 June 1915; 1st Class Governor, Military Prison (Temporary), 3 June 1918. Major Green married, in 1908, Kathleen, youngest daughter of W J Steele, of Yanbrugh Park, Blackheath, London.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Sherwood Foresters) Derbyshire Regiment
GreenerHerbertCaptainGREENER, HERBERT, Captain, was born 10 November 1862, son of Thomas Greener, of Tulse Hill, London; was educated at a private school (Reverend J C C Pepon, Chester); entered the Civil Service, Cape Colony, 1884; was appointed on the Staff of the Administration, British Bechuanaland, 1888; promoted Receiver of Revenue and Acting Postmaster-General, British Bechuanaland, 1889; became Accountant High Commissioner, Cape Town, 1890; Paymaster, British Bechuanaland Police, 1891. He was appointed Paymaster and Chief Customs Officer for the Bechuanaland Protectorate, which office he retained during the war, till 1900. For valuable war service in connection with the Siege of Mafeking he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Herbert Greener, Captain, British South Africa Police. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented in South Africa. He was appointed Financial Assistant to the Military Governor, Bloemfontein, 1901; became Chief Paymaster and Accountant-General of the South African Constabulary; retired from the Constabulary with the local rank of Lieutenant Colonel. He was appointed Registrar, Rhodes University College, Grahamstown, in 1912. His favourite recreations were shooting, tennis, riding and outdoor exercise. He married, in 1898, Helen Olive, daughter of C Bennett, late of Isle of Wight; they had one son.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
British South Africa Police
GreenlyWalter HoworthLieutenantGREENLY, WALTER HOWORTH, Lieutenant, was born 2 January 1875, eldest son of Edward Howorth Greenly, of Titley Court, Titley, County Hereford, JP and DL. He was educated at Eton and Sandhurst, and was gazetted to the 12th Lancers 20 February 1895: became Lieutenant 1 October 1896, and was Adjutant, 12th Lancers, 1 May 1899 to 22 August 1902. He served in the South African War, 1899 to 1902, as Adjutant, 12th Lancers, 1899 to June 1901; Staff Officer to Officer Commanding Group of Columns, June 1901 to 31 May 1902. He took part in the advance on Kimberley, including action at Magersfontein; Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Karee Siding, Houtnek (Thoba Mountain), Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, west of Pretoria, 1900, including action at Elands River: operations in Orange River Colony, July to 29 November 1900, including actions at Lindley, Bethlehem and Wittebergen; operations in the Transvaal 30 November 1900 to June 1901; operations in Cape Colony, June 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901] and 29 July 1902; was given the Brevet of Major 22 August 1902; received the Queen's Medal with six clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Walter Howorth Greenly, Lieutenant, 12th Lancers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. On 19 January 1901, he was promoted to Captain; he was Staff Captain, HQ of Army, 15 January to 24 October 1906; Brigade Major, 1st Cavalry Brigade, Aldershot Army Corps, 25 October 1906 to 31 March 1909: became Major 25 March 1908; was GSO2, Staff College, 19 April 1910 to 2 January 1912; Lieutenant Colonel, 19th Hussars, 6 January 1912. He served in the European War, 1914-18; was GSO1, 2nd Cavalry Division, BEF, 19 September 1914 to 13 April 1915; commanded the 9th Cavalry Brigade, BEF, 14 April to 14 November 1915; became Colonel 6 January 1916; was Brigadier General, General Staff; Brigadier General, 13th Army Corps, BEF, and British Armies in France, 15 November 1915 to 15 November 1916; commanded 2nd Cavalry Division, British Armies in France, 16 November 1916 to 5 April 1918. He was given the Brevet of Colonel 3 June 1915; was promoted to Major General 1 January 1917; became Colonel, 12th Lancers, 22 June 1917; was created a CMG in 1915, and a CB in 1919. Major General Greenly was a JP for Herefordshire.
CB (m), CMG, DSO, QSA (6) RofK Paard Drief Joh D-H Witt (Capt DSO 12 Lancers), KSA (2) Maj DSO 12 Lancers), 1914 Star (Col DSO 19/Hus), BWM, Victory medal with MID (Maj-Gen), Legion dHonneur (France) 3rd Class, Colonial Medal (Morocco), Order of the White Eagle (Serbia) Grand Officer, Order of the Star (Rumania) (class unknown), War Cross (Rumania), Order of St Anne (Russia) 2nd Class, Order of St Stanislaus (Russia) 2nd Class. Christies 1990 est £2,500-3,500.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
12th (The Prince of Wales's Royal) Lancers
GreigRonald HenryLieutenantGREIG, RONALD HENRY, Lieutenant, was the eldest son of Lieutenant Colonel B Greig, late Royal Artillery, and grandson of Sir T O Sibbald Scott. He was born on 4 April, 1876, and had his first commission 14 March, 1896, in the Royal Engineers, being promoted Lieutenant, 14 March 1899. He served in the South African War from 1899 to 1902, and was severely wounded. He was present in the advance on Kimberley, and actions at Belmont, Enslin and Modder River, and also took part in the operations in the Orange Free State; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in Orange River Colony, June and July 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899; operations in the Transvaal 30 November 1900 to September 1901, and operations in Orange River Colony, September 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Ronald Henry Greig, Lieutenant, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902. He was promoted Captain 24 March 1905; served as an Adjutant in the Territorial Force 28 August 1909 to 17 May 1912, and became Adjutant (Railway Companies and Depot), Royal Engineers, 31 October 1913. He served in the Great War, in command of a Field Company, and was killed while superintending advanced trench work on the night of 27 August 1914 (aged 40). Major Greig married Mary Hope, daughter of E H Clutterbuck, of Hardenhuish Park, Wiltshire, and left a son and two daughters. One obituary notice says that he was "a distinguished Engineer, who, in addition to service in the present war, was present right through the campaign in South Africa, 1899-1902". Another notice says that he had "a fine record of service in this war and in South Africa". The 'Morning Post' notice of him reads as follows: "Major Ronald Henry Greig, DSO, Royal Engineers, in command of a Field Company (killed while superintending advanced trench work on the night of August 27), was born in 1876, and was son of Lieutenant Colonel B R Greig and Mrs Greig, daughter of Sir T O Sibbald Scott. Major Greig married, in 1909, Mary Hope, daughter of Edmund H Clutterbuck, of Hardenhuish Park, Wilts, and leaves one son and two daughters. Major Greig passed out of Woolwich into the Royal Engineers in March, 1896, and had promotion in March, 1899; he was Captain in 1905, and had his majority in October, 1914. He had served with distinction in the present war. In the South African War (1899-1902) he was severely wounded. He took part in the advance on Kimberley, including the actions at Belmont, Enslin and Modder River. Afterwards he served in many operations in the various Colonies. For these services he was mentioned in Despatches, made a Companion of the Distinguished Service Order, and received the Queen's and the King's Medals with six clasps".
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
GressonThomas TinningCaptainGRESSON, THOMAS TINNING, Captain and Adjutant, was born 29 April 1870, son of Major W H Gresson. He entered the Army as Second Lieutenant, York and Lancaster Regiment, 9 November 1889; was promoted Lieutenant 30 September 1891; was Adjutant 21 December 1896 to 1 November 1899, and became Captain 23 October 1899. He served in the South African War, 1899-1902, as Special Service Officer, Disembarking Officer, and rejoined Battalion as Adjutant, 1st York and Lancaster Regiment, from 5 February 1900 to 24 May 1901; took part in the Relief of Ladysmith, including operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June, 1900, including action at Laing's Nek 6 to 8 June; operations in the Transvaal, November to December 1900, and May 1901; operations in Orange River Colony, May 1901 and 1902. He served with the Mounted Infantry; was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received Queen's Medal with six clasps; King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901 ]: "Thomas Tinning Gresson, Captain and Adjutant, York and Lancaster Regiment. In recognition of services during the recent operations in South Africa". Brigadier General W J Kirkpatrick, CB (formerly commanding 1st York and Lancaster Regiment), says he recommended Captain and Adjutant T T Gresson, 1st Battalion, The York and Lancaster Regiment, for continuous good service and devotion to duty during the South African campaign. He obtained his Majority 9 September 1908; became Lieutenant Colonel 1 May 1915, and retired from the York and Lancaster Regiment 1 July 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
York and Lancaster Regiment
GriffinHarry LysaghtCaptainGRIFFIN, HENRY LYSAGHT, Captain, was born in Dublin 26 February 1866, son of E L Griffin, Barrister, of Violet Hill, Ireland (who died 1 April 1884), and B F Griffin (who died 27 November 1916). He was educated at Harrow, and at the RMA, Woolwich, and entered the Royal Artillery 24 July 1886, as Lieutenant, becoming Captain 3 July 1897. He was ADC to the GOC, Southern District, 10 January to 27 October 1899. Captain Griffin served in the South African War, 1899 to 1902, taking part in operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Reit Vlei and Belfast (26 and 27 August); operations in the Transvaal 30 November 1900 to October 1901; operations in Orange River Colony, October 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Harry Lysaght Griffin, Captain, Royal Garrison Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Captain Griffin retired with a gratuity and permission to retain rank and wear uniform 16 May 1903. He became DA Director of Supplies, Ceylon, in 1915. He married, in Ceylon, 7 February 1917, E K Graham Stewart, daughter of the Reverend J Stewart, of Little Stukeley, Huntingdon.
QSA (5) CC OFS Joh D-H (RGA), KSA (2). OMRS 1992 £400.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Garrison Artillery
GriffithCharles Richard JebbCaptainGRIFFITH, CHARLES RICHARD JEBB, Captain, was born 4 October 1867, son of Colonel R Griffith. He was educated at Clifton College, Oundle and Sandhurst; entered the Bedfordshire Regiment 14 September 1887; was promoted Captain 3 June 1895; was Adjutant, Bedfordshire Regiment, 16 December 1895 to 5 December 1902. Captain Griffith served in the South African War, 1899-1902, taking part in operations in the Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen (1 to 29 July); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900, including actions at Colesberg (1 January to 12 February). He was present at operations in Orange River Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]: received the Queen's Medal with two clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Richard Jebb Griffith, Captain, Bedfordshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He became Major 2 April, 1906, and Lieutenant Colonel 16 October 1913. Lieutenant Colonel Griffith served in the European War from 1914; commanded the 108th Infantry Brigade (Ulster Division), BEF, British Armies in France and Flanders, 4 December 1915 to 21 May 1918; was given the Brevet of Colonel 1 January 1916; became Colonel 16 October 1917; commanded the 20th Training Reserve Brigade, No 1 Machine Gun Corps, 6 January to 31 December 1918; was Member, Standing Committee of Enquiry, re Prisoners of War, War Office, from 1 January 1919. He was seven times mentioned in Despatches; created, a CMG in 1915, and a CB in 1918; given the Brevet of Colonel, and made an Officer of the Legion of Honour.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Bedfordshire Regiment
GrimshawCecil Thomas WrigleyLieutenantGRIMSHAW, CECIL THOMAS WRIGLEY, Lieutenant, was born 22 October 1875, son of Thomas Wrigley Grimshaw, CB, Registrar-General for Ireland. He was educated at Eastman's Royal Naval Academy and at Dublin University, where he took his BA degree, and joined the Royal Dublin Fusiliers, as a Second Lieutenant, 15 May 1897, being promoted Lieutenant 28 December 1898. He served in the South African War, 1899-1902 (employed with Mounted Infantry); took part in the operations in Natal, 1899, including action at Talana; in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; in Orange River Colony, May to 29 November 1900; again in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in, Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Cecil Thomas Wrigley Grimshaw, Lieutenant, Royal Dublin Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He served at Aden, 1903, during operations in the interior; was promoted Captain 14 July 1904; became Adjutant, Royal Dublin' Fusiliers, 28 December 1911. He served in the European War, and was killed in action at the Dardanelles in 1915. He had married, in 1906, Agnes Violet, youngest daughter of George B Alderson, of Alexandria, and left two sons.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Dublin Fusiliers
GroveErnest WilliamCaptainGROVE, ERNEST WILLIAM, Captain, was born 17 February 1870, second son of W R Grove, MD, of St Ives, Huntingdonshire. He was gazetted to the Royal Artillery 27 July 1889, becoming Lieutenant 27 July 1892, and Captain 9 October 1899. Captain Grove served in the South African War, 1899—1902, taking part in operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Bethlehem (6 and 7 July); Wittebergen (1 to 29 July) and Caledon River (27 to 29 November); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; operations in the Transvaal, December 1901 to 31 May 1902; operations in Cape Colony 30 November 1900 to December 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Ernest William Grove, Captain, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 15 December 1902. He was promoted to Major 14 November 1905, and Lieutenant Colonel 30 October 1914. Lieutenant Colonel Grove married, in 1906, Grace, youngest daughter of James Macdonald, of Bombay, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
Page 22 of 59
<<First <Prev 20 2122 23 24 Next> Last>>