Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
PuckleJohnCaptainPUCKLE, JOHN, Captain, was born 6 October 1869, at Massouri, India, sort of Colonel Henry Puckle, Madras Staff Corps, of Worthing, Sussex, and of his wife, Cecilia, daughter of General Tod. He was educated at Westward Ho! Bedford Grammar School, Malvern College, Peterhouse, Cambridge, and the Royal Military College, Sandhurst, and joined the South Wales Borderers, as Second Lieutenant, 21 January 1893; became Lieutenant, Army Service Corps, 29 September 1895. He became Captain, Army Service Corps, 20 September 1899; served in South Africa with the 7th Division under Lord Roberts, and subsequently as DAAG, Deputy Assistant Director of Supplies, 25 August 1900 to 24 January 1901, at Army Headquarters. He was present at the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Paardeberg, Poplar Grove, Karee Siding and Zand River; operations in the Transvaal, May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Puckle, Captain, Army Service Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 29 October 1901. He was promoted to Major 12 December 1906. Major Puckle was one of the first officers to land in France at the outbreak of the European War in August 1914, prior to the arrival of the British Expeditionary Force. He was mentioned in Despatches in May 1915, and became Lieutenant Colonel 30 October 1914. Lieutenant Colonel Puckle embarked for service in Egypt in the Transport Arcadian on 1 April 1917. The ship was attacked by a German submarine, and sunk in the Eastern Mediterranean on 15 April. Colonel Puckle was Officer Commanding Troops on board. He remained until the last at his post on the bridge, and, together with the Captain of the vessel, sank with the ship. The Captain was saved, but Colonel Puckle was never seen again. Lieutenant Colonel Puckle—who was partnered by Captain A Berger—won two years in succession the Army Racquets Championship Doubles at Prince's Club, and also—with his same partner—the Army Lawn Tennis Championship Doubles. He was a fine billiard player, and was a member of the Royal and Ancient Club of St Andrews. On the 3rd December 1896, at St Peter's, Eaton Square, London, he married Mary, daughter of Honourable James Fellows, Agent-General for New Brunswick.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Service Corps
PughHerbert OwainLieutenantPUGH, HERBERT OWAIN, Major, was born 9 July 1874, son of L P Pugh, MP, DL, of Ahermaed, Cardiganshire, and of Mrs V H Pugh, of Cymmerau, Cardiganshire. He was educated at Sherborne and Rugby, and became a Merchant in India (1891-1900). He proceeded to South Africa with Lumsden's Horse in 1900, and was appointed Assistant District Commissioner, Heilbron, in 1900. He joined the South African Constabulary in 1901. For his services in the South African War he received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Herbert Owain Pugh, Lieutenant, Lumsden's Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". In 1908 he was appointed Secretary to the Territorial Force Association of the Counties of Carmarthen, Cardigan and Pembroke. In 1914 he assisted in raising the Welsh Horse, and was gazetted a Major 30 August 1914. He served in Gallipoli, Egypt and Palestine, and was appointed Second-in-Command of the Berkshire Yeomanry in March 1917. He was severely wounded at Gaza 19 April 1917, and invalided on account of wounds 7 May 1918. Major Pugh was married and had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Lumsden's Horse
PurcellJohn FrancisCaptainPURCELL, JOHN FRANCIS, Captain, was born at Ballycuneen, County Clare, Ireland, 29 June 1861, son of Thomas Purcell. He was educated at a private school, and joined the Cape Mounted Riflemen 28 October 1880. He served in Basutoland, 1881 (Medal with clasp), and in the South African War from 1899 to 1902. He was promoted Captain 25 October 1900; was present in operations in the Transvaal, west of Pretoria, July and November 1900; operations in Orange River Colony, May and November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; operations in Cape Colony, north of Orange River, 1900; operations in Orange River Colony, November and December 1900; operations in Cape Colony, December 1900 to May 1902. He was slightly wounded; was mentioned in Despatches [London Gazette, 9 July and 11 October 1901], and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 11 October 1901]: "J Purcell, Captain, Cape Mounted Rifles. For gallantry in capture of Letter's Commando. Dated 5 September 1901". He also received the Queen's Medal with three clasps and the King's Medal with two clasps; was promoted Brevet Major 1 November 1901. He served in the Great War, and was mentioned in Despatches in September 1916. He married, 21 July 1909, at Umtata, Cape Province, South Africa, Frances, eldest daughter of W T Brownlee, Chief Magistrate, Native Territories, Cape Province, and they had two sons: John Francis Brownlee and Edward Stephen; and a daughter, Joan Brownlee.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Cape Mounted Rifles
RadcliffeJasper FitzgeraldCaptainRADCLIFFE, JASPER FITZGERALD, Captain, was born 18 August 1867, son of W C Radcliffe, of Warleigh. He was educated at Cheltenham, and entered the Devonshire Regiment 22 August 1888, becoming Lieutenant 31 October 1890, and Captain 9 April 1898. Captain Radcliffe accompanied his regiment to South Africa, serving in the South African War, 1899-1900, and was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso, where he was severely wounded. He was mentioned in Despatches 8 February and 10 September 1901; awarded the Queen's Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Jasper Fitzgerald Radcliffe, Captain, Devonshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. Captain Radcliffe was Adjutant, Discharge Depot, 2 September 1900 to 2 September 1905. He was promoted Major on 7 May 1907. He served in the European War, and fell in action 2 February 1916. He had married, in 1893, Emily Maude, daughter of the Reverend E C Orpen, of Exleigh, Starcross, Devon.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Devonshire Regiment
RadcliffeNathaniel RobertCaptainRADCLIFFE, NATHANIEL ROBERT, Captain, was born 22 June 1870, in India, son of George Travis Radcliffe, General in the Indian Army (deceased) and Mrs Radcliffe (nee Cumberlege, daughter of General Cumberlege). He was educated at Overslade, near Rugby, and at Leamington College, and joined the 1st Battalion The Devonshire Regiment 17 January 1891, from the Leicestershire Militia; served in Egypt and India with the 1st Battalion In the Chitral Campaign, 1895, he served as Signalling Officer, 2nd Brigade (30 March to 28 April 1895); took part in actions at Malakand Pass and Panjkora River; received the Medal, and was mentioned in Despatches. He served in the South African Campaign of 1899-1902, with the 1st Mounted Infantry, and was at Stormberg, Sanna's Post, and Diamond Hill; served on the Staff as Brigade Major and DAAG for Mounted Infantry, on the General Staff; was Adjutant of the 4th (Militia) Battalion Devon Regiment. He was present at operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Reit Vlei; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900. He was mentioned in Despatches (Earl Roberts and Lord Kitchener) [London Gazette, 17 June 1902]; received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Nathaniel Robert Radcliffe, Captain, Devonshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. He retired 3 February 1906; was appointed Brigade Major, Devon and Cornwall (TF) Infantry Brigade, for six years, in 1913; appointed to command the 6th Battalion Devon Regiment (TF). He took the battalion to India in October 1914, and Mesopotamia, December 1915. Colonel Radcliffe was created a CIE in 1917. He married, 5 July 1889, at Clyst St Mary, near Exeter, Doreen Emily, daughter of the Reverend A W Hamilton-Gell, of Winslade, near Exeter, and their son was Robert Derwent Hamilton, born 14 May 1903.
CIE, DSO, IGS 1895 (1) RofC, QSA (4) CC Drief Joh D-H, KSA (2), BWM, Victory Medal with MID, Territorial FWM, Territorial Decoration (GV), Order of St Stanislaus (Russia) 3rd Class with swords. Spink 1970 £125.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Devonshire Regiment
RadclyffeCharles EdwardCaptainRADCLYFFE, CHARLES EDWARD, Captain, was born 24 December 1864, son of C E Radclyffe, JP, Little Park, Wickham, Hants, and Constance, daughter of Colonel and the Lady Maria Saunderson. He was educated at Eton; entered the Rifle Brigade as Lieutenant (from Militia), 25 November 1885; served in Burmese War, 1885-87 (Burmese Medal, two clasps); was severely wounded; served again, 1887-89; became Captain, 12 December 1894. He married, in 1898, Theresa, daughter of John S Mott, of Barningham Hall, Norfolk, and they had one son, Charles Edward, born in 1911. He served in the South African War, 1899-1902; was on the Staff; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; during operations of 17 to 24 January 1900; during operations of 5 to 7 February 1900, and action of Vaal Kranz; in the operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900) and action of Pieter's Hill; during operations in Natal (March to June 1900), including action at Laing's Nek (6 to 9 June); during operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; during operations in the Transvaal 30 November 1900 to July 1901 (wounded, mentioned in Despatches twice [London Gazette, 8 February and 10 May 1900]: Queen's Medal, six clasps; King's Medal, two clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Charles Edward Radclyffe, Captain, Rifle Brigade. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901. He was Assistant Provost-Marshal 1 July 1901 to 5 March 1902; became Major, Rifle Brigade, 16 April 1903; Lieutenant Colonel 1 December 1909, when he took command of the 4th Battalion Rifle Brigade in Egypt, Khartoum and India. On the outbreak of the European War he was appointed to the command of the 11th Battalion Essex Regiment, 18 September 1914, and took them to France. He was twice wounded at the Battle of Loos, the second time very severely, and was reported 'wounded and missing' that day (26 September 1915), and was presumed killed.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince Consort's Own) Rifle Brigade
RamsbothamJ BCaptainRAMSBOTHAM, J B, Captain, served in the South African War, 1899-1902, with the Mounted Irregular Forces. He was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service-Order [London Gazette, 31 October 1902]: "J B Ramsbotham, Captain, South African Mounted Irregular Forces. In recognition of services during the operations in South Africa".
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
SAMIF
RankinCharles HerbertCaptainRANKIN, CHARLES HERBERT, Captain, was born 26 May 1873, second son of Sir James Rankin, 1st Baronet, and Annie Laura, second daughter of Christopher Bushell, JP, of Hinderton, Cheshire. He was gazetted to the 7th Hussars 21 October 1893, and was promoted to Lieutenant 1 July 1896. He served in South Africa in 1890, and again saw active service in the South African War, as Special Service Officer in South Africa 23 September 1899 to 31 December 1901 (including service as Adjutant, Rimington's Guides, to March 1901, and as District Commandant). He became Captain 30 December 1899. Captain Rankin was in command of the Western Province Mounted Rifles from 22 June 1901 to May 1902, and took part in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein. He was present at the Relief of Kimberley; and at the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February), actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River and Zand River. Operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Lindley, Bethlehem, Wittebergen and Bothaville; operations in Cape Colony, 1899 to 1900, including actions at Colesburg (1 January to 12 February); operations in Cape Colony, March 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 27 September 1901] received the Queen's Medal with eight clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Herbert Rankin, Captain, 7th Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Captain Rankin was Adjutant, Imperial Yeomanry, 17 October 1902 to 16 October 1905, and was promoted to Major 26 June 1911. Major Rankin served in the European War from 1914; as Temporary Lieutenant Colonel, whilst commanding the 4th Hussars, 17 April 1915 to 15 April 1916. He was given the Brevet of Lieutenant Colonel 1 January 1916; commanded the 105th Infantry Brigade, BEF, 16 April 1916 to 30 April 1916; the Ambala Cavalry Brigade, British Armies in France, 1 May 1916 to 5 March 1918, and the 4th Cavalry Brigade, British Armies in France, from 9 April 1918. He was given the Brevet of Colonel 3 June 1918. He was twice mentioned in Despatches, and created a CMG in 1916. He married, in 1908, Enid, daughter of Judge Williams, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
7th (The Queen's Own) Hussars
RattrayP MCaptainRATTRAY, P M, Captain, served in South Africa with the 1st Scottish Horse, 1899-1902. He was mentioned in Despatches, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "P M Rattray, Captain, 1st Scottish Horse. In recognition of services during the operations in South Africa".
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Scottish Horse
RawRupert GeorgeSecond LieutenantRAW, RUPERT GEORGE, Second Lieutenant, was born 28 July 1880 son of George Henry Raw. He was educated at Clifton College, and Brasenose College, Oxford. He served in South Africa, 1901-2, taking part in operations in the Transvaal, November 1901 to March 1902; operations in Cape Colony, October to November 1901; January 1902, and March to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; awarded the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Rupert George Raw, Second Lieutenant, The Northumberland Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". Lieutenant R G Raw afterwards retired from the Service, and joined the Reserve of Officers. He served in the European War; was promoted Captain, 8th Battalion Northumberland Fusiliers. He was killed in action, August 1915, in Gallipoli. He was married, and left a son and a daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Northumberland Fusiliers
RawnsleyClaudeLieutenant ColonelRAWNSLEY, CLAUDE, Lieutenant Colonel, was born 4 August 1862, at Saltash, Cornwall, son of Lieutenant Colonel T J Rawnsley, AOD, and Mrs E G Rawnsley. He was educated at Queen Elizabeth's School, Cranbrook, and at the Royal Military Academy, Woolwich, and joined the Royal Artillery 22 February 1882, as Lieutenant. He was transferred to the Army Service Corps, as Captain, April 1889; promoted Major, April 1896, and Lieutenant Colonel, January 1901. He served during the South African War, as DAAG, and afterwards as AAG, Headquarters Staff, Lines of Communication. He was present at operations in Cape Colony, south of Orange River, October 1899 to 29 November 1900; operations in the Transvaal and Orange River Colony, July 1901; operations in Cape Colony, 30 November 1900 to June 1901, and August 1901 to March 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Claude Rawnsley, Lieutenant Colonel, Army Service Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was given the Brevet of Colonel 10 February 1904, and retired 14 March 1906. Colonel Rawnsley was recalled to service 5 August 1914, and served in the European War, 1914-18, in command of ASC Section, General Headquarters, 3rd Echelon. He was three times mentioned in Despatches, created a CMG and received the Bronze Star. He married, 29 August 1887, at Woolwich, Lilian Maude Wood, younger daughter of Captain Fred Augustus Wood, Royal Marines, and Receiver-General, Gold Coast, and they had one daughter, Vera Mary.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Service Corps
RaynhamEustace FrederickLieutenantRAYNHAM, EUSTACE FREDERICK, Lieutenant, served in the South African War, 1900, and for his services received the Queen's Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Eustace Frederick Raynham, Lieutenant, Kimberley Town Guard. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented there. He became Secretary of the De Beers Consolidated Mines in 1917.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Kimberley TG
ReadeRobert ErnestLieutenantREADE, ROBERT ERNEST, Lieutenant, was born 18 April 1879, son of R H S Reade, JP. He was gazetted to the King's Royal Rifle Corps 2 August 1899; was promoted to Lieutenant, and served in the South African War. For his services in this campaign he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Robert Ernest Reade, Lieutenant, King's Royal Rifle Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to his father, R H S Reade.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Royal Rifle Corps
ReadyFelix FordatiLieutenantREADY, FELIX FORDATI, Lieutenant, was born 14 July 1872, son of Colonel J T Ready, of Ellerslie, Hawkhurst, Kent. He entered the Army 5 December 1891; became Lieutenant 28 July 1894; was employed with the Egyptian Army 7 January 1898 to 21 January 1900. He served in the Nile Expedition in 1898, taking part in the battles of the Atbara and Khartoum; was mentioned in Despatches [London Gazette, 30 September 1898]; received the 4th Class of the Medjidie, the Medal, and the Egyptian Medal with two clasps. He served in the Nile Expedition in 1899, receiving a clasp to the Egyptian Medal. He next saw active service in South Africa in 1899 and 1900, and in 1902, taking part in operations in the Orange Free State, March to May 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to October 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, July and August:, 1900, including action at Zilikat's Nek; operations in Orange River Colony, April to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Felix Fordati Ready, Lieutenant, Royal Berkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He became Captain 15 January 1902; was DAQMG, Gibraltar, 9 September 1903 to 31 October 1905; DAA and QMG, Gibraltar, 1 November 1905 till September 1907; commanded a Company of Gentlemen Cadets (GSO, Royal Military College), 1 August 1910 to 31 July 1914: became Major 29 July 1911; was DAA and QMG, 2nd Division, BEF, 19 August 1914 to 1 June 1915; AA and QMG, 4th Division, BEF, 2 June 1915 to 21 May 1916; DAA and QMG, 1st Army Corps, British Armies in France, 22 May 1916 to 4 August 1916; DAA, Indian Expeditionary Force 'D', 18 August 1916 to 14 May 1919; was promoted to Major General 3 June 1919. Major General F F Ready served in the European War, 1914-18, and was mentioned in Despatches nine times. He was given the Brevets of Lieutenant Colonel (3 June 1915) and Colonel (1 January 1917). He was created a CMG in 1916; a CB in 1917; and a CSI, in 1919. He married, in 1900, Marguerite Violet, daughter of W Cotterill, of Tongswood, Hawkhurst, Kent.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Princess Charlotte of Wales's) Royal Berkshire Re
ReevesPaget Edward StuartMajorREEVES, PAGET EDWARD STUART, Major, was born 10 February 1862, eldest son of R E Reeves, of Capperd, Queen's County. He entered the Army, 1885; became Captain, 1891; Major, 1902; served in South Africa, 1900-2; was mentioned in Despatches; received the Queen's and King's Medals, with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Paget Edward Stuart Reeves, Major, The Leinster Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He married Harriet, daughter of the Reverend R R Carey.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Prince of Wales's Leinster Regiment (Royal Canadia
ReidAlexanderCaptainREID, ALEXANDER, Captain, was born 2 October 1863, son of Thomas Reid, of Hampstead. He served in the South African War in 1900; was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Alexander Reid, Captain, City Imperial Volunteers, 1st Volunteer Battalion Middlesex Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King, 28 October 1901. Major Reid married, in 1906, Margaret Frederica, widow of Major Henry Chalmers Hudson, IMS, 16th Bengal Cavalry, and they had one son.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
City Imperial Volunteers
ReidDavid ElderCaptainREID, DAVID ELDER, Captain, was born 4 November 1864. He served in the South African War, 1899-1900. He took part in the Relief of Kimberley. Operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River. Operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June). Operations in the .Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Reit Vlei and Zilikat's Nek. Operations in Cape Colony, north of Orange River. Operations in Cape Colony 30 November to December 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 16 April 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "David Elder Reid, Captain, Queensland Mounted Infantry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. Captain Reid was given the Brevet of Major, and became Major, 5th Light Horse Brigade. He held the Volunteer Decoration.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Queensland contingent
ReidEllis RamsayLieutenant ColonelREID, ELLIS RAMSAY, Lieutenant Colonel, was born 23 January 1850, son of Lestock Robert Reid, late Bombay Civil Service. He was educated at Harrow and Sandhurst, and joined the 108th Regiment as an Ensign in 1869; exchanged as Captain to the 44th Foot, 1878, and joined the Army Pay Department as Paymaster 11 March 1881. He served in the Bechunaland Expedition as District Paymaster of the Force, 1884-85, and was honourably mentioned. He became Honorary Major 11 March 1886, and Staff Paymaster 31 August 1893; Lieutenant Colonel 16 February 1899. He served in South Africa from November 1899 to the end of the War; was mentioned in Despatches and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: "Ellis Ramsay Reid, Lieutenant Colonel, Army Pay Department. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 18 December 1902. He became Colonel 11 July 1903; was created a CB in 1907, and retired 23 January 1910; became Chief Paymaster, APD. He died 14 October 1918. Colonel Reid married, in 1901, Helena Kate Risley.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Army Pay Department
ReidHerbert AmbroseLieutenantREID, HERBERT AMBROSE, Lieutenant, was born 4 May 1877, at Darlington, Yorkshire, son of Alfred Reid; was educated at Carlton College, Victoria, Australia, and served with the Australian Bushmen and the Australian Commonwealth Horse in the South African War, 1900-2, taking part in operations in Cape Colony, Orange River Colony and the Transvaal, and receiving the Queen's Medal with three clasps. He was also mentioned in Despatches, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 10 May 1901]: "Herbert Ambrose Reid, Lieutenant, Imperial Bushmen, who, with 20 men of his corps, on the 25th April 1901, surprised a party of Boers, and dispersed them, capturing their Commandant, 41 men, a Maxim gun and many stores". Sir A Conan Doyle says, in 'The Great Boer War'(page 457): "Forty-one of the formidable Zarps, with Schroeder their leader, were captured in the north by the gallantry and wit of a young Australian named Reid". He became Honorary Captain and Major, Australian Remount Service. Major Reid served in the European War in Egypt. He married, in 1906, Annie Chaulk, second daughter of Walter Chaulk Baudinet, of Lake Victoria, Gippsland, Victoria, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Victoria contingent
RennieGeorge Arthur PagetLieutenantRENNIE, GEORGE ARTHUR PAGET, Lieutenant, was born 6 September 1872, in London, son of George Banks Rennie, of Denford, Hungerford. He was educated at Marlborough College, and joined the King's Royal Rifle Corps 18 October 1893, becoming Lieutenant 30 January 1897. He served in the South African War, 1899 to 1902, and was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, May June and August to September 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February and 10 September 1901]; received the Queen's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Arthur Paget Rennie, Lieutenant, King's Royal Rifle Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. On 25 February 1901, he was promoted to Captain; from 25 April 1905 to 24 April 1908, he was Adjutant, Militia, and he became Major 12 August 1911. Major Rennie served in the European War, 1914 to 1918, as Temporary Lieutenant Colonel, Commanding Special Reserve Battalion King's Royal Rifle Corps, 19 August 1914 to 8 May 1917, and as Temporary Brigadier General 18 October 1917 to 26 April 1919; commanding the 146th Infantry Brigade, British Armies in France. He was given the Brevet of Lieutenant Colonel, Honours List, 17 February 1917 to date 1 January 1917, and created a CMG in 1918; was mentioned in Despatches in the New Year's Honours List, 1916; Birthday Honours List, 1916; New Year's Honours List 1917, and on two other occasions. He married, 4 March 1894, in London, Florence Mary, daughter of Philip Wroughton, and they had three daughters: Winifred Ursula, Evelyn Julia and Angela Mary.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Royal Rifle Corps
Page 44 of 59
<<First <Prev 42 4344 45 46 Next> Last>>