Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
HibbertGodfrey LeicesterMajorHIBBERT, GODFREY LEICESTER, Major, was born 31 January 1864, son of Leicester Hibbert, of Crofton Grange, Orpington, and of Mrs Hibbert. He was educated at Cheltenham College; joined the Northamptonshire Regiment 6 February 1884, and was transferred to the Royal Lancaster Regiment 27 February 1884; was promoted Captain, August 1891; became Major, February 1900. Major Hibbert served in the South African War, 1900-1; as Adjutant, 4th Battalion Royal Lancaster Regiment, 27 March 1900 to 11 July 1901. Operations in Cape Colony, south of Orange River, March to 29 November 1900; operations in Orange River Colony, May to July 1901; operations in Cape Colony 30 November 1900 to May 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Godfrey Leicester Hibbert, Major, Royal Lancaster Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 29 October 1901. He was appointed Brigade Commander, North Lancashire Territorial Brigade, in February 1913, and on the outbreak of war was appointed Brigadier General. Colonel Hibbert served overseas in command of the 154th Infantry Brigade in France, and the 77th Infantry Brigade in Salonika (mentioned twice in Despatches). During 1917-18 commanded brigade at home until demobilisation. He was created a CB in 1917, and a CMG in 1919. Colonel Hibbert married, in 1902, Mabel, youngest daughter of General E Faunce.
CB (m), CMG, DSO, QSA (3) CC OFS SA 01 (Maj R L Regt), 1914-15 Star (Brig-Gen DSO), BWM, Victory Medal with MID (Brig-Gen), 1911 Coronation. Spink 1980 (minus CB, CMG) £675. Spink 2001 (minus CB, CMG) est £1400-1600.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(King's Own) Royal Lancaster Regiment
HickeyDaniel AloysiusLieutenantHICKEY, DANIEL ALOYSIUS, Lieutenant, served in South Africa, 1900-2, taking part in operations in the Transvaal, west of Pretoria, August 1900, and October to 29 November 1900; operations in the Transvaal, December 1900 to July 1901, and August to December 1901; operations in the Orange River Colony, July to August 1901, and December 1901 to February 1902; operations on the Zululand Frontier of Natal, September and October 1901. He was twice severely wounded; was mentioned in Despatches [London Gazette, 25 April 1902]; was awarded the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Daniel Aloysius Hickey, Lieutenant, New Zealand Contingent. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted Captain, New Zealand Staff Corps, 8 May 1907, and became General Staff Officer, Otago Military District, 12 August 1914. He was promoted Major 1 January 1915, and became AQMG, Otago Military District, 19 February 1916.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New Zealand contingent
HigginsJohn Frederick AndrewsLieutenantHIGGINS, JOHN FREDERICK ANDREWS, Lieutenant, was born 1 September 1875, son of William Higgins, of The Chesnuts, Farnham. He entered the Royal Artillery 15 June 1895, becoming Lieutenant 5 June 1898. He served in the South African War, 1899-1902; took part in the operations in Natal, 1899, including actions at Reitfontein, and Lombard's Kop and Farquhar's Farm; was present at the Defence of Ladysmith, including action of 6 January 1900 (severely wounded); in the Transvaal 30 November 1900 to December 1901; also during operations in Orange River Colony, January to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Frederick Andrews Higgins, Lieutenant, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. He was promoted to Captain 15 March 1901, and Major, Royal Artillery, 30 August 1911, and Royal Flying Corps 28 October 1912 to 31 March 1918. Captain Higgins served in the European War from 1914, as Temporary Brigadier General, commanding the 2nd Brigade, Royal Flying Corps, 25 August 1915 to 31 March, 1918; employed under the Air Ministry from 1 April, 1918. He was mentioned in Despatches; was given the Brevets of Lieutenant Colonel (18 February 1915) and Colonel (1 January 1918); was made an Officer of the Legion of Honour; created a CB; promoted to Major General; Air Vice Marshal; awarded the AFC.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
HigginsonCecil PickfordCaptainHIGGINSON, CECIL PICKFORD, Captain, was born 8 April 1866, son of James Pickford Higginson, of Fir Vale, Wavertree, near Liverpool; was educated at Repton, and was a Graduate of the Staff College. He joined the Shropshire Light Infantry 10 November 1886; became Captain 27 November 1895; was Adjutant, Shropshire Light Infantry, 19 September 1897 to 21 January 1901; was promoted to Major 2 August 1897. Major Higginson served in the South African War, as Brigade Major 22 January 1901 to 31 May 1901, and as DAAG, 1 June 1901 to 10 July 1901 (slightly wounded). He was present during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February 1900); during actions at Poplar Grove, Driefontein, Houttiek (Thoba Mountain), Vet River (5 and 6 May) and Zand River; during operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; in the operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November; during operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Elands River (4 to 16 August); also during operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Rhenoster River; during operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900. He took part in the operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901 and 29 July 1902], received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 14 April, 1901]: "Cecil Pickford Higginson, Captain, Shropshire Light Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". (Insignia presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901.) He was placed on the list of officers considered qualified for Staff employment in consequence of service on the Staff in the Field. He was employed with the Rand Rifles from 1 April 1902 to 9February 1903; was Brigade Major, 2nd Brigade, 1st Army Corps, Aldershot, 10 February 1903 to 21 January 1906; DAAG and QMG, China, 9 February 1909 to 3 April 1913; was promoted to Lieutenant Colonel 19 August 1913. He served in the European War, as Lieutenant Colonel Commanding the 1st, Battalion King's Shropshire Light Infantry, from 1914; became GSO, 2nd Grade, 3 June 1915 to 2 September 1915 and GSO, 1st Grade, 3 September 1915; was wounded, mentioned in Despatches, and created a CMG, 1915. He married, in 1904, Maud, second daughter of Lieutenant Colonel Goslin, of Rathvilly, County Carlow, and they had two sons and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(King's) Shropshire Light Infantry
HillCharles GlencairnLieutenantHILL, CHARLES GLENCAIRN, Lieutenant, was born 22 September 1872, son of Captain Charles West Hill and his wife, Ellinor Jane Hill. He was educated at Haileybury and Sandhurst, and joined the 1st Royal Berkshire Regiment in Bermuda in 1893, being gazetted to that regiment on 20 May 1893. He served in the South African War with the 1st Battalion Royal Scots Mounted Infantry; was slightly wounded; took part in operations in Orange Free State, including Defence of Wepener; operations in the Transvaal; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Bethlehem (6 and 7 July) and Wittebergen (1 to 29 July); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900: operations in the Transvaal 30 November 1900 to February 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Glencairn Hill, Lieutenant, Royal Berkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 17 December 1901. He was killed in action 26 June, 1915, at Cuinchy, whilst commanding 1st Battalion Royal Berkshire Regiment. He was mentioned in Despatches by Sir John French 31 May 1915, for gallant and distinguished service in the field, and awarded the CMG 3 June 1915.
CMG, DSO, QSA (5) CC Wep Witt Trans SA 01, 1914-15 Star, BWM, Victory Medal with MID. Salisbury Wardrobe Military Museum 1996.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Charlotte of Wales's) Royal Berkshire Re
HillFelix FredericMajorHILL, FELIX FREDERIC, Major, was born 8 July I860, son of Reverend Joseph Hill, Rector of Wimblingdon, Cambridgeshire. He was educated at Cheltenham College, and became Second Lieutenant, 89th Foot, 14 January 1880, and Lieutenant in the Royal Irish Fusiliers 13 April 1881. He served in the Eastern Sudan Campaign in 1884, and was present at the Battles of El Teb and Tamai; relief of Tokar and affair at Tasmanieb (Egyptian Medal and clasp, and Khedive's Star). He was promoted to Captain 25 January 1888, and Major, 1898. Major Hill served in the South African War, 1899-1902, with the Royal Irish Fusiliers; was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso 15 December 1899, the operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and Battle of Pieter's Hill (severely wounded); operations in the Transvaal, May and June, 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Reit Vlei; operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam; operations in the Transvaal, April 1901 to January 1902; operations in Orange River Colony, January to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Felix Frederic Hill, Major, Royal Irish Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him in South Africa by the Duke of Cornwall and York 13 July 1901. He was promoted to Lieutenant Colonel, commanding the 87th Royal Irish Fusiliers, 14 September 1902; was given the Brevet of Colonel 14 September 1905; became Colonel 13 July 1907, and OC, No 11 District, Irish Command, 25 June 1910 to 24 June, 1914; was created a CB in 1912. Colonel Hill served in the European War from 1914; became Temporary Brigadier General 26 August 1914, commanding the 31st Brigade, 10th Division, with which he served in Gallipoli (Suvla Bay Landing). He was mentioned in Despatches, and created a CMG (1916). He subsequently served in France in command of the 186th Infantry Brigade, 62nd Division, until 11 November 1917, when, having reached the age limit, he was placed on retired pay, and granted the honorary rank of Brigadier General (Despatches, December 1917). He married, in 1895, Edith Leonie, daughter of H H Askew, and they had a son, Reginald Askew Hill, and a daughter Mary Emily Hill.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Victoria's) Royal Irish Fusiliers
HillFrank William RowlandLieutenantHILL, FRANK WILLIAM ROWLAND, Lieutenant, was born 19 February 1875. He joined the Dorsetshire Regt, 20 February 1895, becoming Lieutenant 14 June, 1897. He took part in operations on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tirah Expeditionary Force, and received the Medal with two clasps. He served in the South African War, 1899-1901, taking part in operations in the Transvaal and Orange River Colony 30 November 1900, to August 1901; was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Frank William Rowland Hill, Lieutenant, Dorsetshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 17 December 1901. He was promoted to Captain 13 July 1901; was Ordnance Officer, 4th Class (Temporary), 26 May 1904 to 31 December 1905; Ordnance Officer, 4th Class, 4 February 1907 to 3 February 1914; was promoted to Major 8 December 1914; was Ordnance Officer, 3rd Class, from 8 December 1914. He served in the European War, 1914-17; was Deputy Assistant Director, War Office, 2 August 1915. He was mentioned in Despatches; given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1915; created a CMG in 1917, and awarded an OBE in 1919. Lieutenant- Colonel F W R Hill married, in 1904, Susan, daughter of Colonel J Moutray Read, of Oriel House, Folkestone.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Dorsetshire Regiment
HilliardMaurice AlfredCaptainHILLIARD, MAURICE ALFRED, Captain, was born at Gladstone, Queensland, 19 March, 1863, third son of Captain W E Hilliard, of Kensington, near Sydney. His grandfathers were Dr Hilliard (a well-known figure with the Warwickshire Hounds) and the Reverend Frederick Deacon, of Leicester. He was educated at Sydney Grammar School and at Sydney University, and was gazetted Second Lieutenant in the Artillery, 1886; and Lieutenant, Illawarra Light Horse, 1887. He was Adjutant, Senior Cadet Battalion, 1891-92. In India, from 1892 to 1894, he was attached 2nd Dragoon Guards (Queen's Bays), and 1st Battalion Devonshire Regiment. In 1894 he was appointed to the General Staff; and in 1895 was gazetted Captain. From April 1894 to June 1895, he was Adjutant, 3rd Infantry Regiment, and from 1895 to 1900, Adjutant, 4th Infantry Regiment Captain Hilliard left for South Africa with the 2nd Contingent, New South Wales Mounted Infantry, in 1900. For leading the attack at Vet River, 1900 (Despatches), and for leading the assault at Diamond Hill, 1900 (Despatches), he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Maurice Alfred Hilliard, Captain, New South Wales Mounted Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the Lieutenant-Governor of New South Wales. Captain Hilliard was on the General Staff, New South Wales Military Forces, and was Adjutant, 1st Infantry Regiment. He died at Sydney, New South Wales, 11 April 1907. Captain Hilliard had married the second daughter of T A Reddall, of Bowral, New South Wales. She died in 1900.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
Hine-HaycockVaughan RandolphCaptainHINE-HAYCOCK, VAUGHAN RANDOLPH, Captain, was born 30 October 1871. He entered the Royal Artillery 20 November 1891, becoming Lieutenant 20 November 1894, and Captain 10 March, 1900. He served in the South African War, 1899 to 1901, taking part in operations in the Orange Free State, February to May 1900, including the action at Zand River; operations, in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Belfast (26 and 27 August); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 Sept, 1901]: "Vaughan Randolph Hine-Haycock, Captain, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. Captain Hine-Haycock retired 23 March, 1907, and became Deputy Assistant Director of Remounts in 1910. He served in the European War, 1914-18, and was created a CMG. He married, in 1902, Grace Mary, daughter of Major General Charles Vaughan Arbuckle.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
HobbsReginald Francis ArthurLieutenantHOBBS, REGINALD FRANCIS ARTHUR, Lieutenant, was born 30 January 1878, at Fullwood, Manchester, son of Simpson Hockyett Hobbs, late Captain, 89th Foot, and Sarah Hobbs. He was educated at Wellington College, and at the Royal Military Academy, Woolwich, and joined the Royal Engineers 3 January 1898, becoming Lieutenant 3 January 1901. He served in the South African War, 1899-1900, and was given the DSO for his services at Kleinfontein. On 23 October 1901, at Kleinfontein, Transvaal, the rearguard of Von Donop's Column was cut off while passing through thick bush. The two guns of the 4th Battery, RFA, with the rearguard, were put out of action, the teams being shot down and the officer in charge and the gunners being killed or wounded. Lieutenant Hobbs rode back, rallied the rearguard, got one of the guns into action, und fired it himself, and finally fetched a team of horses and helped to drive the two guns away to rejoin the main body, after the Boers had been driven off. The following is the official record of his services: Took part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, and Modder River; was present during the operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; in Orange River Colony, May to November 1900; in the Transvaal, 30 November 1900 to January 1901, and March 1901 and April 1901 to 31 May 1902; in Orange River Colony, March and April, 1901; also in Cape Colony, January 1901 (Despatches [London Gazette, 17 January 1902]; Queen's Medal with four clasps and King's Medal with two clasps). His DSO was gazetted 26 June, 1902: "Reginald Francis Arthur Hobbs, Lieutenant, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. He served in East Africa in 1903; took part in the operations in Somaliland (Medal with clasp); was on Survey duty, Gold Coast, 24 September 1904 to 14 September 1905. He became Captain 3 January 1907, and was Officer for Technical Duties at the School of Musketry, Hythe, 1 November 1907 to 31 December 1911. Serving in the European War, he was employed as DAA and QMG, 7th Division, BEF, 31 August 1914 to 16 July 1915, and was promoted Major 30 October 1914. He was Temporary Lieutenant Colonel, 17 July 1915, and AA and QMG, 5th Division, and held this post with the British Forces in France and afterwards in Italy until 26 February 1918, being given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1917. He was appointed DA and QMG (Temporary Brigadier General), 17th Army Corps, British Armies in France, 27 February 1918; was given the Brevet of Colonel 3 June 1919. In July 1915, he was created a CMG, and he was three times mentioned in Despatches (1914, 1915 and 1916). His chief recreations were Rugby football and athletics. He married, 29 August 1906, at Assington, near Colchester, Frances Graham, daughter of Sir William Stirling, KCB, and Lady Stirling. Their children were: Reginald Geoffrey Stirling, born 8 August 1908; Peter Graham, born 19 March, 1911, and William Paul, born 6 April, 1914.
CB (m), CMG, DSO, QSA (4) Bel M-R OFS Trans (Lt RE), KSA (2) (Lt RE), Africa GSM (1) Somaliland 1902-04 (Lt RE), 1914 Star and Bar (Capt), BWM, Victory Medal (Brig-Gen), Defence Medal, Order of Savoy (Italy) military breast badge. Spink 1967 £115.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
HoldenEdward Charles ShuttleworthCaptainHOLDEN, EDWARD CHARLES SHUTTLEWORTH, Captain, was born 7 January 1865, only child of Charles Shuttleworth Holden. He served in South Africa, 1899-1900, with Imperial Yeomanry, attached to the Protectorate Regiment, and took part in the defence of Mafeking, including actions of 26 November 1899, and 12 May 1900; operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, May to October 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Charles Shuttleworth Holden, Captain, Derbyshire Yeomanry Cavalry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He became Honorary Lieutenant Colonel, Derbyshire Yeomanry Cavalry, and resigned in 1910. Lieutenant Colonel Holden married, in 1906, Aimee Marguerite (who died in 1913), youngest daughter of Vicomte de Labrosse and widow of William R Cookson, of Binfield Park, Berkshire, and they had one son. He died 17 May 1916.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Imperial Yeomanry
HolfordCharles FrederickLieutenantHOLFORD, CHARLES FREDERICK, Lieutenant, was born 2 September 1879, son of Thomas and Margaret Holford, of Castle Hill, Dorchester. He was educated at Rugby, and commissioned 23 June, 1898, in the 14th Battery, Royal Field Artillery. He served in the South African War, 1899-1902, and was dangerously wounded. He was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso, and was a prisoner of war 15 December 1899 (Colenso), till 5 June, 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 26 January 1900, 9 July and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Charles Frederick Holford, Lieutenant, Royal Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. He became Lieutenant 16 February 1901, and retired from the Royal Artillery 9 October 1903. He married, in 1905, Ursula Isabel, daughter of R Cecil Corbett, of Stableford, near Bridgnorth, and they had three sons and two daughters.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
HolmanRichardCaptainHOLMAN, RICHARD C, Captain, was born at Upwey 26 September 1861, eldest son of F Holman, of Biddenden, Kent, and grandson of Dr Puckett, Medical Officer for Dorsetshire. He was educated at King's College, London. He served in the ranks of Methuen's Horse in the Bechuanalaud Expedition of 1884-85; in the New South Wales Police Force, 1886-88. He went to South Africa with the 1st New South Wales Mounted Troops, as Regimental Sergeant-Major, 1899, and took part in the Relief of Kimberley; operations in Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg, actions at Poplar Grove, Driefontein, Karee Skiing, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to November 1900, including actions at Venterskroon and Elands River; operations in the Orange River Colony, May to November 1900, including action at Wittebergen. He was promoted in the field to Captain and Adjutant of the New South Wales Mounted Rifles, and served with them in operations in the Transvaal from April 1901 till the end of the war. He was awarded the Distinguished Conduct Medal; the Queen's Medal with six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette 31 October 1902]: "Richard Holman, Captain, New South Wales Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". Major Holman was appointed Brigade Major, 3rd Light Horse Brigade, on the Instructional Staff, Commonwealth Military Forces of Australia, 1 October 1911. He subsequently became Commandant of the Concentration Camps, 2nd Military District, and for his services was given the Brevet of Lieutenant Colonel 13 September 1915. In 1890 Major Holman married Harriette Blanche, eldest daughter of R Mills, of Sydney and Nova Scotia, and they had one son and three daughters.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
HolmdenFrank Alfred AmphlettSurgeon MajorHOLMDEN, FRANK ALFRED AMPHLETT, Major, was born 9 April 1861, son of Frank Holmden (who died, 22 April 1910), of Marlpit House, Kent, and Lay Rector of Edenbridge, Kent, and Sarah Ann Holmden (who died 24 September 1910). He was educated at the Edinburgh University; the Middle Temple, London, and Jesus College, Cambridge, taking his degree of MB in 1889. He joined the Army, 18 October 1893, as Surgeon Captain, Bechuanaland Border Police; served as Surgeon Captain with the Mounted Infantry (Bechuanaland Border Police), in the Matabele War, 1893; he received the Medal. He served with the Bechuanaland Protectorate Division of the British South Africa Police, 1st Battalion Loyal North Lancashire Regiment, and 3rd Battalion King's Own Scottish Borderers, in the South African Campaign (including the Siege of Mafeking), 1899-1902. He received the Queen's Medal with two clasps, and the King's Medal with two clasps; was mentioned twice in Despatches, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Frank Alfred Amphlett Holmden, Surgeon Major, British South Africa Police. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented there. Major Holmden served in the British North Borneo Protectorate, and resigned 8 May 1913. On the outbreak of the European War he was re-employed by the War Office as Captain, Royal Army Medical Corps, 3 May 1915; and was promoted Major 16 February 1916. He was formerly attached to the 78th Infantry Brigade, and as one of the Senior Recruiting Officers for Birmingham, was President of the Recruiting Board for the counties of Oxford and Bucks, in the 43rd Regimental District, and now Senior Medical Officer, British Troops, Bulford, and Major, Colonial Office Forces. Major Holmden married, 5 June 1906, Elsie Mary, eldest daughter of R A Foster, formerly of Tutshill House, Tidenham, Chepstow, and 29 Hans Mansions, London. They had one son, Richard Frank Douglas, born 15 May 1908, and one daughter, Eileen Mary, born 15 April 1907, died 22 April 1908. His favourite recreations were hunting, polo, and big game shooting; he had had much sport in the latter in South Central Africa, India and British North Borneo.
DSO, BSAC Medal Matabeleland reverse (Capt), QSA (2) DofM OFS (medal renamed), KSA (2) (medal renamed). Sothebys 1983 £300.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
British South Africa Police
HolmesWilliamCaptainHOLMES, WILLIAM, Captain, was born in Sydney, Australia, 12 September 1862, son of William Holmes, Captain, Staff, New South Wales Military Forces, and Jane Holmes. He was educated at Public Schools in New South Wales, and by private tuition, and joined the Australian Military Forces, as Second Lieutenant, in 1885. Captain Holmes served in the South African War, as a Squadron Commander, 1899-1900; was present at the Relief of Kimberley; the operations in the Orange Free State, February to May 1900 (including operations at Paardeberg, 17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 to 6 May) and Zand River. Operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June). Operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Riet Vlei and Zilikat's Nek. Operations in Cape Colony, north of Orange River. Operations in Cape Colony 30 November to December 1900. After being wounded at Diamond Hill, Captain Holmes was invalided home. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 16 April, 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "William Holmes, Captain, New South Wales Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". On the outbreak of the European War, Colonel Holmes — then commanding the 6th Australian Infantry Brigade — was selected to command the Australian Naval and Military Expeditionary Force which successfully occupied all the possessions of Germany in the Pacific, south of the Equator, with the exception of Samoa. He was then appointed Administrator of this occupied German territory, which position he held for six months. On returning to Sydney, he was appointed to command the 5th Australian Infantry Brigade, Australian Imperial Force, and commanded this Brigade in Egypt, Gallipoli and France, and commanded the 2nd Australian Division during the evacuation of Gallipoli. He was created a CMG; promoted Major General, and was appointed to the command of the 4th Division, Australian Imperial Force, on 1 January 1917. He was killed in action by shell-fire in France on 2 July 1917. He had received the Volunteer Decoration in 1905, and in 1916 the 2nd Class Order of St Anne of Russia. Major General, Holmes was a keen sportsman, and all his exercise was taken on horseback. He married, 24 August 1887, at St Matthias's Church, Paddington, New South Wales, Australia, Susan Ellen, daughter of Henry Green, Lieutenant Reserve of Officers, New South Wales, and they had two children: Dorothy Mabel, and Basil (born, 11 September 1892; at the time of his father's death a Major in the 17th Battalion Australian Imperial Force, and, like his father, a Companion of the Distinguished Service Order).
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
HoltMaurice Percy CueMajorHOLT, MAURICE PERCY CUE, Major, was born 8 June 1862. Ho was educated at King's College School and King's College Hospital (was MRCS, LSA), and joined the Royal Army Medical Corps, as Captain, 5 February 1887. Captain Holt was in Medical Charge of the Expedition to Sambana's and North Zululand, and received the thanks of the Colonial Office in 1895. He was promoted Major 5 February 1899. He served in the South African War, 1900-1902; took part in the operations in Natal, 1899, including actions at Elandslaagte, Reitfontein and Lombard's Kop; was present at the Defence of Ladysmith (Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; Queen's Medal with three clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Maurice Percy Cue Holt, Major, Royal Army Medical Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted Lieutenant Colonel 29 July 1911, and was given the Brevet of Colonel 4 July 1914. He served in the European War. He was ADMS, 2nd Division, BEF, 16 September 1914 to 21 October 1915; was promoted Colonel 1 March, 1915; ADMS, 22nd Division, British Expeditionary Force and Mediterranean Expeditionary Force, 22 October 1915 to 23 January 1916; DDMS, 16th Army Corps, Mediterranean Expeditionary Force and British Salonika Force, 27 January 1916 to 31 May 1917; DDMS, Lines of Communication, British Salonika Force, 1 June to 20 December 1917; was appointed DDMS, British Salonika Force, 21 December 1917. He was created a CB in 1915; a KCMG in 1917, and a KCB in 1919. He was twice mentioned in Despatches, and was promoted to the rank of Major General 15 April 1918. Major General Sir M P C Holt was a specialist in operative surgery. He married, in 1887, Sarah Annie, daughter of Thomas M Busteed, of Madras. They had a son and a daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Army Medical Corps
Holt-WilsonEric Edward BoketonLieutenantHOLT-WILSON, ERIC EDWARD BOKETON, Lieutenant, was born 26 August 1875, eldest son of Reverend Thomas Holt-Wilson, of Redgrave, Suffolk, and Helen Emily, daughter of Sir E Walter Greene, Baronet, MP, of Nether Hall, Suffolk. He was educated at Harrow and Woolwich (Cricket Eleven; Football Eleven; Champion Revolver shot), and received his commission 3 August 1895 in the Royal Engineers. He served in the South African War, 1899 to 1902, being present in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg; actions at Poplar Grove, Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain), Vet, River and Zand River; operations in the Transvaal, May and June, 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to November 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, including action at Zilikat's Nek; operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony, 1900-2. For his services he was mentioned in Despatches twice [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Eric Edward Boketon Wilson, Lieutenant, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 17 December 1901. He was an instructor at the School of Military Engineering from 1903 to 1906, becoming Captain in 1903; Commander of Field and Fortress Engineer Companies, 1907 to 1909, and Cadet Company Commander and Instructor in Military Engineering at the Royal Military Academy, Woolwich, 1909 to 1912, and retired to the Reserve of Officers, Royal Engineers, 21 December 1912, in which he became Major 30 October 1914. He joined the War Office Intelligence Department in 1912, and served with distinction in the European War (1914-19) on Special Intelligence Service in France, Egypt and Salonika, finally becoming Chief of the Police Commission in British Occupied Rhineland in 1919. He was given the Brevets of Major and Lieutenant Colonel; was mentioned in Despatches; created a CMG in 1919, and awarded the Legion of Honour. He is the author of 'Field Entrenchments, 1914'. Lieutenant Colonel Holt-Wilson married, in 1903, Susannah Mary Shaw, and they had two sons and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
HomeRobert EltonCaptainHOME, ROBERT ELTON, Captain, was born 29 May 1869, son of Colonel Robert Home, CIE, and of Elizabeth Georgiana, daughter of Major H N Elton, MD, Indian Medical Service. He was educated at Cheltenham, and entered the Army 17 February 1888, with a commission in the Royal Artillery. He served in the Waziristan Expedition, 1894-5 (Medal with clasps); in the Punjab, 1897-8 (Medal with two clasps); became Captain in November 1898. He served in the South African War, 1899-1902, in command of the 57th Company, Royal Garrison Artillery; Relief of Ladysmith, including operations on Tugela Heights (17 to 24 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in the Transvaal, 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches three times [London Gazette, 8 February and 10 September 1901, and 29 July 1902]; awarded Queen's Medal with five clasps; King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Robert Elton Home, Captain, Royal Garrison Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Major 15 December 1903, and Lieutenant Colonel 6 January 1916. Colonel Home was given the Brevet of Colonel on 1 January 1917, for services in connection with the European War, as Commandant of the Ordnance College, Woolwich, and also created a CBE 1 January 1919. He married, in 1904, Delphine, youngest daughter of W J Etheridge, and they had two daughters: Margaret Home and Isobel Blanche.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Garrison Artillery
HookGodfrey BlairCaptainHOOK, GODFREY BLAIR, Captain, was born at Grahamstown, South Africa, in 1872, the son of Major David Blair Hook. He was educated at St Andrew's College, Grahamstown; served in the British Bechuanaland Police during the Matabele War of 1893, and took part in the occupation of Matabeleland. He was Lieutenant in the Bulawayo Field Force during the Matabele Rebellion, 1896; was severely wounded at Maqusa 22 April. In October 1899, he became Lieutenant in the Southern Rhodesia Volunteers. He served in the South African War with General Plumer's Force; was promoted Captain, and became DAAG on General Plumer's Staff in March, 1900. He was present at the Relief of Mafeking, and served with General Plumer until the Rhodesian Brigade was disbanded in November 1900. For his services while acting as DAAG on General Plumer's Staff he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette 19 April, 1901]: "Godfrey Blair Hook, Captain, Southern Rhodesia Volunteers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to South Africa, and presented in South Africa. He was appointed Military Commandant at Bedford, Cape Colony, in January 1901. He married, in 1899, Annye, daughter of C Cornwallis de Smidt, of Beaufort West, South Africa.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Southern Rhodesian Volunteers
HooperArthur WinsmoreCaptainHOOPER, ARTHUR WINSMORE, Captain, was born 22 February 1869, son of John Harward Hooper, MD, FRCS, and Annie Hooper, nee Dyer. He joined the Royal Army Medical Corps as Lieutenant 29 January 1896; became Captain 29 January 1899; served in South Africa, 1899-1902; took part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; in the operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); during operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August); also during operations in the Orange River Colony, November 1900; served during operations in Cape Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April 1901]; received the Queen's Medal with six clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Arthur Winsmore Hooper, Captain, Royal Army Medical Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented by the Officer Commanding. He was promoted to Major, RAMC, 29 October 1907. For his services in the European War he has been mentioned in Despatches, received the Brevet of Lieutenant Colonel, and created a CMG. On 24 March 1916, he was promoted Temporary Colonel and appointed Assistant Director of Medical Service. He married, in 1910, Amy Harriet, daughter of Sir B T Brandreth Gibbs.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Army Medical Corps
Page 25 of 59
<<First <Prev 23 2425 26 27 Next> Last>>