Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
LuardArthur John HamiltonMajorLUARD, ARTHUR JOHN HAMILTON, Major, was born 3 September 1861, at Waltair, India, son of Colonel George Francis Luard, Indian Staff Corps, and Jane, daughter of Lieutenant Colonel Johnstone Hamilton, Indian Staff Corps. He was educated at Cheltenham College, and at the Royal Military College, Sandhurst. He joined the Army 10 May 1882; took part in the Burmese Expedition, 1886-87 (Medal with clasp); served in Upper Burma, 1888-89, during operations in the Chin Hills (clasp). He was promoted Captain, 2nd Battalion Norfolk Regiment, 1889. He was Superintendent of Gymnasia 12 April 1897 to 14 December 1899; was promoted Major 9 September 1900. Major Luard served in South Africa, 1900-2 (was slightly wounded), as Assistant to Military Governor, Johannesburg; afterwards Assistant to Commissioner of Police, Johannesburg, 6 June 1900 to 19 November 1901, taking part in the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 27 February); actions at Poplar Grove and Karee Siding; taking part in the operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg. He was mentioned in Despatches 10 September 1901; awarded two Medals and five clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur John Hamilton Luard, Major, Norfolk Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the GOC, Transvaal, 3 February 1903, and presented by the GOC the Forces in South Africa, at, Pretoria, 25 March 1903. He was promoted to Lieutenant Colonel 1 September 1908, and Colonel 6 April 1912, and retired 1 September 1912. Colonel Luard played five years for Gloucestershire CC, 1892-96, and two years for Hants County CC, 1897-98. He was a member of the MCC, Free Foresters, Incogniti and Hampshire Hogs. Captain Luard married, 15 October 1890, at Cheltenham, Rosa, daughter of Edmund Yates Peel, of Cheltenham, and they had one son, Edmund Arthur Peel Luard, born 31 July 1891.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Norfolk Regiment
LukinHenry TimsonCaptainLUKIN, HENRY TIMSON, Captain, was born 24 May 1860, son of R H Lukin, Barrister-at-Law. He was educated at Merchant Taylors' School; served in the South African War, 1879; in the Zulu Campaign; was attached to the Cavalry Brigade in advance on Ulundi, and was present at the battle (severely wounded; Medal with clasp); took part in the operations in Basutoland, 1881 (Medal and clasp). He acted as Field Adjutant, Bechuanaland Field Force, Langeberg Campaign, 1896-97 (Despatches several times); was promoted to Lieutenant Colonel in 1900. Served in the South African War, 1899-1902. Operations in the Orange Free State, March to May 1903, including the defence of Wepener (in command of Artillery). Operations in the Transvaal, west of Pretoria, August to November 1900. Operations in Orange River Colony, May to August 1900, including actions at Wittebergen (1 to 28 July). Operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900. Operations in the Orange River Colony, November 1900 to April 1901. Operations in Cape Colony, 1901-2. Commanded a column, 1901-2. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February, 16 April and 20 August 1901], and was granted the honorary rank of Lieutenant Colonel; the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps; was created a CMG, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Henry Timson Lukin, Captain, Cape Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to South Africa, and presented at Umtata by Major Waring, Cape Mounted Rifles, 26 November 1901. He became Commandant, General Defence Department, Cape of Good Hope, 1 June 1904. He became Honorary Lieutenant Colonel in the Army 1 January 1903, and Colonel, in command of the Cape Mounted Riflemen, 1905-12, and Inspector-General of the Permanent Force, Union of South Africa, in 1912. He subsequently became Temporary Brigadier General. Brigadier General Lukin served in the European War; was created a CB in 1916, and was awarded the Order of the Nile, 3rd Class. He was created a KCB in 1918; became Temporary Major General. His favourite recreations were golf, polo and tennis.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Cape Mounted Rifles
Luttman-JohnsonFredericMajorLUTTMAN-JOHNSON, FREDERIC, Major, was born at Benderton House, Chichester, 22 January 1845, son of the Reverend Henry W R Luttman-Johnson, and Sarah Elizabeth Fooks. He was educated abroad; at Brighton College, and at the Royal Military College, Sandhurst; became Ensign 10 October 1865; Lieutenant 7 November 1868; Lieutenant, 65th Foot, 17 April 1869; Captain 19 April 1876; Major, York and Lancaster Regiment, 1 July 1881; Brigade Major, Cyprus, 21 September 1879 to 21 September 1884; passed the Staff College, 1889; promoted Lieutenant Colonel on full pay 14 December 1894, and retired with the rank of Lieutenant Colonel, 1899. He served in the South African War, 1900-2, as Major in the Militia, with the idea of assisting Colonel Holroyd Smyth, commanding 3rd Leinsters. He was at the time Staff Officer to the Inspector-General, Lines of Communication, Eastern District. He assisted Colonel Smyth to collect horses in the Molteno District, for which services Colonel Smyth recommended him for the Distinguished Service Order. He assisted in operations in Kimberley; was transferred to the Western Section, where he helped construct about fifty blockhouses of rubble stone, from the debris heaps at Kimberley, delivering same in sandbags; was appointed Commandant at Modder River, where there was a garrison of four regiments; was Commandant at Queenstown, and at Stormberg. He took part in operations in Cape Colony, April to 29 November 1900; operations in the Orange River Colony, January to April 1901; operations in Cape Colony 30 November 1900 to January 1901, and April 1901 to May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps; King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Frederic Luttman-Johnson, Major, 3rd Battalion Royal Canadians (Leinster Regiment). In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 18 December 1902. He retired with the rank of Lieutenant Colonel, and Honorary Colonel of the 3rd Leinster Regiment. Colonel Luttman-Johnson was a Justice of the Peace, West Sussex. He died on the 11th August 1917.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Prince of Wales's Leinster Regiment (Royal Canadia
LyleJ C VLieutenantLYLE, J C V, Lieutenant, served in the South African War, 1900-1902. He was awarded the Queen's Medal with three clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "J C V Lyle, Lieutenant, 1st Kitchener's Fighting Scouts. In recognition of services during the operations in South Africa". He also took part in the Great War, and reached the rank of Lieutenant Colonel (Labour Corps) 26 June 1918. He was awarded the Military Cross and the OBE.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Kitchener's Fighting Scouts
LyonFrancisCaptainLYON, FRANCIS, Captain, was born 10 July 1867, son of Colonel Francis Lyon, RHA, and the Honourable Mrs Lyon, sister of the 11th Viscount Valentia. He joined the Royal Artillery as Second Lieutenant 23 July 1887; was ADC to the Commander-in-Chief, East Indies, from 21 March 1895 to 7 October 1897; served on the North-West Frontier of India with Malakand Field Force, including Utman Khel Column; also with Buner Field Force; was present at the attack and capture of the Tanga Pass, and received Medal with clasp. He became Captain 18 May 1898. He served in South Africa, 1899-1900, on the Staff; during operations in Natal, including actions at Elandslaagte, Rietfontein and Lombard's Kop; took part in the defence of Ladysmith, including action of 6 January He was mentioned in Despatches (Sir G S White, 2 December 1899 and 23 March 1900 [London Gazette, 8 February 1901]), received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Francis Lyon, Captain, Royal Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 3 June 1901. He became ADC to Lieutenant General, Natal, 16 September 1899 to 28 March 1900; was specially employed on the Gold Coast 22 August 1900 to 21 January 1901, during the Ashanti operations (Despatches [London Gazette,8 March, 1901]; Medal); became Major, Royal Artillery, 21 October 1903; was employed with the West African Frontier Force, Northern Nigeria, 15 October 1902 to 14 October 1905, in the Kano-Sokoto Campaign (Despatches [London Gazette, 31 July 1902]; Medal with clasp): was appointed Assistant Secretary (Military), GSO, 2nd Grade, Committee of Imperial Defence, 11 July 1906 to 30 September 1910. He was specially employed at the War Office 4 July to 14 August 1911; was Military Attache (GSO), Bucharest, Sofia, Belgrade and Athens, from 15 August 1911 to 14 August 1913. He was promoted to Lieutenant Colonel 30 December 1914. He served in the European War; was GSO, 2nd Grade, from 5 August 1914 to 5 March 1915, and Brigadier General, General Staff, from 14 July 1915. He was five times mentioned in Despatches, and created a CMG and given the rank of Brevet Colonel. In 1910 he married Jane, eldest daughter of Joseph C Berwick, and their children were: Ann; Paul, born in 1915, and Joan, born in 1915.
CB (m), CMG, CVO, DSO, IGS (2) 1895 P-F 1897-98 (Lt RA), Ashantee Medal 1900 (Capt RFA), [QSA (3) Eland DofL Tr], Africa GSM 1902 (1) N-Nigeria 1903 (Capt RFA), 1914 Star (Maj DSO RFA), BWM, Victory Medal with MID (Brig-General), Russia, Order of St Stanislaus, France, Legion d'Honneur, 4th Class, Belgium, Croix de Guerre with palm. Sothebys 1999 est £3,000-5,000.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
M'CormickHarold BarryLieutenantLondon Gazette, 11 November 1904.— Special Memorandum (see below) relating to the undermentioned officer.
M'CORMICK, HAROLD BARRY, Lieutenant, was born 3 September 1867, son of William H M'Cormick. Solicitor, of Geelong, Victoria, and of Mrs M'Cormick. He served in South Africa with the West Australian Contingent, and was promoted Lieutenant 14 March 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902], and was created a Companion of the Distinguished Service Order in recognition of services during the operations in South Africa. The award of the decoration to Lieutenant H B M'Cormick was evidently confused with that to Lieutenant John M'Cormick, of the Tasmanian Imperial Bushmen. Memorandum [London Gazette, 11 November 1904]: “The notification which appeared in the London Gazette of 21 April 1903, relating to Lieutenant H M'Cormick and the award to him of the Distinguished Service Order, is in addition to—and not in substitution of—those of the 29th July 1902, and the 31st October 1902, relating to Lieutenant J M'Cormick. The description of the first-named officer is Lieutenant H B M'Cormick, 6th Contingent, West Australian Mounted Infantry”. He retired with the rank of Lieutenant after the South African War. He became Captain, Special Reserve, East Lancashire Regiment, 29 August 1914. He served in the European War in 1914 and 1915, in Gallipoli (wounded) and in Mesopotamia. He was appointed Lieutenant Colonel of a service battalion of the East Lancashire Regiment 15 May 1917. Captain M'Cormick was a pioneer in West Australian gold-mining, and was Secretary of the West Australian Chamber of Mines; explored and developed minerals in Lower Egypt and the Sudan. He was engaged in opening up the rubber industry in Burmah. His favourite recreations were golf and big game shooting. He rowed No. 5 in the Victoria Interstate Eight. He married, in 1904, and has a son and a daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
West Australia contingent
M'DonaldArchibald WilliamCaptainM'DONALD, ARCHIBALD WILLIAM, Captain, was born in 1869. He was educated at Edinburgh Academy; at Fort Augustus, and abroad; served in the Cameron Highlanders, as Second Lieutenant, and, on retiring, joined the 3rd Battalion (Invernessshire Militia), becoming Captain 12 June 1896. He served in South Africa as Captain and Adjutant, Lovat's Scouts, July 1900 to August 1901, taking part in operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Bethlehem (6 and 7 July), Wlttebergen (1 to 29 July), Witpoort and Caledon River (27 to 29 November); operations in Orange River Colony and Cape Colony, 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 June 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Archibald William M'Donald, Captain, Lovat's Scouts. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. He became Lieutenant Colonel, Lovat's Scouts Yeomanry, and Colonel, TF, Inverness-shire TFA Colonel M'Donald served with the 1st Lovat's Scouts in the Dardanelles in 1915 (Despatches); in Egypt, 1916, and in Salonika, 1916-17. He married, in 1904, Marion, eldest daughter of James Calder, of Ardargie, Perth, and widow of J C Berry, CIE, ICS.
DSO, QSA (4) CC Witt SA 01 SA 02 (Capt Lovats Scouts). 1914-15 Star (Lt Col Lovats Scouts), BWM, Victory Medal (Lt Col). Britannia 2000 £3,500.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Lovat's Scouts
M'DouallRobertCaptainM'DOUALL, ROBERT, Captain, was born 3 November 1871, son of John M'Douall, of Stranraer, Wigtownshire. He was educated at Felsted School, and at the Royal Military College, Sandhurst, and was gazetted to the East Kent Regiment 2 January 1892; became Lieutenant 4 October 1893; served with the Chitral Relief Force, 1895, and was present at the actions of Panjkora River and Mamagai (Medal and clasp), and became Captain 18 November 1899. Captain M'Douall served in the South African War, 1899-1902, employed with the South African Constabulary (23 October 1900 to 22 October 1905). He was present at the Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove and Driefontein; operations in the Transvaal and Orange River Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Robert M'Douall, Captain, East Kent Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He was Adjutant, East Kent Regiment, 1 October 1906 to 30 September 1909; was promoted to Major, 4 August 1910; employed with the West African Frontier Force 8 February 1911 to 29 October 1913. Major M'Douall served in the European War from 1914, as Temporary Lieutenant Colonel, East Kent Regiment, 15 December 1914 to 20 December 1914, and 29 February 1915 to 1 June 1915. He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1915; commanded the 61st Infantry Brigade, British Armies in France, 13 March 1917 to 14 December 1917; commanded the 1st Training Reserve Brigade 23 December 1917 to 27 August 1918; commanded the 41st Infantry Brigade, British Armies in France, 3 September 1918. Lieutenant Colonel R M'Douall married, in 1902, Mabel Constance, daughter of General Sir C R Pennington, KCB, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Buffs) East Kent Regiment
M'MahonNorman ReginaldCaptainM'MAHON, NORMAN REGINALD, Captain, was born in London 24 January 1866, youngest son of General Sir Thomas M'Mahon, Baronet, CB, and Lady M'Mahon. He was educated at Eton and gazetted to the Royal Fusiliers as Lieutenant, May 1885. He accompanied the Burmese Expedition of 1886-87 (Medal with clasp); was Adjutant of his battalion from February 1890 to February 1894, and became Captain in November 1896. Captain M'Mahon served in the South African War, 1899-1901, during which time he was on the Staff as ADC to a Major General; commanded an infantry brigade from October 1899 to April 1900, and was Brigade Major from April to August 1900; and as DAAG from February to June 1902, and was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso, at the operations on the Tugela Heights, in Natal, Cape Colony (severely wounded), Transvaal and Orange River Colony, and at the action at Pieter's Hill. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Norman Reginald M'Mahon, Captain, Royal Fusiliers. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia, Warrant, etc, were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented in South Africa. He was promoted to Major in November 1901. From June 1905 to June 1909, he was Chief Instructor and Staff Officer at the School of Musketry, and from June 1909 to January 1910, was specially employed at the Headquarters of the Army. He passed the final examination of the Staff College in December 1910, and was promoted to Lieutenant Colonel in May 1911. Lieutenant Colonel M'Mahon served in the European War, and was mentioned in Sir John French's Despatches of the 8th October 1914 and 14th January 1915. He was appointed to the command of a brigade, with the temporary rank of Brigadier General, which command he was to have taken up on the 12th November 1914; but on the 11th November, at the First Battle of Ypres, he was killed in action.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Fusiliers (City of London Regiment)
MaberlyCharles EvanLieutenant ColonelMABERLY, CHARLES EVAN, Lieutenant Colonel, was born 5 April, 1854, son of Major General Evan Maberly, CB, of Avonmouth House, Christchurch. He was educated at the Royal Military Academy, Woolwich; was gazetted to the Royal Artillery 12 February 1884, and served in the Nile Campaign of 1884-85, being employed on transport duty (Medal and clasp; Bronze Star). He served in the South African War, 1899-1900; was present at the advance on Kimberley, including the action at Magersfontein (severely wounded). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 March, 1900]; received the Queen's Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Charles Evan Maberly, Lieutenant Colonel, Royal Artillery. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 3 June, 1901. He had become Lieutenant Colonel 14 February 1900, and was given the Brevet of Colonel 10 February 1904, when he retired from the Royal Horse Artillery with the rank of Colonel.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
MacandrewHaroldLieutenantMACANDREW, HAROLD, Lieutenant, was born 17 July 1868, son of Major General I F Macandrew. He served in South Africa in Warwick's Scouts and with the 5th Battalion Imperial Yeomanry in 1901; was mentioned in Despatches, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Harold Macandrew, Lieutenant, Warwick's Scouts. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain Macandrew was a Captain in the 7th Reserve Regt, of Cavalry from 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Warwick's Scouts
MacandrewHenry John MilnesCaptainMACANDREW, HENRY JOHN MILNES, Captain, was born 7 August 1866, son of Sir Henry Macandrew, Aisthorp, Inverness. He was educated at the Inverness College; joined the 2nd Battalion Cameron Highlanders, 1884; transferred to the Lincolnshire Regt, 10 November 1886, and to the Indian Staff Corps 20 March 1888, joining the Bengal Cavalry in 1889. He served as Brigade Transport Officer, 2nd Brigade, Tirah Expeditionary Force, 1898 (Indian Frontier Medal with two clasps; Despatches); served during the South African War, in Kitchener's Horse, February to June 1900; was appointed Intelligence Officer, Delagoa Line, from July to September 1900, and DAAG, Intelligence, to February 1901; to General the Honourable Neville Lyttelton's Column from February to May 1901, and to General Brace Hamilton from May 1901 to June 1902. He was later employed as DAAG, Intelligence, Army Headquarters Staff, South Africa; also served with Kitchener's Horse; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Karee Siding and Houtuek (Thoba Mountain); during operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; during operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to September 1900; in the operations west of Pretoria, September to 29 November 1900. He was present during the operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 7 May 1901]. He received the Queen's Medal and four clasps, the King's Medal and two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Henry John Milnes Macandrew, Captain, Indian Staff Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to South Africa, but were returned and presented by HM the King 24 October 1902. He was Brigade Major to the Inspector General of Cavalry in India 16 November 1903 to 5 January 1906; was promoted to Major, Indian Army, 10 November 1904; was DAQMG, Headquarters, India, 6 January 1906, and 10 April 1907; became Lieutenant Colonel 10 November 1912. He served in the European War from 1914; as Temporary Brigadier General, General Staff, 18 December 1914 to 7 October 1915; commanded a brigade from 16 November 1915. On 3 June 1915. he was given the Brevet of Colonel, and he was mentioned in Despatches and promoted to Major General, and created a CB 1918. Major General Macandrew was a gentleman rider, across country and on the flat. He married, in 1892, Esther, youngest daughter of Henry Ritchie Cooper, JP, of Ballindalloch, Stirlingshire, and they had one son and one daughter. He died 16 July 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
MacdonaldKennethCaptainMACDONALD, KENNETH, Captain. was born 14 August 1873, son of Lieutenant Colonel C E Macdonald, late RMLI, and entered the Army in 1891; served in the Sudan Campaign, 1898 (Medal and Egyptian Medal); on the West Coast of Africa, 1898-99 (Medal with clasp); became Captain, 1899. Captain Macdonald served in the South African War, 1899 - 1902, was mentioned in despatches and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Kenneth Macdonald, Captain, Army Service Corps. In recognition of services during the operations in South Africa".
[DSO], East & West Africa (1) Sierra Leone 1898-99, (Capt ASC), [Queens Sudan], [QSA], [KSA], [Khedives Sudan]. Beadle 1985 £250. Glendinings 1989 £175.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Service Corps
MacDonaldPeterCaptainMACDONALD, PETER, Captain, was born in 1869. He served in South Africa, with the New South Wales Contingent, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Peter MacDonald, Captain, New South Wales Contingent. In recognition of services during the operations in South Africa". He was confirmed in the rank of Honorary Captain and Adjutant, 5th Australian Light Horse Regiment, New South Wales, from 28 February 1901, and was placed on the retired list after the Boer War.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
MacdonellArchibald CameronCaptainMACDONELL, ARCHIBALD CAMERON, Captain, was born 6 October 1864, at Windsor, Ontario, Canada. His father was Samuel Smith Macdonell, QC, LLD, DCL, for many years Lieutenant Colonel Commanding the 2nd Essex Battalion, Windsor, Ontario, youngest son of Colonel the Honourable Alexander Macdonell, of Collachie, Inverness-shire, Scotland, who belonged to a cadet family of Glengarry; was a United Empire Loyalist, and fought through the Revolutionary War of 1776 to 1783, and was Colonel and Assistant Paymaster-General during the war of 1812-14. He belonged to the 84th, "the Royal Highland Emigrant Regiment", in which his father was a Captain, and later to Butler's Rangers. The mother of Major General Macdonell was Ellen Guillot Macdonell, eldest daughter of Colonel D D Brodhead, grandniece of Brigadier General Daniel Brodhead, one of Washington's Brigadiers, and niece of Brigadier General Thornton Brodhead, who was mortally wounded at the Second Battle of Bull's Run, whilst in command of the Michigan Cavalry Brigade. Major-General Macdonell was educated at Trinity College School, Port Hope, Canada, and at the Royal Military College of Canada, Kingston, Ontario, and on graduating from the last-named institution received a commission in the Royal Artillery. This, for family reasons, he resigned without actually joining. He became a Lieutenant in the Canadian Militia on 26 June 1886, and joined the Regular Canadian Army as a Lieutenant in the Canadian Mounted Infantry, Permanent Corps of Canada, on 6 April 1888. He exchanged into the Royal North-West Mounted Police in September 1889, and was Adjutant of the whole force, and later was in command of C Division and the Battleford District. He volunteered into the 2nd Battalion Canadian Mounted Rifles for service in South Africa in January 1900, as Captain, and was promoted Major in May 1900. He went through the Boer lines on the night of 5-6 May 1900, after the Battle of Vet River, in command of a composite squadron of four troops from C and D Squadrons of his battalion, and blew up the culvert behind the Boer lines, near Smaldeel, and cut the telegraph wires. He was dangerously wounded at Diamond Hill on 12 June 1900, and was invalided home to Canada in July 1901. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901 ]: "Archibald Cameron Macdonell, Captain, Canadian Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". He returned to South Africa in 1902, in command of the 5th or Western Regiment, Canadian Mounted Rifles, and arrived at Durban just after the declaration of peace. He was mentioned in Despatches 16 April 1901, and received the Queen's Medal with four clasps. He served in the Royal North-West Mounted Police until 5 March 1907, when he was appointed Major, Second-in-Command of the Royal Canadian Mounted Rifles, now Lord Strathcona's Horse. He became Lieutenant Colonel of his regiment on 1 April 1912, and held the command until 22 December 1915. He served throughout the European War, arriving in England with the First Canadian Contingents in October 1914. He was present at Festubert, and at all the big battle, afterwards. He was promoted Colonel, Canadian Permanent Corps Service in May 1916, and was Brigadier General of the 7th Canadian Infantry Brigade from 23 December 1915 to 8 June 1917. On 17 February 1917, he had his left arm broken by a bullet near the shoulder, and had another through the top of the shoulder, when caught in the open by a sniper. He resumed command of his brigade two months later, and was promoted Major General on 9 June 1917. He was created a Companion of St Michael and St George in the Honours Gazette of 29 January 1916; a Companion of the Bath in the Honours Gazette of June 1917, and a Knight Commander of the Bath in January 1919. He was created an Officer of the Legion of Honour (France) in November 1918, and awarded the Croix de Guerre of France in July 1919. He was mentioned in Despatches no fewer than seven times, viz: January 1916; January 1917; June 1917; January 1918; June 1918; January 1919, and July 1919. He was formerly Captain of many Rugby and cricket teams, and played twice for Canada in the Western International Cricket Match against the United States. He has gone in a great deal for wolf-hunting with Long-dogs, Highland deer-hounds and Borzois in the North-West District. He was Commandant of the Royal Military College of Canada, Kingston, Ontario. He was married at Winnipeg on 14 April 1890 to Mary Maud Flora, third daughter of Lieutenant Colonel J T Campbell, sometime 72nd Highlanders and Royal Canadian Rifles, a Crimean Veteran (vide Campbells of Possil and Glendarnel). They had five children, of whom three, Jean, Maud and Alastair, died in infancy; one, lan Cameron, born 11 March 1895, Lieutenant, Lord Strathcona's Horse (Royal Canadians); Flying Officer, Royal Flying Corps, was killed in action on the Somme 2 July 1916, and Alison Cameron.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canada contingent
MacdonellArchibald HayesCaptainMACDONELL, ARCHIBALD HAYES, Captain, was born at Toronto, Canada, 6 February 1868, son of Angus Duncan Macdonell and Pauline Rosalie Macdonell (nee De-la-Haye). He joined the Canadian Military Forces in February 1886, and served with the 1st Canadian Contingent in South Africa, 1899-1900, taking part in operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg, 17 to 20 May 1900; actions at Poplar Grove and Driefontein; operations in the Transvaal, July to 29 November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900. He served as a Battalion Adjutant (2nd Battalion), Royal Canadian Regiment of Infantry, October to December 1899; was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 16 April 1901]; was given the Brevet of Major; received the Queen's Medal with four clasps, and for work performed while commanding a Company of the Royal Canadian Regiment at Paardeberg on the surrender of General Cronje, was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Archibald Hayes Macdonell, Captain, Canadian Military Forces. In recognition of services during the operations in South Africa". He served in Southern Nigeria in seven expeditions altogether: West Africa (Southern Nigeria), 1901-04: Aro Expedition (Medal with clasp); Ebeku Expedition (clasp, Despatches); Ibeku-Olokoro Expedition; also served in the Afikpo Expedition (clasp, Despatches); Mkpani Expedition (clasp); North Ibibio Expedition; operations at Obokum (clasp). He passed the Staff College; served in the European War, 1914-18; with the 1st Canadian Division from September 1914 to August 1915; appointed to command the Royal Canadian Regiment; took it to France; transferred to command of 5th Canadian Infantry Brigade; promoted to Brigadier General 22 April 1916; served in the 1st, 2nd and 3rd Canadian Divisions; was three times mentioned in Despatches, and created a CMG in 1916. Brigadier General Macdonell was a Chief of the Six Nations Indians (Onadagas), and was fond of big game shooting.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canada contingent
MacfarlaneDuncan AlwynMajorMACFARLANE, DUNCAN ALWYN, Major, was born 19 November 1857, son of Reverend J D Macfarlane, MA. He entered the Army as Lieutenant in 1st West India Regiment, 6 May 1882; 2nd West India Regiment 20 May 1882; became Captain, 2nd West India Regiment, 11 January 1888, and Captain, King's Own Scottish Borderers, 16 May 1888. He served on the West Coast of Africa, 1883, in the expedition to Sherbro; took part in the action of Gamaizah in the Sudan Expedition of 1888; received Medal with clasp, and Bronze Star. Took part in the operations on the Nile, 1889; during the operations in Chitral, 1895, with the relief force; was present at the storming of the Malakand Pass (was dangerously wounded); received Medal with clasp. Served during operations on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tirah Expeditionary Force; was mentioned in Despatches [London Gazette, 5 April 1898], and received Brevet of Major 20 May 1898, and two clasps; he became Major 5 January 1900. He took part in the South African Campaign, 1899-1902; during operations in the Orange Free State, 1900, including action at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; during operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; operations in the Transvaal, east of Pretoria, 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, 1900, including action at Zilikat's Nek; operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902; he was Commandant at Bronkhurst Spruit 11 to 17 April 1901, afterwards at Eareste Fabreiken 18 April to 3 May 1901; he was mentioned in Despatches [London Gazette 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Brevet of Lieutenant Colonel 22 August 1902; the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Duncan Alwyn Macfarlane, Major, King's Own Scottish Borderers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa 2 August 1902, and forwarded to Major Macfarlane's private address. He became Lieutenant Colonel 10 November 1905; received the Brevet of Colonel 1 April 1907, and promoted Colonel, 1909. He was Brigade-Commander, Seaforth and Cameron Infantry Brigade, Scottish Command, May 1911. He served during the European War, and became Brigadier General, and was employed as Inspector of Infantry from 1915. He was created a CB, 1915. He retired 10 July 1918. He married, in 1913, Edith Lavinia, daughter of Rear Admiral the Honourable Richard Bingham.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Own Scottish Borderers
MacFarlaneS CLieutenantMACFARLANE, S C, Lieutenant, served in the South African War,1899-1902. He was awarded the King's Medal with two clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902] "S C MacFarlane, Lieutenant, South Australian Contingent. In recognition of services during the operations in South Africa". He was reported in the 'Times' as killed in action under Colonel Mackenzie against Zulu rebelling in Natal in June 1906.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
South Australia contingent
MacgregorPhilip ArthurLieutenantMACGREGOR, PHILIP ARTHUR, Lieutenant, was born 26 February 1877. He entered the Army as Second Lieutenant, Coldstream Guards, 8 September 1897, and was promoted Lieutenant 1 February 1899. He served in the South African War from 1899-1900, taking part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein. Vet River (5 and 6 May) and Zand River; was present during the operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); during operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including operations at Belfast (26 and 27 August), and operations in the Orange River Colony, November 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September. 1901]: received the Queen's Medal with six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Philip Arthur Macgregor, Lieutenant, Coldstream Guards. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 18 December 1902. He served during operations in West Africa, 1901 (Northern Nigeria), against the forces of Bida, taking part in the operations against the Emir of Gola, as Intelligence Officer. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 18 April 1902], and received Medal with clasp. He was promoted Captain 11 November 1905, and became Major 29 November 1913. He served during the European War, 1914 to 1919, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1916. He was twice mentioned in Despatches, and retired from the Army 4 April 1919. Lieutenant Colonel Macgregor married, in 1904, Kathleen, daughter of Major General Alexander C U Stewart, 2nd Life Guards.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Coldstream Guards
MackenzieEdward LeslieCaptainMACKENZIE, EDWARD LESLIE, Captain, was born 6 May 1870, son of Major C G Mackenzie, 28th Regiment. He was gazetted to the Royal Sussex Regiment 29 October 1890, becoming Lieutenant 10 February 1892, and Captain 4 February 1899. Captain Mackenzie served in the South African War, 1900-2, taking part in operations in Orange River Colony, January to 31 May 1902. He was severely wounded; was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Leslie Mackenzie, Captain, Royal Sussex Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 29 October 1901. He was employed with the West African Frontier Force 8 September 1905 to 14 July 1912. Major Mackenzie served in the European War from 1914, and became Lieutenant Colonel 12 August 1915, commanding the 1st Battalion Royal Sussex Regiment. He was created a CIE in 1919.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Sussex Regiment
Page 33 of 59
<<First <Prev 31 3233 34 35 Next> Last>>