Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
MackenzieIan RussellCaptainMACKENZIE, IAN RUSSELL, Captain, served in the South African War, 1901-2. He was severely wounded; was mentioned in Despatches; received the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Ian Russell Mackenzie, Captain, Scottish Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. He also served in Northern Nigeria in 1906.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Scottish Horse
MackenzieThomas CampbellCaptainMACKENZIE, THOMAS CAMPBELL, Captain, was born 20 July 1879, son of James Mackenzie, of Kinsale, Land Commissioner, Ireland. He was LRCPI and LRCSl.; joined the Army 27 July 1899, becoming Captain 27 July 1902. He served in South Africa, 1899-1802, and was slightly wounded, taking part in the advance on Kimberley, including actions at Modder River and Magersfontein; operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Wittebergen 1 to 29 July and at Witpoort; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to February 1901; operations in Cape Colony, February 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches twice [London Gazette, 10 September 1901, and 20 July 1902]; awarded the Queen's Medal and King's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Thomas Campbell Mackenzie, Captain, Royal Army Medical Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain Mackenzie received the Stanhope Gold Medal, Royal Humane Society, 1904; the Silver Medal, Royal Humane Society; Lloyd's Meritorious Medal; the Arnott Memorial Medal (Ireland), 1904: the Gold Medal of the Ministere de la Marine, France. He was attached to the Egyptian Army from 1 March 1906 to 28 February 1913; served in the Nyma Expedition, Kordofan, 1908 (Despatches; Sudan Medal and clasp, and 4th Class Medjidie); became Major 27 July 1911; was DAD of Medical Services, Northern Division, Northern Command, from 5 November 1913. He served in the European War in the Dardanelles, 1915 (Despatches); became Lieutenant Colonel 1 March 1915; served in Salonika, 1916 (Despatches); was Assistant Director of Medical Services, 24th Division, BEF, 7 November 1917 to 19 April 1918. He was given the Brevet of Colonel 3 June 1919. He married, in 1912, Elsie Burgoyne, only daughter of C Moyle-Borlase, of Penzance.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Army Medical Corps
MackieErnest FCaptainMACKIE, ERNEST F, Captain, served in the South African War, 1900-1, as Adjutant, Lord Strathcona's Corps. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 16 April 1901]; was awarded the Queen's Medal with four clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Ernest F Mackie, Captain, Lord Strathcona's Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa; returned by Lord Kitchener, to be forwarded to the Governor-General of Canada 1 November 1901; sent to Colonial Office for transmission to Canada, and presented by the Lieutenant-Governor of Manitoba. He was promoted Captain 16 March 1901; Major 1 April 1912; has served in the European War, 1914-16, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 July 1915.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canada contingent
MackieJohnMajorMACKIE, JOHN, Major, was born 9 May 1857, eldest son of James Mackie, of Bargaly, Kirkcudbright. He served in the South African War. He was mentioned in Despatches; awarded the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Mackie, Major, 3rd Battalion King's Own Scottish Borderers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902; the Warrant sent 4 November 1902. Major Mackie married, in 1910, Violet, eldest daughter of Sir Oswald Mosley, 1st Baronet.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Own Scottish Borderers
MackworthHarry LlewellynSecond LieutenantMACKWORTH, HARRY LLEWELLYN, Second Lieutenant, was born 17 March 1878, fourth son of Sir A W Mackworth, Baronet, and Alice, daughter of Joseph Cubitt, CE; and brother of the 7th Baronet. He was educated at the Royal Military Academy, Woolwich, and entered the Army, as a Second Lieutenant in the Royal Engineers, 23 March 1898, in which he became Lieutenant 14 February 1901. He served in South Africa from 1899 to 1902, and was present at the Relief of Kimberley, operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in the Transvaal in May and June 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in the Transvaal 30 November 1900 to September 1901, and November 1901 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, October and November 1901; operations on the Zululand Frontier of Natal, September and October 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 4 May 1900, and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with six clasps and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Harry Llewellyn Mackworth, Second Lieutenant, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". He served in operations in Somaliland in 1903 and 1904, and was present at the action at Jidballi (Medal with two clasps); was employed with the Egyptian Army 20 January 1905 to 24 February 1909; became Captain 23 March 1907; was employed with the Australian Commonwealth Military Forces from 29 March 1912, becoming Director of Army Signals. Captain Mackworth was promoted Captain 30 October 1914. He served in the European War; took part in the Dardanelles Campaign, 1914-15 (Despatches), and served in Egypt, 1916-18. He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1916, after serving as Temporary and then Acting Lieutenant Colonel, and was again mentioned in Despatches, and created a CMG in 1918. Colonel H L Mackworth married, in 1913, Leonie, daughter of Professor Franklin Peterson.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
MaclachlanAlexandra Fraser CampbellLieutenantMACLACHLAN, ALEXANDER FRASER CAMPBELL, Lieutenant was born at Newton Valence, Hampshire, 23 July 1875, son of Reverend A N Campbell Maclachlan, Vicar and Patron of Newton Valence, Hampshire. He was educated at Cheam School, Eton, and Magdalen College Oxford (BA, 1897), and entered the Army 18 October 1899, as e Second Lieutenant in the King's Royal Rifle Corps, in which he was promoted Lieutenant 14 November 1900. He served in the South African War 1899-1902; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; in the operation: on Tugela Heights 14 to 22 February 1900 (severely wounded); afterward OC, Rest Camp, Machadadorp. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with four clasps, and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order for gallantry at Pieter's Hill, South Africa [London Gazette, 31 October 1902]: "Alexandra Fraser Campbell Maclachlan, Lieutenant, King's Royal Rifle Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted Captain 25 August 1906, and was Adjutant of the King's Royal Rifle Corps 10 December 1907 to 30 November 1910. He received the Durbar Medal for serving on the King's Staff during His Majesty's visit to India, 1911-12 as extra ADC. He served in the European War with the First Expeditionary Force; was present at the Retreat from Mons, and was severely wounded in September 1914. He was promoted Major September 1915, and became Temporary Lieutenant Colonel commanding the Manchester Regiment, 1916, being mentioned in Despatches in the same year. He was created a CMG. Lieutenant Colonel Maclachlan was killed in action 22 March 1918.
[CMG], DSO, QSA (4) CC T-H RofL Trans, KSA (2), 1914 Star, BWM, Victory Medal with MID, 1911 Delhi Durbar. KRRC Regimental Museum Winchester 1996.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Royal Rifle Corps
MacLarenKennethCaptainMACLAREN, KENNETH, Captain, was born 18 October 1860. He was educated at Harrow School, and entered the 13th Hussars 11 August 1880; became Lieutenant 1 July 1881; was Adjutant, 13th Hussars, 19 May to 31 August 1886; was promoted to Captain 3 August 1887; was ADC to Major General, Cavalry Brigade, Aldershot, 1 January 1890 to 4 October 1890; ADC to GOC, Forces, Ireland, 5 October 1890 to 1 December 1891; Adjutant, 13th Hussars, 2 December 1891 to 1 May 1895; ADC to GOC, North-Western Districts, 11 April 1895 to 18 October 1896; ADC to Lieutenant General, Bengal, 9 November 1896 to 5 October 1898. He served on the North-West Frontier of India, Mohmand, as Orderly Officer to the GOC, 1897-98; was mentioned in Despatches [London Gazette, 11 January 1898], and received the Medal and clasp; was ADC to GOC, Southern District, 10 November 1898 to 14 July 1899; on Special Service, South Africa, 15 July 1899. He served in the South African War, 1899-1900, as Special Service Officer, including service with the Rhodesian Regiment; was severely wounded; was mentioned in Despatches [London Gazette, 19 October 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Kenneth MacLaren, Captain, 13th Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He married (1st) Leila Evelyn (who died in 1904), and they had one daughter, and (secondly) Ethel Mary Wilson, in 1910. Major MacLaren retired 8 November 1905.
CB (m), DSO, Egypt (1) Gemaizah, IGS 1895 (3) RofC, P-F, Tirah, QSA (3) CC OFS Trans, 1914-15 Star, BWM, Victory Medal, 1935 Jubilee, 1937 Coronation, Khedives Star. KOSB Regimental Museum, Berwick-upon-Tweed 2000.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
13th Hussars
MacLeanDonald Charles HughCaptainMACLEAN, DONALD CHARLES HUGH, Captain, was born 13 July 1875, at Hurst Lodge, Dalhousie, India, son of Major General Charles Smith MacLean, CB, CIE, and Mrs C S MacLean. Donald MacLean was gazetted to the Royal Scots, as Second Lieutenant, 28 September 1895, and became Lieutenant 4 November 1896, and Captain 1 July 1901. He served in the South African W7ar, 1899-1902, attached to the Army Service Corps, and employed with Mounted Infantry, taking part in operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August), and Lydenberg (5 to 8 September); operations in Orange River Colony (May to 29 November 1900); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; operations in the Transvaal, 30 November 1900 to October 1901; operations in Orange River Colony, October 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Modal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Donald Charles Hugh MacLean, Captain, The Royal Scots. In recognition of services during the operations in South Africa". He was Adjutant, Militia, 22 June 1903 to 5 April 1906, and Adjutant, Indian Volunteers, 29 April 1907. He married, at Bombay, 26 October 1907, Gwendoline Katherine Hope, and their son was Hector Charles Donald MacLean. Captain MacLean died 20 April 1909. Of General and Mrs MacLean's gallant sons, one was Lieutenant Hector Lachlan Stewart MacLean, VC, of the Guides. Their youngest son, Captain Alastair FitzHugh MacLean, of the 33rd Punjabis, was killed at Gallipoli, while serving with the 14th Sikhs, after the landing at Suvla. He was mentioned in Despatches, 19 March 1917. He was married. Captain Colin Kenneth MacLean, CB, DSO, RN, served on the Staff of Admiral Bacon at Dover, and served at Zeebrugge, and with the Destroyer Flotilla of Harwich Force.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Scots (Lothian Regiment)
MacleanHenry Donald NeilCaptainMACLEAN, HENRY DONALD NEIL, Captain, was born 24 June 1872. He was gazetted to the King's Own Scottish Borderers 21 January 1893, becoming Lieutenant, 22 May 1895, and taking part in operations on the North-West Frontier of India, 1897-98, with the Tirah Expeditionary Force (Medal with two clasps). He served in the South African War, 1899-1902; was promoted to Captain 9 June 1900; was present at operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Karee Siding, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; operations in the Transvaal, east of Pretoria, 1900; operations in the Transvaal, March 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with two clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Henry Donald Neil Maclean, Captain, King's Own Scottish Borderers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. He became Major 10 November 1909. Major Maclean served in the European War from 19 August 1914 to 9 May 1918 as Temporary Lieutenant Colonel, King's Own Scottish Borderers, and from 10 May 1918, as Temporary Lieutenant Colonel, commanding the King's Own Scottish Borderers. He was mentioned in Despatches, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1916.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Own Scottish Borderers
MaclnnesDuncan SayresLieutenantMACINNES, DUNCAN SAYRE, Lieutenant, was born at Hamilton, Ontario, Canada, 19 July 1870, younger son of Honourable Donald MacInnes, of Hamilton, who, moving to Canada from Scotland in early life, became a Member of the Senate, and Mary Machines, daughter of Sir John Beverley Robinson, Baronet, CB, Chief Justice of Upper Canada (Quebec). He was educated for some time for the Navy, in the Britannia, but his father ultimately determining on a military career for him, he entered the Royal Military College, Kingston, Canada, from which, he passed out at the head of his year with Sword of Honour and Gold Medal, obtaining a commission as Second Lieutenant in the Corps of Royal Engineers on 16 July 1891. He became Lieutenant 16 July 1894. He saw much active service in the expedition to Ashanti; he was honourably mentioned, and awarded the Star issued for that campaign. Later he was employed on the erection of the fort at Coomassie, the capital of Ashanti, for the defence of the garrison of that place, and that its plan and execution reflected great credit on him and others concerned on its design and constitution is evidenced by the fact that it was for some time besieged by fifteen thousand Ashantis in 1900, and held out until relieved by Colonel Sir James Willcocks, who described it in 'From Kabul to Kumassi' as the best defensive post he saw in West Africa. Lieutenant Maclnnes acted for a time as Resident at Coomassie. During the South African War he performed specially valuable services between February and May 1900, in the Orange Free State, and particularly in the defence of Kimberley. Here he was employed on Corps duties, and in addition as Staff Officer to Colonel Kekewich, by whom he was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 May 1900], for most valuable services in both the above capacities. A distinguished officer wrote to his father, whom he had known in Canada: "His praises are in everyone's mouth, and I am told that the success was in a large measure, for so young an officer, due to him". Between May and November 1900, he was further engaged in operations in the Orange River Colony. He was again mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902], and was created a Companion of the Distinguished Service Order for his valuable services during the war [London Gazette, 19 April 1901]: "Duncan Sayres Maclnnes, Lieutenant, Royal Engineers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented there. He was Captain on 1 April 1902, and had the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps. He was married, 22 October 1902, at Montreal, Canada, to Millicent Wolfeston Thomas, daughter of F Wolfeston Thomas and Harriet Goodhue Thomas, and their children were: Duncan Wolfeston, born 5 April 1904, and Elizabeth Robinson. He was employed with the South African Constabulary from November 1902 to December 1904. From 1905 to 1908 he was employed on the Staff in Canada, first as Deputy Assistant Quartermaster-General, at Halifax, Nova Scotia, and afterwards as Deputy Assistant Adjutant-General with the Canadian Dominion Forces. His work in connection with the taking over of the defences of Halifax by the Dominion from the Imperial Government was very valuable, and a General Officer under whom he worked said that he was not surprised when, a year or two later, an officer holding a very high position in England spoke of him as one of the best Staff Officers he knew. From Halifax he went to Shorncliffe as Major, Royal Engineers, in charge of works which included the building of the Women's Hospital at that place, and from thence to the Staff College. He was General Staff Officer, 3rd Grade, from 1 April 1910 to 10 October 1912, and in 1912 was employed as Secretary to the Royal Flying Corps Committee, the result of whose, deliberations was the formation of the Royal Flying Corps. He was Major on 16 July 1911. He passed the Staff College, and was General Staff Officer, 2nd Grade, from 1 April 1913 to 4 August 1914, on the Staff of the Staff College. He served in the European War, taking part in the Retreat from Mons, for which he had the Star. He was wounded in November 1914. He was Deputy Assistant Director, War Office (temporary), from 19 February 1915 to 8 March 1915; Assistant Director from 9 March 1915 to 30 October 1915; Deputy Director 31 October 1915; Director 27 March 1916. He was Brevet Lieutenant Colonel in 1915, and Brevet Colonel 29 November 1915. In 1916 and 1917 he was Director of Aeronautical Equipment, with the rank of Brigadier General, and did much good work. He resigned to go to the Front again, although it involved his relinquishing the rank of Brigadier General. He was created a Companion of the Order of St Michael and St George. He went to France in March 1917 to perform the duties of Commanding Royal Engineer to the 42nd Division, and from thence after nine months was appointed Inspector of Mines at Headquarters, with the rank of Brigadier General. On 23 May 1918, he was killed while engaged in this duty, and was buried in the Military Cemetery at Etaples, close to the sea, 25 May 1918. During the war he had been twice mentioned in Despatches, and had the Russian Order of St Stanislaus, with the French Legion of Honour (Croix d'Officier), in 1917. The following are a few quotations from letters written after his death: (From a Field Officer): "He was one of the very bravest and most chivalrous characters I have ever known, and he was universally beloved by all who met him, from the highest in command to our car drivers, servants and orderlies. Everybody felt strangely drawn to him". (From another Field Officer): "He quickly won the admiration of all of us by his gallantry, unbounded energy and kind consideration of others, no matter what rank they held". (From a General Officer, under whom he immediately served): "He was so tremendously brave at Nieuwpoort and other nasty places, a well-known figure in his Division, and perfectly splendid in his work". The Service, his family, and his numerous friends have suffered a very great loss in his death.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
MacMillanAlexanderCaptainMACMILLAN, ALEXANDER, Captain, was born 19 November 1871, son of William MacMillan, of Vancouver, British Columbia, and of Mrs MacMillan. He was married and had one son. He served in South Africa from 1899 to 1902, and commanded the Canadian Scouts from February to May 1902; took part in operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal, May and June 1900, including operations near Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Reit Vlei and Belfast (26 and 27 August); operations in the Transvaal, January to April 1901; operations in Orange River Colony, January to 31 May 1902. He was awarded the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Alexander MacMillan, Captain, Canadian Scouts. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain MacMillan also had the Medals for Queen Victoria's Diamond Jubilee and King Edward VII's Coronation. He was given the Brevet of Captain, Canadian Permanent Force, 24 August 1908, and promoted Captain, Royal Canadian Dragoons, 21 January 1911. He served in the European War from 1914 to 1918, and was Assistant Provost-Marshal in 1915. He was mentioned in Despatches, and awarded a Bar to the DSO.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canadian Scouts
MacMillanCharles ClarkeSurgeonMACMILLAN, CHARLES CLARKE, Surgeon, Royal Navy, was born in Australia in April, 1873, son of the Reverend J K Macmillan and Janet M Clarke. He was educated at Edinburgh University (MB, ChM, Edinburgh); graduated in 1897. He entered the Royal Navy. He served in South Africa in 1900, with 12-pounder Naval Guns with General Buller in Natal. For his services with the Naval Brigade at the Relief of Ladysmith he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 6 November 1900]: "Charles Clarke Macmillan, Surgeon, Royal Navy. In recognition of services during the war in South Africa". The Insignia were presented at Hong Kong by the Rear Admiral, Second-in-Command on the China Station. He again saw active service as Surgeon in HMS Terrible, in the China War of 1900. He served in HMS London in the Mediterranean, at landing in Gallipoli in April, 1915, at Anzac Cove. Fleet Surgeon C C Macmillan married, in September 1003, Katherine Marie Campbell, youngest daughter of the Reverend J Conway Walter, of Langton, Lincolnshire.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Navy
MaconchyFrederick CampbellCaptainMACONCHY, FREDERICK CAMPBELL, Captain, was born 22 August 1868, fourth son of George Maconchy, of Rathmore, Longford. He was gazetted to the East Yorkshire Regiment 21 December 1889, and became Lieutenant 27 January 1891, and Captain 9 October 1899. He served in the South African War, 1900-1, as Adjutant, 2nd Battalion East Yorks Regiment, 10 May 1900 to 31 October 1901; in operations in the Orange Free State, including action at Houtnek (Thoba Mountain); operations in Orange River Colony 30 November 1900 to January 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Frederick Campbell Maconchy, Captain, East Yorkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He retired 8 September 1906. Captain Maconchy married (1st), in 1899, Maud Ellinor, daughter of G A Thompson, of Terrington Hall, Cork; and (2ndly), in 1901, Eleanor Mary, daughter of Major Robert Beaton, of Nydie, Fife.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
East Yorkshire Regiment
MagniacHubertCaptainMAGNIAC, HUBERT, Captain, was the son of Charles Magniac, of Colworth, Bedfordshire, MP for Bedfordshire, and of the Honourable Augusta, daughter of the 1st Baron Castletown, of Upper Ossory. He was educated at Eton and Cambridge (1st Class History and Political Economy), and served in the South African War, 1899-1902; was twice mentioned in Despatches, received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 23 April 1901]: "Hubert Magniac, Captain, 15th Battalion the Imperial Yeomanry. For gallantry in defence of posts in the Boer attack on Modderfontein. Dated 31 January 1901". The Insignia were presented to Major Magniac by the King 2 June 1902. He died 24 March 1909, and an obituary notice of him appeared in the 'The Times'.
DSO, QSA (3) CC OFS Tr (Unnamed), KSA (2) (Maj IY).eBay Nov 05. £2,000.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
15th Battalion, Imperial Yeomanry
MahonWilliam HenryMajorMAHON, SIR WILLIAM HENRY, Baronet, Major, was born 31 December 1856. He succeeded his father, 1893, and was the 5th Baronet. He served in the South African War, 1899-1902; was District Commandant, in command of the 4th Battalion West Yorkshire Regiment, 21 October 1900 to 31 January 1901; operations in the Transvaal, October 1900; operations in Orange River Colony, September 1900; operations in Cape Colony, March to August 1900, and October to 29 November 1900; operations in Cape Colony 30 November 1900 to March 1902. He was mentioned in despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Sir William Henry Mahon, Baronet, Major, 4th Battalion West Yorkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He was a Justice of the Peace and Deputy Lieutenant. Sir William Mahon married, in 1905, the Honourable Edith Dillon, second daughter of the 4th Lord Clonbrock, and they had one son, George Edward John, born 22 June 1911, and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince of Wales's Own) West Yorkshire Regiment
MairisGeoffrey Brouncker de MairisCaptainMAIRIS, GEOFFREY BROUNCKER DE MAIRIS, Captain, was born 16 April 1870, son of General Geoffrey Mairis. He joined the Army 9 September 1893, becoming Lieutenant 25 June 1896, and Captain 21 February 1903; and was Adjutant, East Kent Regiment, 20 March 1901 to 19 March 1905. He served in the South African War, 1899-1902; as Adjutant of the 2nd Battalion East Kent Regiment, 4 May 1900 to May 1902; operations in Natal, 1899; Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March 1909; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in Orange River Colony, May to June 1900; operations in the Transvaal, 31 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Geoffrey Brouncker de Mairis Mairis, Captain, The Buffs (East Kent Regiment). In recognition of services during the operations in South Africa". He was Brigade Major, Orange Free State, 1907-9. He was specially promoted to his Majority in the Yorkshire Regiment in 1911. In the European War, Major Mairis served as GSO2, Bombay, 1915-16, and from 1916 to 1918 as Temporary Lieutenant Colonel, in command of the 7th (Service) Battalion Yorkshire Regiment. He was severely wounded; mentioned in Despatches; was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1918; and became Lieutenant Colonel 15 May 1919, and was made a Chevalier of the Legion of Honour.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Buffs) East Kent Regiment
MajorThomas CharlesCaptainMAJOR, THOMAS CHARLES, Captain, was born 11 December 1869. Rejoined the New Zealand Military Forces, and served in South Africa, 1899-1901; was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Thomas Charles Major, Captain, New Zealand Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". He subsequently attained the rank of Colonel.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New Zealand contingent
MakinsErnestMajorMAKINS, ERNEST, Major, was born 14 October 1869, son of H F Makins, of 180 Queen's Gate, London. He was educated at Winchester, and Christ Church, Oxford; joined the 4th Battalion Essex Regiment in 1889, and was gazetted to the Royal Dragoons 23 January 1892, becoming Lieutenant 31 August 1893. He became Captain 2 February 1898, and Major 3 September 1902. He served in the South African War, 1899-1902; Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 11 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights, and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900; operations in Transvaal, January 1901; operations in Orange River Colony and Cape Colony, December 1900 and January 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with six clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Ernest Makins, Major, Royal Dragoons. In recognition of services in the operations in South Africa". He was promoted Lieutenant Colonel 2 February 1910, and Colonel 2 June 1913. Colonel Makins served in the European War, 1914-17, and retired 21 June 1919, with the honorary rank of Brigadier General. He was mentioned in Despatches; was created a CB, and an Officer of the Italian Order of St Maurice and Lazarus. He was awarded the 2nd Class Order of the Crown of Prussia, and the 3rd Class Order of the Red Eagle. In 1903 Major Makins married Florence, daughter of Sir J II Mellor and Anne Jane, eldest daughter of Thomas Shaw, and they had three sons.
KBE (2nd c), CB (m), DSO, QSA (6) T-H OFS RofL L-N Trans CC (Capt 1/R Dragoons), KSA (2) (Capt DSO Rl Dragoons), 1914 Star (Col DSO), BWM, Victory Medal with MID (Brig-Gen), 1897 Jubilee, 1935 Jubilee (Brig-Gen CB DSO MP), 1937 Coronation (Brig-Gen CB DSO MP), [Order of St Maurice & St Lazarus (Italy), Order of the Red Eagle (Prussia) 3rd Class, Order of the Crown (Prussia) 2nd Class]. Spink 1983 £1,000. Sothebys 1984 £1,100.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
1st (Royal) Dragoons
MalcolmHenry Huntly LeithMajorMALCOLM, HENRY HUNTLY LEITH, CB, CMG, DSO, Brigadier General, was born 10 December 1860, son of William Malcolm, of Glenmorag, Argyllshire, and of Amelia Jane, daughter of Reverend H H Holdsworth, of Fishtoft, Lincolnshire. He joined the 42nd Foot, as Second Lieutenant, 22 January 1879; became Lieutenant, Cameron Highlanders, 29 September 1880; was on special service in Egypt from 27 November 1884 to 14 June 1885: served with the Cameron Highlanders, 1882, including Tel-el-Kebir (twice wounded; Medal with clasp; Khedive's Star); served in the Nile Expedition, 1884-85, as Staff Captain with whaler boats (clasp); became Captain 24 August 1885, and Major 3 April 1897- He served in the South African War, 1900-1902, in command of the 1st Battalion Cameron Highlanders (from December 1900 to 25 October 1901, excepting periods from 2 to 9 June and 12 to 17 October 1901); operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen (1 to 29 July) and Ladybrand (2 to 5 September); operations in the Transvaal, January to September 1901, and October 1901 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, 30 November 1900 to January 1901; operations on the Zululand Frontier of Natal in September and October 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 6 April 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with four clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Henry Huntly Leith Malcolm, Major, Cameron Highlanders. In recognition of services during the recent operations in South Africa". Insignia presented in South Africa. He became Lieutenant Colonel 3 April 1902; Brevet Colonel 3 April 1905; commanded the Seaforth and Cameron Brigade, Scottish Command, 1 April 1906 to 8 May 1911. He became Colonel 5 November 1910; was Temporary Brigadier General 28 October 1911 to 29 December 1915; was created a CB, 1911; commanded ORC District in South Africa 28 October 1911 to 7 May 1913; was OC in Ceylon 8 May 1913 to 18 September 1915, including the suppression of the Rising there in 1915 under martial law; Brigade Commander 27 September 1915 to 29 December 1915; Brigade Major, France, 1917; retired (for age) 10 December 1917. For his services in the European War he was created a CMG in 1916, and awarded a special pension as a reward for distinguished and meritorious service, 1919, with a Capital R in the Army List. Colonel Malcolm married, in 1908, Edith, only child of Ernest E Sabel, and they had one daughter, E Betty E A Malcolm, born 22 October 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Queen's Own) Cameron Highlanders
MalcolmJohn AlexanderLieutenantMALCOLM, JOHN ALEXANDER, Lieutenant, was born in 1872, son of J F Malcolm, of Victoria, Australia. He served in the South African War of 1899-1902. He was mentioned in Despatches; awarded the Medal, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "J A Malcolm, Lieutenant, South African Constabulary. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain Malcolm married, in 1903, Mabel Jane, third daughter of Charles J Oertel, Abraham's Kraal, Orange River Colony.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
South African Constabulary
Page 34 of 59
<<First <Prev 32 3334 35 36 Next> Last>>