Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
MooreAthelstanLieutenantMOORE, ATHELSTAN, Lieutenant, was born 9 July 1879, and was the second son of Edward S F Moore, Barrister-at-Law, and Mrs Moore. He joined the Royal Dublin Fusiliers from the 3rd Durham Light Infantry, 18 October 1899, and proceeded to South Africa, where he took part in the Relief of Ladysmith and the action at Tugela Heights, after which he commanded a Mounted Infantry Company of the Royal Dublin Fusiliers until the termination of hostilities, taking part in the operations in the Transvaal, December 1900 to May 1901; August to September 1901, and January to May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the King's and Queen's Medals with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Athelstan Moore, Lieutenant, Royal Dublin Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was seconded to the West African Field Force in December 1902, and saw active service in 1903 in the Kano-Sokoto Campaign, Northern Nigeria (Medal and clasp); in Southern Nigeria, 1903 (clasp); Southern Nigeria, 1903-4 (Despatches [London Gazette, 25 August 1905]; clasp ); Southern Nigeria, 1904 (clasp); the Bende-Onitsha Hinterland Expedition, Southern Nigeria, 1905-6 {clasp). He became Captain 21 June 1908. Captain A Moore was employed with the New Zealand Military Forces from 1 April 1911, when he was appointed Instructor in Infantry duties of the Otago Military District, and Brigade Major of the Otago Infantry, with Headquarters at Dunedin. During the European War he commanded the 2nd Otago Regiment in the Suez Canal in 1914-15, landing in Gallipoli in April 1915. In November of the same year he was severely wounded. He rejoined the Otago Regiment in France in May 1916, and was transferred to the command of the 2nd Royal Munster Fusiliers in August 1916, and was engaged in the fighting on the Somme until January. He underwent an operation at home, returned to France, and assumed command of the 1st Royal Dublin Fusiliers in April 1917. He died on 14 October 1918, of wounds received the same day at Dadizeele, on the road to Courtrai, Belgium. In the Great War he was mentioned in Despatches, was given the Brevet of Lieutenant Colonel, and wounded five times. He had married Norah Kathleen Moore, and left one son.
DSO, QSA (4) T-H OFS RofL Trans (Lt RDFus), KSA (2) (Lt DSO RDFus), Africa GS (5) N-Nig 1903 S-Nig 1903 S-Nig 1903-4 S-Nig 1904 S-Nig 1905-6 (Lt DSO RD Fus), 1914-15 Star (Lt Col DSO, NZEF), BWM, Victory Medal with MID (Lt Col). Spink 1971 £85. Glendinings 1992 est £1,800-2,200. Spink 1994 £2,150.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Dublin Fusiliers
MooreThomas MitchellLieutenantMOORE, THOMAS MITCHELL, Lieutenant, was born in 1875. He served in the South African War, 1900, as Lieutenant in the New South Wales Imperial Bushmen; was awarded the Queen's Medal with four clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Thomas Mitchell Moore, Lieutenant, New South Wales Imperial Bushmen. In recognition of services during the operations in South Africa. The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, forwarded on by Lord Kitchener, and presented by the Lieutenant-Governor of New South Wales.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
New South Wales contingent
MooreWilliam HenryCaptainMOORE, WILLIAM HENRY, Captain, was born 6 December 1873, son of Major General C A Moore, late Bombay Cavalry. He was educated at the Bedford Grammar School, and entered the Royal Artillery 4 July 1894, becoming Lieutenant 4 July 1897. He served in the South African War, 1899-1902; operations in Natal, 1899, including action at Lombard's Kop; operations in the Transvaal, June 1900; operations in Orange River Colony, 1900, including actions at Wittebergen and Caledon River. He served as Adjutant, Royal Garrison Artillery, 28 January to May 1902; operations in the Transvaal, October 1901 to January 1902; operations in Orange River Colony, 30 November to December 1900, and April to October 1901; operations in Cape Colony, December 1900 to April 1901. He was mentioned twice in Despatches; awarded the Queen's Medal and King's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "William Henry Moore, Captain, Royal Garrison Artillery. ln recognition of services in the operations in South Africa". He became Captain 9 May 1900, and was Adjutant, Royal Artillery, 23 November 1904 to 21 January 1907. He was GS03, War Office, 20 April 1910 to 19 April 1914; was promoted to Major 30 October 1914; Brevet Lieutenant Colonel, 1915; was GSO2, War Office, 1 December 1914 to 29 February 1916; GSO2, 1st Division, British Armies in France, 15 April to 2 June 1916; GSO2, Harwich Garrison, 2 December 1916 to 27 April 1917; was promoted to Lieutenant Colonel 17 November 1918. In 1911 he married H E, daughter of Lieutenant A W Caldecott, RA.
DSO, QSA (3) Nat Trans Witt (Capt DSO RGA), KA (2) (Capt RGA), BWM, Victory Medal (Lt Col).London Coin 1983 £395. Christies 1988 £495. Glendinings 1989 £520.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Garrison Artillery
MooresCharles FrederickCaptainMOORES, CHARLES FREDERICK, Captain, was born 9 September 1873, son of Colonel S Moores, and brother of Colonel S G Moores, CB, CMG. He was gazetted to the Royal Munster Fusiliers 26 April 1893; became Lieutenant, Royal Munster Fusiliers, 27 January 1896, and Army Service Corps 31 March 1896, and Captain 1 April 1900. He served in the South African War, 1899-1901, taking part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein and Karee Siding; actions at Houtnek (Thoba Mountain), Yet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Elands River (4-16 August); operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Bethlehem (6 and 7 July) and Wittebergen (1 to 29 July). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with nine clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Frederick Moores, Captain, Army Service Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was DAAG, Southern District, 8 November 1903 to 31 May 1905; DAA and QMG, Coastal Defences, Southern Command, 1 June 1905 to 7 November 1907; was promoted to Major 12 January 1909; Deputy Assistant Director of Quartering, War Office, 20 April 1911 to 6 September 1915. He became Lieutenant Colonel, RASC, 24 February 1915; from 7 September 1915 to I5 December 1918, he was AA and QMG, BEF and British Armies in France, and from 19 December 1918, he was AA and QMG, British Armies in France. He was given the Brevet of Colonel 1 January 1919.
CMG, DSO, QSA (9)Bel MR RofK Paard OFS Drief Trans DH Witt (Capt ASC), BWM, Victory Medal with MID (Lt Col). The QSA issued was of the raised date type
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Service Corps
MorriceLewis EdwardMajorMORRICE, LEWIS EDWARD, Major, was born 20 December 1862, youngest son of J W Morrice, of Catthorpe Towers, Leicester, and of Mary Selby Donaldson-Selby. He was educated at Eton, and Caius College, Cambridge. He entered the Royal Warwickshire Regiment 14 May 1884; was promoted Captain 1 December 1890; served as Brigade Major, Queensland Forces, 13 November 1890 to 30 September 1893; was Adjutant, Warwickshire Militia, 28 August 1894 to 27 August 1899; was promoted to Major 3 February 1900. Lieutenant Colonel Morrice served in the South African War, 1899-1901; as a Major with the 2nd Battalion, commanding for six months. He also acted at Commandant at Komati Poort. Major Morrice took part in operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 28 November 1900, including action at Belfast (26 and 27 August); operations in the Transvaal 30 November 1900 to June 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal and six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Lewis Edward Morrice, Major, Royal Warwickshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Second-in-Command, 1st Royal Warwickshire Regiment, in 1902, and retired 3 September 1904. Lieutenant Colonel Morrice was employed as a General Staff Officer at the War Office during the European War. Mentioned and awarded Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1918. He was a JP for the county of Wilts, and a member of the Wilts County Council. He married, in 1897, Eleanor Constance, daughter of Reverend G Murray, of Shrivenham, Berks, and they had one daughter, Mary Constance. His son, Midshipman John Walter Morrice, RN, was lost in HMS Formidable.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Warwickshire Regiment
MorrisonEdward Whipple BancroftLieutenantMORRISON, EDWARD WHIPPLE BANCROFT, Lieutenant, served in South Africa, 1899-1900, taking part in the operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August); operations in Orange River Colony, May to November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; was awarded the Brevet of Captain and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Whipple Bancroft Morrison, Lieutenant, Canadian Contingent. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the Governor-General of Canada. He commanded the 8th Artillery Brigade, Canadian Field Artillery, from 1909 to 1913; became Lieutenant Colonel 1 March 1913; was Director of Artillery, Headquarters Staff, 1913 to 1914. Lieutenant Colonel Morrison had a distinguished record in the European War. He served as OC, 1st Artillery Brigade, Canadian Expeditionary Force, 1914 — 15, being present at the Second Battle of Ypres, Festubert and Givenchy, and being promoted Brevet Colonel 1 September 1915. In 1915 and 1916 he was GOC, 2nd Canadian Divisional Artillery, engaged at St Eloi, the Third Battle of Ypres and the Somme; was GOC, Canadian Corps Artillery, 1916-19; in action at Vimy, Hill 70, Lens, Passchendaele, in 1917, and Amiens, Arras, Queant-Drocourt Line, Canal du Nord, Bourlon Wood, capture of Cambrai, Valenciennes, Mons, 1918; in 1919 with the Army of Occupation in Germany. He was created a CMG in 1917, CB in 1918, and KCMG 1919; was mentioned in Despatches, and on 31 July 1918, became Major General. In 1911 Major General Sir E W B Morrison married Mrs Emma Fripp, of Ottawa.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Canada contingent
MossopJoseph UpjohnCaptainMOSSOP, JOSEPH UPJOHN, Captain, was born at Greytown, Natal, 27 April 1872, son of an Englishman who came to Natal in 1840. He was educated by a private tutor in Greytown, and was a burgher of the Transvaal and Despatch Rider to Generals C L Botha and Smuts during the early part of the war. He surrendered to General Buller, 1900; was caught and imprisoned by Boers; escaped and became guide to Generals Dartnell and Buller. He was made Intelligence Officer in Colonel Stewart's Column of Johannesburg Mounted Rifles; joined General Hamilton's Column; assisted in the capture of General C E Emmett. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Joseph Mossop, Captain, Johannesburg Mounted Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". Captain Mossop was a Farmer. He married, in 1904, Clarissa, daughter of Henry M Meek, of Wakkerstroom District, Natal.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Johannesburg Mounted Rifles
MunnFrederick HenryMajorMUNN, FREDERICK HENRY, Major, was born 13 May 1857. He became a Sub-Lieutenant in the 89th Foot 11 September 1876; Lieutenant, Royal Irish Fusiliers, 11 September 1876; was Instructor of Musketry, Royal Irish Fusiliers, 27 May 1881 to 26 May 1886; Captain, 30 March 1883. He saw active service in the Soudan Expedition in 1884, taking part in the battles of Teb and Tamai, the relief of Tokar and the affair at Tamanieb, and receiving the Medal and clasp and Bronze Star. He reached the rank of Major 1 July 1888. He served with distinction in the South African War, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Frederick Henry Munn, Major, Royal Irish Fusiliers (since deceased). In recognition of services during the operations in South Africa".
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Victoria's) Royal Irish Fusiliers
MurrayArchibald JamesLieutenant ColonelMURRAY, ARCHIBALD JAMES, Lieutenant Colonel, was born 21 April, I860, son of Charles Murray, of Woodhouse, near Kingsclere, Hants, and of Anna, daughter of John Baker Graves, Puisne Judge of Ceylon. He was educated at Cheltenham College and Sandhurst, and was gazetted to the 27th Foot, as Second Lieutenant, 13 August 1879, becoming Lieutenant, Royal Inniskilling Fusiliers, 1 July 1881. He was Adjutant, Royal Inniskilling Fusiliers, 12 February 1886, to 14 December 1890, and was promoted to Captain 1 July 1887. Captain Murray served in the Zululaud Expedition of 1888. He was Adjutant, Militia, 15 December 1890 to 14 December 1895, and became Major 1 June, 1898; graduated at the Staff College in 1898. He served in South Africa, as DAAG, 9 October 1899, to 5 March, 1900; as AAG 6 March 1900 to 5 March 1901, taking part in the operations in Natal in 1899, including actions at Talana and Lombard's Kop, and in the Defence of Ladysmith, including the action of 6 January 1900. In the operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including the action at Lydenberg (5 to 8 September). Operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Zilikat's Nek. Operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam. Operations in the Transvaal and Orange River Colony in 1902. In command of 2nd Battalion Royal Inniskilling Fusiliers (7 February to 31 May). Dangerously wounded (8 April, 1902). He was mentioned in Despatches by Sir G S White 2 December 1899, and 23 March, 1900 [London Gazette, 8 February 1901, and 29 July 1902]: received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Archibald James Murray, Lieutenant-Colonel, Royal Inniskilling Fusiliers. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the Commander-in-Chief in India, and the Insignia were presented by the Lieutenant-Governor of the Punjab 1 January 1902. He had been promoted to Lieutenant Colonel, Royal Inniskilling Fusiliers, 29 Oct 1900 (Lieutenant Colonel, Staff Employment, 1902). He was AAG, Aldershot Army Corps, 3 November 1902 to 21 November 1905; became Colonel 29 October 1903; was created a CB in 1904; was Brigadier General, General Staff, Aldershot Army Corps, 22 November 1905, to 8 November 1907; was created a CVO in 1907; Director of Military Training, Headquarters of Army, 9 November 1907, to 30 June, 1912; was created a KCB in 1911; became Major General 13 July 1910. Sir A Murray was specially employed at the War Office from 1 July to 6 November 1912; was Inspector of Infantry 9 December 1912 to 31 January 1914; GOC, 2nd Division, Aldershot Command, 1 February to 4 August 1914. On the outbreak of the European War he became Temporary Lieutenant General and Chief of General Staff, British Expeditionary Force, 5 August 1914; was Deputy Chief of the Imperial General Staff (Temporary) 10 February to 26 September 1915; Chief of the Imperial General Staff 26 September to 22 December 1915; was promoted to Lieutenant General 28 October 1915; Temporary General 23 December 1915; General Officer Commanding, 1st Class, in 1916; Commander-in-Chief in Egypt 10 January 1916, to 28 June, 1917. Murray was created a KCMG in 1915, and a GCMG in 1917; was Grand Officier, Legion of Honour; Grand Cordon, White Eagle of Serbia; Grand Cordon of the Nile; Grand Officer, St Maurice and St Lazarus, Italy; Grand Cordon of the Sacred Treasure, Japan; GOC, Commanding Aldershot Division, 1 October 1917, to 14 November 1919. He was promoted to General on 25 August 1919. He married (first), in 1890, Caroline Helen (who died in 1910), eldest daughter of Lieutenant Colonel Henry Baker Sweet, of Hillersdon, Tiverton, and they had one son, Captain Louis Gerald Murray, Gordon Highlanders. He married (secondly), Mildred Georgina, daughter of Colonel William Toke Dooner, of Ditton Place, near Maidstone, and of his wife, Augusta, fifth daughter of W P Metchim, of Petersham Lodge, Surrey.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Inniskilling Fusiliers
MurrayEdward RobertCaptainMURRAY, EDWARD ROBERT, Captain (Sir E R Murray, 13th Baronet), was born 22 June 1875, eldest son of Sir William Murray, 12th Baronet, and Esther Elizabeth, daughter of J Murray and widow of J Rickard. He served in the South African War with the 10th Battalion Imperial Yeomanry; as Captain and Adjutant, 1st Regiment of 10th Imperial Yeomanry, and OC, 2nd Regiment. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; Queen's and King's Medals with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Robert Murray, Captain, 10th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He succeeded his father in the Baronetcy in 1904. Lieutenant Colonel Sir E R Murray married, in 1904, Elsie Innes Macgeorge, eldest daughter of W A Brown.
[DSO], QSA (3) CC OFS Trans (Lt Col 10 IY), [KSA]. BDW 1993 £230.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
10th Battalion, Imperial Yeomanry
MurrayWalter GrahamMajorMURRAY, WALTER GRAHAM, Major, was born 23 October 1868, at Winkfield, near Windsor, eldest son of Major William Murray, of Ossemsley Manor, Christchurch, Hants. He was educated at Eton, and Oxford Military College, and entered the Army 30 January 1889, as a Second Lieutenant in the 3rd Hussars, in which he was promoted Lieutenant 23 May 1891, and Captain 23 May 1896. He served in West Africa, 1897-98 (Northern Territories Gold Coast); with the expedition to Karaga (Despatches [London Gazette, 7 March 1899]; Medal with clasp; Brevet of Major 8 July 1899). He was promoted Major 26 April 1901. Major Murray served in the South African War, 1902; took part in the operations in the Transvaal and Orange River Colony, January to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]: received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Walter Graham Murray, Major, 3rd Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Lieutenant Colonel 14 July 1910, and retired 2 April 1913. Lieutenant Colonel W G Murray married, at Pretoria, on 20 April 1911, Mary, daughter of E F Bourke, of Pretoria, and their children weee: Dorothy Lillie; Elizabeth Mary and Patricia Evelyn Hamilton.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
3rd (The King's Own) Hussars
MurrayWilliam FloodLieutenantMURRAY, WILLIAM FLOOD, Lieutenant, served in the South African War, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "William Flood Murray, Lieutenant, Rimington's Guides (Captain, 5th Connaught Rangers). In recognition of services during the operations in South Africa". He died about 1903 or 1904.
[DSO], [QSA], KSA (2) (Capt 5th Conn Rangers). Christies 1990.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Rimington's Guides
NaismithWilliam JohnCaptainNAISMITH, WILLIAM JOHN, Captain, was born 8 September 1847. He was MD Edinburgh, and FRCS Edinburgh, and served in South Africa, 1900-2, with the Imperial Yeomanry. He was present at operations in the Transvaal in May and June 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Wittebergen, Witpoort, Bothaville and Caledon River; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to February 1901, and March 1901 to 31 May 1902; operations in Cape Colony, February to March 1901, and September 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "William John Naismith, Captain (Medical Officer), 6th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He also received the Territorial Decoration in 1902. He became Surgeon Lieutenant Colonel, Ayrshire Imperial Yeomanry, and Medical Officer, 6th Battalion Imperial Yeomanry. Lieutenant Colonel Naismith was appointed Surgeon, HM Prison of Ayr, Ayr Industrial Schools and Ayrshire County Constabulary. He married, in 1890, Edith Mary, youngest daughter of W R Sanders, MD, FRCPE, Professor of Pathology in the University of Edinburgh, and they had one son and two daughters.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
6th Battalion, Imperial Yeomanry
NashWilliam FleetwoodMajorNASH, WILLIAM FLEETWOOD, Major, was born 27 September 1861, son of Henry Fleetwood Nash, of Upton Lea, Slough, Buckinghamshire. His mother was Maria, daughter of Charles Wilkinson, of Hornsea, Yorkshire. He was educated at Rugby and Sandhurst, and obtained his commission 22 January 1881, and joined the 34th Regiment of Infantry (afterwards called the Border Regiment) at, Carlisle. He was Adjutant of the Militia. In 1889 he was promoted Captain, and in 1894 was selected as Adjutant of the 1st Border Regiment. He served in the Burmese Expedition of 1889-90, when he was entrusted with the care of the battalion treasure chest. He received the Medal and clasp inscribed 'Burma, 1889-1892'. On 31 October 1898, he was promoted to the rank of Major. He proceeded with the 1st Battalion to South Africa on the outbreak of war there in 1899, and in November of the same year was specially selected to raise and command a battalion, afterwards called the Imperial Light Infantry, and took part in many engagements in Natal, notably Spion Kop, in which action, on the retirement being ordered, he was one of the last, to leave the top of the hill which he and his battalion had held with much tenacity. The record of his services in South Africa as given in the Army List is as follows: 'South African War, 1899-1902'. In command Imperial Light Infantry from December 1899; operations in Natal, 1899; Relief of Ladysmith, including operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5-7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal (March to June 1900), including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899; operations in the Transvaal from 30 November 1900. Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "William Fleetwood Nash, Major, Border Regiment. In recognition of services during the recent operations in South Africa". Lieutenant Colonel Nash was mentioned in Despatches by Sir R Buller, re the Relief of Ladysmith, in which he reported: "Major (Local Lieutenant Colonel) W F Nash, Border Regiment, commanded the Imperial Light Infantry. The extremely good work done by this battalion is due to the excellent, manner in which it was commanded by Lieutenant Colonel Nash". He received the Queen's Medal with five clasps, inscribed, LN, Trans, TH, RofL, CC and the King's Medal with two clasps. He retired from the Army in November 1905, and was placed on the List of Reserve of Officers. On the outbreak of war in August 1914, he was appointed to the command of the Border Depot and 34th Regimental District at Carlisle, with the temporary rank of Lieutenant Colonel. He died at Carlisle on the 28th December 1915, after a short illness following a severe operation for an internal complaint, at the age of 54. He was a fine soldier, being a man of great coolness and resource, and very keen on his profession.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Border Regiment
NasonHenry Hyde WilliamsonMajorNASON, HENRY HYDE WILLIAMSON, Major, was born 8 March 1857, son of Major General John Nason, 49th Regiment, and of Abigal Mary Williamson. He was educated at Harrow, and entered Cambridgeshire Militia 1 May 1875; entered the 44th Regiment 8 December 1878; became Captain the Essex Regiment on 10 December 1884, and was promoted Major 7 October 1895. Major Nason served in the South African War, 1899-1902, and was present at the Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (1 to 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, including action at Belfast (26 and 27 August); operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900, including actions at Colesberg (1 to 29 January); operations in the Transvaal, April to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with six clasps; the King's Medal with one clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Henry Hyde Williamson Nason, Major, Essex Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The decoration was awarded for services in the field at the actions of Paardeberg, Driefontein, etc. The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He retired from the Essex Regiment 8 March 1905, and became Lieutenant Colonel commanding 2nd Reserve Battalion Royal Guernsey Light Infantry, 1913. Major Nason served in the European War, at Albert and Aveluy Wood, February 1916, on Senior Officers' Instructional Course. In 1916 he was appointed to command the 2nd Reserve Battalion Royal Guernsey Light Infantry. He was mentioned in Despatches 2 March 1917. He married, in 1899, Florence, daughter of Colonel E A Hannay, and they had two sons: Second Lieutenant Robert Fortescue Nason, Seaforth Highlanders, born on 13 February 1900, and Claude Fortescue Nason, born on 23 February 1904.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Essex Regiment
NeilsonWalter GordonLieutenantNEILSON, WALTER GORDON, Lieutenant, was born 1 October 1876, son of Colonel James Neilson, CB. He was educated at Merchiston Castle School, and played for Scotland at Rugby football when still at school. He was commissioned in the Argyll and Sutherland Highlanders 1 December 1897; became Lieutenant 1 October 1899. He served in the South African War, 1899-1902; took part in the advance on Kimberley, including action at Modder River (wounded), and Magersfontein; in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Zilikat's Nek; in Orange River Colony, May to 29 November 1900; served as Adjutant to 1st Battalion Argyll and Sutherland Highlanders, from 1 April to 31 May 1902; also in Cape Colony May 1902 (Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; Queen's Medal with three clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Walter Gordon Neilson, Lieutenant, Argyll and Sutherland Highlanders. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902. He was Adjutant, Argyll and Sutherland Highlanders, 1 April 1902 to 21 March 1905; became Captain 16 July 1907; was Brigade Major, Lothian Infantry Brigade, Scottish Command, 12 July 1912 to 4 August 1914. During the European War he was Brigade Major, 1/1st Lothian Infantry Brigade, Central Force, Home Defence, 5 August 1914 to 19 March 1915, Brigade Major, 139th Infantry Brigade, BEF, British Armies in France 1 June 1915 to 21 July 1916; was promoted to Major 1 September 1915; was GSO2, British Armies in France, 22 July to 15 August 1916; GSO2, 34th Division, British Armies in France, 16 August 1910 to 22 February 1917: GSO2, 15th Army Corps, British Armies in France, 23 February to 17 November 1917; Temporary Lieutenant Colonel 18 November 1917 to 2 June 1918, and GSO1, 63rd Division, British Armies in France, 18 November 1917 to 21 July 1918; GSO1, 4th Army, British Armies in France, 22 July 1918. He was five times mentioned in Despatches; was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1918, and created a CMG 1916. Lieutenant Colonel Neilson married, in 1908, Ida Lacon-Graham, of Duntrune, Forfarshire, only child of F G Lacon, and they had one daughter.
CMG, DSO, QSA (3) M-R Paard Trans (Lt & Adj A &SH), KSA (2) (Lt & Adj A & SH), 1914-15 Star (Capt DSO), BWM, Victory medal with MID (Lt Col). Christies 1990 £1,870.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Louise's) Sutherland and Argyll Highland
NesbittCharles WarrenCaptainNESBITT, CHARLES WARREN, Captain, was born in 1866, son of Lieutenant Colonel R A Nesbitt. He served in the South African War, 1900-1, in command of Nesbitt's Horse. The Official 'History of the War in South Africa' (compiled by Major General Sir F Maurice, KCB, and published by Messrs Hurst and Blackett), says on page 415 of Volume I: "Immediately on his arrival the Field Marshal (Lord Roberts) strove to systematize and support the efforts of the many South African Colonists who were pressing to be allowed to take up arms in self-defence. Their embodiment had already been sanctioned by Sir R Buller, and approved by the Home Government. Colonel Brabant's Corps was expanded into two regiments, and their leader appointed a Brigadier-General to command a Colonial division composed of his own two regiments (Brabant's Horse), the Cape Mounted Rifles, Kaffrarian Rifles, Border Horse and Queenstown Rifle Volunteers. Two new mounted corps, entitled Roberts's Horse and Kitchener's Horse, were raised, besides numerous local defence corps, such as Nesbitt's and Bayley's from the Eastern province, and Orpen's from the Hopetown district. Colonel C P Ridley, in charge of the Western line of communications, commanded the 2nd Mounted Infantry Brigade, made up by the 2nd, 4th, 6th and 8th Mounted Infantry Regiments, the City Imperial Volunteers, Queensland Mounted Infantry and Nesbitt's Horse". For his services in this campaign Captain Nesbitt was mentioned in Despatches, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Charles Warren Nesbitt, Captain, Nesbitt's Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented to him by the King 25 July 1901.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Nesbitt's Horse
NevillHugh LewisLieutenantNEVILL, HUGH LEWIS, Lieutenant, was born 24 July 1877, only son of Hugh Nevill, of the Ceylon Civil Service, and Mrs Nevill, of 8 Cheyne Row, Chelsea. He had an entrance scholarship to Clifton College, and after passing direct into Woolwich, joined the Royal Artillery, as a Second Lieutenant, 1 September 1897, becoming Lieutenant 1 September 1900. He served in the South African War, 1899-1901, being present in operations in the Transvaal, east and west of Pretoria; operations in the Transvaal 30 November 190O, to January 1901; operations in Orange River Colony, January 1901; operations in Cape Colony, January to March 1901. He was wounded at Nooitgedacht; was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was, on 2 November 1900, created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Hugh Lewis Nevill, Lieutenant, Royal Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. Lieutenant Nevill was promoted Captain 10 May 1904, and was Adjutant from 20 July 1909 to 21 January 1912. He passed through the Staff College, Camberley, in January 1914, and went to France as Captain in his Field Battery. He served through the Retreat from Mons and the Battle of the Aisne; was slightly wounded several times, but had to leave duty on one occasion, and was mentioned in Despatches by General French. He was promoted to Major 30 October 1914. After serving in France for several months, he was given a staff appointment in England in February 1915, as DAQMG. He went out to Gallipoli on 7 July and was killed at the landing on 7 August following. He was the author of "Campaigns on the North-West Frontier", with a preface of appreciation written by Lord Roberts. He left a widow, Dorothy Marion Nevill, and two sons.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
NevilleWilliam CandlerMajorNEVILLE, WILLIAM CANDLER, Major, was born 22 January 1859, at Fermoy, Ireland, son of Major Robert Neville, 51st King's Own Light Infantry, of Rockfield, Ballybrack, and Ahanure, County Kilkenny, and Emma Helsham Candler, daughter of William Helsham Candler Brown, of St Mary's Hall, King's Lynn. He was educated at Cheltenham College; joined the Army (22nd Regiment) 5 October 1878; was promoted Lieutenant, Cheshire Regiment, 7 April 1880; was Adjutant, Cheshire Regiment, 21 April 1889 to 20 April 1893; served in the Burmese Expedition, 1887-88 (Medal with clasp); became Captain 6 September 1885, and Major 21 April 1896. Major Neville served in South Africa, 1900-2, and was present at operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Karee Siding, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal 30 November 1900 to June 1901; operations in Orange River Colony, June to September 1901; operations in Cape Colony, September 1901. He was mentioned in Despatches 10 September 1901; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "William Candler Neville, Major, Cheshire Regiment. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia were, presented by the King 17 December 1901. He became Lieutenant Colonel 21 April 1904; commanded the 2nd Battalion Cheshire Regiment 1904-8; became Brevet Colonel 21 April 1907, and retired 6 March 1908, with the rank of Colonel. Colonel Neville commanded the Depot and 22nd Area, 1914-16. He married, 5 January 1892, at Newcastle Cathedral, Amy, youngest daughter of Colin G Ross, of Gruinards, Ross-shire, and Christine Henderson, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Cheshire Regiment
NewbiggingWilliam Patrick EricCaptainNEWBIGGING, WILLIAM PATRICK ERIC, Captain, was born 31 May 1871, son of Lieutenant Colonel Newbigging, Manchester Regiment, of 124 Lexham Gardens, London. He was gazetted to the Manchester Regiment 23 March 1892; became Lieutenant 28 July 1895, and was Adjutant, Manchester Regiment, 2 November 1898 to 1 November 1902, becoming Captain 18 March 1899. He served in the South African War, 1899-1902, as Adjutant, 1st Battalion Manchester Regiment; was present at the operations in Natal, 1899, including action at Elandslaagte (severely wounded). He was employed with Mounted Infantry, and was present at the Relief of Ladysmith, including operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900; operations in the Transvaal, 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "William Patrick Eric Newbigging, Captain, Manchester Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Captain Newbigging was Adjutant, Volunteers, 15 December 1902 to 31 July 1908; was promoted to Major 22 April 1911; was Instructor, School of Signalling, 3 July 1912 to 4 August 1914. He served in the European War, 1914-18, as Deputy Director of Army Signalling, BEF, British Armies in France, 6 February 1916 to 15 May 1918; as Chief Signalling Officer, British Armies in France, 16 May 1918 to 8 April 1919; as Signalling Officer-in-Chief, British Army of the Rhine, 9 April 1919. He was six times mentioned in Despatches, and was given the Brevets of Lieutenant Colonel (18 February 1915) and Colonel (1 January 1918); was created a CMG in 1917, and a CB in 1918, and received the 1914 Star.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Manchester Regiment
Page 38 of 59
<<First <Prev 36 3738 39 40 Next> Last>>