Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
WhiteJohn NicholasCaptainWHITE, JOHN NICHOLAS, Major, was born 24 December 1864, eldest son of John White, JP, DL, of Loughbrickland, County Down. He was educated at Stonehurst College, and was gazetted to the Lancashire Fusiliers 10 November 1886, as Lieutenant, from the Militia, and became Captain 31 March 1895. He served in the Nile Expedition in 1898; was present at the Battle of Khartoum, and received the Medal and the Egyptian Medal with clasp. He was also present in 1898 at the occupation of Crete. He served in the South African War, 1899-1902; was severely wounded at Venter's Spruit, and so greatly distinguished himself that he was mentioned in Despatches five times, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "John Nicholas White, Captain, Lancashire Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He also received the Queen's Medal with five clasps, and the King's Medal with two clasps. Captain White's favourite recreations were hunting, polo and shooting. He died 29 April 1906, and an obituary notice of him appeared in the ‘Times' of 28 June 1906.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Lancashire Fusiliers
WhiteSamuel Robert LlewellynCaptainWHITE, SAMUEL ROBERT LLEWELLYN, Captain, was born at Blackrock, County Dublin, Ireland, on 4 June 1863, son of Robert White, of Scotch Rath, Dalkey, County Dublin (eldest son of Samuel White, of Ballybrophy, Queen's County), and Adelaide Susan White, daughter of P Roe, of Gortnaclea, Queen's County. He was privately educated, and joined the Leinster Regiment 6 May 1885; becoming Captain 14 July 1891. He was Adjutant, Militia, 5 December 1894 to 31 August 1896. Captain White served in the South African War, 1900-2; he took part in operations in Orange River Colony, including action of Wittebergen; surrender of Prinsloo's Commando. The Army List says that Captain White was present at "operations in the Orange Free State, May 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen; operations in the Transvaal, October 1900; operations in Cape Colony, May 1900; operations in the Transvaal, March to April 1901, and July 1901; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to March 1901, and April 1901 to 31 May 1902". He was mentioned in Despatches by Lord Roberts [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Samuel Robert Llewellyn White, Captain, Leinster Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 18 December 1902. He was promoted Major 6 January 1901. He was promoted Lieutenant Colonel 6 May 1911. He commanded the 1st Battalion Leinster Regiment from 1911 to 1915, and took his Battalion to France in November 1914; invalided home in March 1915; Home service till June 1918, when he retired owing to ill-health. He was appointed to the command of the 17th Battalion Yorkshire Regiment on its formation in November 1916, and served with it until it was disbanded towards the end of 1917. He held the Coronation Medal, and had the 1914 Star and War Medals. He married (1st), at Gloucester, in 1895, Dorothy Hey, daughter of the Reverend B Fearnley Carlyle, Vicar of Cam, Gloucestershire; they had one son, Robert, Carlyle Llewellyn, born 27 January 1898 (a Lieutenant in the Royal Field Artillery). In 1903 Major White lost his first wife; in 1913 he married again, Louise Marj, daughter of John Charles Hughes, of Bryndedwydd, Dolgelly, North Wales.
DSO, QSA (3) CC Trans Witt (Maj, DSO, Leins Regt), KSA (2) (Maj DSO, Leins Regt), 1914-15 Star (Lt Col, DSO), BWM, Victory Medal (Lt Col), 1911 Coronation. Sothebys 1986 £580. Dixon 1986 £780. DNW 2000 est £1200-1500.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Prince of Wales's Leinster Regiment (Royal Canadia
White-ThomsonHugh DavieMajorWHITE-THOMSON, HUGH DAVIE, Major, was born 6 September 1866, youngest son of Colonel Sir Robert Thomas White-Thomson, KCB, and Fanny Julia, daughter of General Sir H Ferguson Davie, 1st Baronet. He was educated at Eton, and was gazetted to the Royal Artillery 9 December 1884. In 1895 he became Captain, and was Divisional Adjutant, Royal Artillery, 9 October 1899 to 8 February 1900, being promoted to Major 28 May 1900. He served in the South African War of 1899-1902; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso (slightly wounded) during the operations of 17 to 24 January 1900; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; taking part in the operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; during operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); in the operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenburg (5 to 8 September). He was mentioned in Despatches (Sir R H Buller, 30 March and 9 November 1900) [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Hugh Davie White-Thomson, Major, RA. In recognition of services during the operations in South Africa". (Insignia presented by Major General A Wynne, CB, 1 November 1901). In 1910 he was created a KBE. He was promoted to Lieutenant Colonel 29 November 1911, and Colonel 29 November 1915. He served during the European War, and became Temporary Brigadier General 12 February 1915, and served as Brigadier General, Royal Artillery, Cavalry Corps, British Expeditionary Force, 12 February 1915 to 9 September 1915; Brigadier General, Royal Artillery, 27th Division, British Expeditionary Force, 10 September 1915; Brigadier General, Royal Artillery, 27th Division, Mediterranean Expeditionary Force, Egyptian Expeditionary Force, 21 January 1916 to 19 September 1916; Brigadier General, Royal Artillery, 12th Army Corps, Egyptian Expeditionary Force, 20 September 1916 to 18 January 1919; Brigadier General, Royal Artillery, 23 March 1919. He was three times mentioned in Despatches; created a CB, 1915, and a CMG in 1917. Sir Hugh White-Thomson married, in 1893, Ella Louisa Agatha (who died in 1894), daughter of Reverend J S Ruddach.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
WhiteheadErnest KilveCaptainWHITEHEAD, ERNEST KILVE, Captain, was born in 1874. He served in South Africa with the Natal Volunteers, 1900-2. He was mentioned in Despatches; awarded the Queen's and King's Medals with six clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Ernest Kilve Whitehead, Captain, Natal Volunteers. In recognition of services during the operations in South Africa". He subsequently joined the Northern Mounted Rifles, Transvaal. Captain Whitehead married, in 1907, Edith Henrietta, daughter of Lieutenant Colonel T J R Mallock, of Doune Raph, Camberley, and they had one son.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Natal Mounted Rifles
WickhamCharles GeorgeLieutenantWICKHAM, CHARLES GEORGE, Lieutenant, was born 11 September 1879, fourth son of W W Wickham, of Chestnut Grove, Boston Spa, Yorkshire. He was educated at Harrow (Head Master's, 1893), and entered the Army as a Second Lieutenant in the Norfolk Regiment 12 August 1899, becoming Lieutenant 28 August 1900. He served in the South African War from 1900 to 1902, employed with the Mounted Infantry and on the Staff (serving as Staff Lieutenant, Intelligence, 15 April to 10 July 1902). He was slightly wounded; was present in operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony, November 1900 to May 1902, and for his services was awarded the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles George Wickham, Lieutenant, Norfolk Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the GOC, Transvaal and Orange River Colony, 15 November 1902; presented by General Munro at Pochefstroom 11 January 1903. He became Captain 16 January 1906, and was employed with the Western Transvaal Volunteers from July 1906, for five years, and from December 1912 to January 1914, was Adjutant in the Special Reserve. When the European War broke out he was serving as Staff Captain, Irish Command, becoming in September 1914, Assistant Provost-Marshal, 7th Division, BEF (until October). He was promoted Brevet Major 3 June 1915, and Substantive Major 1 September 1915. He served as APM, 7th Army Corps, BEF, July 1915 to July 1916; DAQMG, Home Forces, 73rd Division, November 1910 to December 1917; DAQMG, Aldershot Command, March to October 1918. On 15 October 1918, he became Temporary Lieutenant Colonel, and accompanied the Military Mission, under General Knox, to Vladivostock, as AQMG, He was three times mentioned in Despatches. Lieutenant-Colonel Wickham married, in 1916, Phyllis Amy, second daughter of Edward G Rose, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Norfolk Regiment
WickhamThomas Edmund PalmerSecond LieutenantWICKHAM, THOMAS EDMUND PALMER, Second Lieutenant, was born 30 January 1879, eldest son of R W Wickham, of Ebley Court, Stroud. He was educated at Marlborough, and entered the Royal Artillery 23 June 1898, as a Second Lieutenant; became Lieutenant 16 February 1901. He served in South Africa from 1900 to 1902; was present at the Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (18 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein (wounded), Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal, including actions near Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in Orange River Colony, including actions at Wittebergen (1 to 29 July); operations in Orange River Colony and Cape Colony 30 November 1900 to May 1902; operations in the Transvaal, May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with six clasps, and the King's Medal with two clasps; and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Thomas Edmund Palmer Wickham, Second Lieutenant, Royal Horse and Royal Field Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the Commander-in-Chief in India, and presented at Meerut 1 March 1903, at Church Parade, by the GOC, Bengal. He was promoted Captain 6 January 190G; was Adjutant of Royal Artillery for two years, until October 1914, and attained his Majority 30 October 1914. He was given the Brevet of Major, and mentioned in Despatches for his services in the European War, and was wounded. He became Lieutenant Colonel 2 October 1918, after holding acting rank from December 1910. He married, in 1908, Elsie, eldest daughter of N W Grieve, of Coyleigh, Groombridge, and they had two sons. Lieutenant Colonel T E P Wickham died in July 1917.
DSO, QSA (5) RofK Paard Drief Joh D-H Witt, KSA (2) (Lt, RHA), 1914 Star and Bar (Capt, DSO), BWM, Victory Medal with MID (Lt Col). Christies 1992 £1,760.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
WickhamThomas StrangeLieutenantWICKHAM, THOMAS STRANGE, Lieutenant, was born 2 June 1878, eldest son of R W Wickham, of Ebley Court, Stroud. He was educated at Marlborough, and served as a Trooper during the operations in South Africa. He served in the South African War as Lieutenant in the South African Light, Horse, 1899-1902, being present at the Relief of Ladysmith, including operations on Tugela Heights (14 to 27 February); operations in Natal, March to June 1900, including the action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including the action at Belfast (26 and 27 August); operations in Orange River Colony, June 1900; operations in the Transvaal 30 November to 10 December 1900; operations in Orange River Colony, December 1900 to February 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February, 16 April and 20 August 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with six clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Thomas Strange Wickham, Lieutenant, South African Light Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to South Africa and presented by HRH the Prince of Wales on the Horse Guards' Parade 1 July 1902. He was gazetted to the Manchester Regiment as Second Lieutenant 14 September 1901; became Lieutenant 12 November 1902; was employed with the West African Field Force in Northern Nigeria in 1904 (Medal and clasp). He became Captain. He married, in 1905, Bertha, daughter of John Grieveson. Captain Wickham served in the European War, and was killed in action in the Cameroons. His death was announced in a War Office Communique 10 September 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
South African Light Horse
Wight-BoycottThomas AndrewMajorWIGHT-BOYCOTT, THOMAS ANDREW, Major, was born in 1872, son of Cathcart Boycott Wight-Boycott, of Rudge Hall, Salop, and Elizabeth Grazebrook. He was educated at Eton, and was an officer in the Staffordshire Yeomanry Cavalry from 1894, and previously held a commission in the North Staffordshire Militia. He was given command at Aldershot of 550 untrained men, whom he trained and formed into a regiment and took out to South Africa. He served in South Africa, 1900-1902. with the Imperial Yeomanry; was twice mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with clasp, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Thomas Andrew Wight-Boycott, Major, 4th Battalion Imperial Yeomanry (Lieutenant, Staffordshire Imperial Yeomanry). In recognition of services during the operations in South Africa". Lieutenant Colonel T A Wight-Boycott was given command of the Warwickshire Yeomanry in 1914, and in February 1915, was made Temporary Brigadier General of the 2nd South Midland Mounted Brigade. Brigadier General Wight-Boycott was mentioned in Despatches by Sir Charles Momo. He died on 30 March 1916, of disease contracted on active service at Gallipoli. He had married Anne Catherine, daughter of Reverend John Morgan, Rector of Llandudno, North Wales, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
4th Battalion, Imperial Yeomanry
WilkinsonGeorge Alexander EasonMajorWILKINSON, GEORGE ALEXANDER EASON, Lieutenant Colonel, was born 25 February 1860, eldest son of Mathew Eason-Wilkinson, of Middlethorpe, and Greenheyes, Manchester, by his second wife, Louisa, only child of George Henry Walker, of Longford, Philadelphia, USA. He was educated at Charterhouse; joined the Royal Sherwood Foresters (Militia) in 1880. He served in South Africa, 1899-1900, as Major and Honorary Lieutenant Colonel, 4th Battalion Derbyshire Regiment. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Alexander Eason Wilkinson, Major and Honorary Lieutenant Colonel, 4th Battalion Derbyshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He afterwards commanded the Regiment, and retired in 1907, with the rank of Honorary Lieutenant Colonel. He served in the European War from September 1914 to April 1919, in command of supernumerary companies, and as Supervising Officer, Royal Defence Corps, Northern Command, with rank of Lieutenant Colonel. He was awarded the CBE (Military) in January 1919, and was given the rank of Colonel. Colonel Wilkinson was a Justice of the Peace for both East and West Ridings of Yorkshire. He married, in 1886, the Honourable Caroline Catherine, eldest daughter of the 3rd Baron Decies.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Sherwood Foresters) Derbyshire Regiment
WilkinsonWilliam ThorntonLieutenantWILKINSON, WILLIAM THORNTON, Lieutenant, was born 10 June 1877, son of Colonel W H Wilkinson, of North Deighton Manor, Wetherby, Yorkshire. He was educated at Uppingham and Sandhurst, and was commissioned as Second Lieutenant in the King's Own Scottish Borderers 8 September 1897; was promoted Lieutenant 25 November 1898. He served from 1900 to 1902 in the South African War, taking part in the operations in Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Karee Siding, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; operations in the Transvaal, east of Pretoria, 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, 1900, including action at Zilikat's Nek; operations in the Transvaal and Orange River Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; had the Queen's Medal with three clasps and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "William Thornton Wilkinson, Lieutenant, King's Own Scottish Borderers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902. He was promoted Captain 4 December 1903, and was employed with the West African Frontier Force 23 February 1910 to 29 June 1911, and served as a Territorial Adjutant from 10 March 1913. He again saw active service in the European War; becoming Major 1 September 1915, he was in command of a Territorial Battalion of the East Yorkshire Regiment from September 1915 to October 1918. He was made Brevet Lieutenant Colonel 1 January 1918, and was awarded a Bar to the DSO [London Gazette, 26 July 1918]: “William Thornton Wilkinson, Major and Brevet Lieutenant Colonel, King's Own Scottish Borderers. Under difficult circumstances he extricated his battalion in good order, holding two rearguard positions to cover the withdrawal. On another occasion, with two battalions, he held on to some high ground from 9 am to 5 pm, although his right flank was in the air. Exposed to heavy machine-gun fire, he went up and down the line encouraging his men, being subsequently wounded in the head". From October 1918, he was in command of a battalion of the King's Own Scottish Borderers. He was wounded and mentioned in Despatches. He married, in 1918, Evelyn Sybil, youngest daughter of the Reverend and Mrs Ward, of The Vicarage, Amotherby, Malton.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Own Scottish Borderers
WilliamsArthur Frederick CarlisleLieutenantWILLIAMS, ARTHUR FREDERICK CARLISLE, Lieutenant, was born 19 June 1876, son of G R C Williams, ICS, of The Ivy Gates, Guernsey, and of Mrs G R C Williams. He joined the 4th Queen's Own Hussars, as Second Lieutenant, 5 August 1896; became Lieutenant 4 August 1897; was transferred to the Indian Staff Corps 20 December 1897. He served in South Africa, 1899-1900, as Adjutant, 2nd Brabant's Horse, and was dangerously wounded 3 July 1900. He took part in the operations in Cape Colony, south of the Orange River, December 1899 to March 1900; in the operations in Orange River Colony, May to July 1900, including actions near Wepener, Lindley and Bethlehem. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Arthur Frederick Carlisle Williams, Lieutenant, Indian Staff Corps, Adjutant, Brabant's Horse. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented by His Majesty King Edward 20 July 1901. He became Captain, 31st (DCO) Lancers, 5 August 1905, and was employed with the Canadian Military Forces from 6 August 1910. He was promoted to Major, Indian Army, 5 August 1914. Major Williams served in the European War from 1914, as Brigade Major, GSO, 2nd and GSO 1st. From 1914 to 1917 he served in Belgium and France, and from 1918 in Italy. From 28 January 1916 to 13 February 1917, he was GSO2, 2nd Indian Cavalry Division; 5th Cavalry Division, British Expeditionary Force, 28 January 1916 to 13 February 1917; GSO2, 5th Division, British Armies in France, 14 February 1917 to 5 July 1917; GSO2, 14th Army Corps, British Army in France, 6 July to 30 July 1917; Temporary Lieutenant Colonel 1 July 1917; GSO1, 4th Division, British Armies in France, 31 July to 17 September 1917; GSO1 (Liaison Officer with the British Force in Italy 11 March 1918). In August 1916, he was awarded the Order of St Stanislas, 3rd Class. In 1907 he married Mabel, youngest daughter of Edward Franks, of The Priory, Bishop's Cleeve, Gloucestershire, and they had one daughter, and one son, born in 1914.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
WilliamsAshley Paget WilmotCaptainWILLIAMS, ASHLEY PAGET WILMOT, Captain, was born 7 January 1867, second son of Edward Wilmot Williams, of Herrington, Dorset. He served in the South African War; was mentioned in Despatches, received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "Ashley Paget Wilmot Williams, Captain, British South Africa Police. In recognition of services during the operations in South Africa". He died on 30 October 1912, aged 45.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
British South Africa Police
WilliamsHugh BruceCaptainWILLIAMS, HUGH BRUCE, Captain and Brevet Major, was born at Simla 24 July 1865, son of General Sir Edward Williams, KCIE, Colonel Commandant, Royal Engineers, and Clementina Bruce, eldest daughter of Thomas Bruce, of Arnot, Scotland. He was educated at Cargilfield, Edinburgh (1877-78); at Winchester College, 1879-82, and entered the Royal Engineers 29 April 1885, from the RMA, Woolwich, becoming Lieutenant 19 March 1894. He was Adjutant, RE Troops, 16 January 1896 to 22 January 1899. From 1899 to 1902 he served in the South African War, as DAAG, Intelligence, 5 June 1900 to 24 September 1902, taking part in the advance on Kimberley; operations in the Orange Free State, Feb to May 1900; operations in the Transvaal, May and June 1900. On the Staff from 5 June Operations in the Transvaal, east of Pretoria, August to 29 November 1900, including action at Rhenoster Kop; operations in Orange River Colony, June and July 1900, including actions at Lindley, (26 June) and Wittebergen; operations in the Transvaal 30 November 1900 to July 1901, and November 1901 to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, March to October 1901, and March 1902; operations on the Zululand Frontier of Natal, October 1901; operations in Cape Colony, February and March 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 and 26 April, 7 May and 9 July 1901; was given the Brevet of Major 20 November 1900; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 April 1901]: "Hugh Bruce Williams, Captain and Brevet Major, Royal Engineers. In recognition of his Intelligence work with Brigadier General Plumer. Dated 24 April 1901". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa and presented there. He became Major 1 April 1902; specially promoted to a Half-pay Lieutenant-Colonecy 4 July 1908; became Colonel 7 March 1912, and Major General 3 June 1917. His Staff appointments from the South African War have been as follows: Staff Captain (Intelligence), HQ of Army 1 January 1903 to 31 March 1904; DAQMG, HQ of Army, 1 April 1904 to 31 December 1905; GSO, 2nd Grade, S Command, 1 January to 31 December 1906; Brigade Major and Secretary, School of Military Engineering, 15 October 1907 to 17 June 1908; GSO2, E Command, 18 June to 3 July 1908; GSO2, Irish Command, 3 January 1912 to 23 March 1914; GSO2, Irish Command, 15 April to 27 August 1914; Commandant, L of C (graded Brigadier General), BEF, 23 November 1914 to 14 July 1915; Major General, General Staff, BEF, British Armies in France, 15 July 1915 to 4 June 1916; Brigade Commander, 137th Infantry Brigade, British Armies in France, 5 June 1916 to 8 November 1918; Divisional Commander, 37th Division, British Armies in France, 9 November 1916; GSO1, Irish Command. He served in the European War in France and Flanders from 1914 to 1918; was mentioned in Despatches; created a CB in 1915 and a KCB in 1919. Placed on Half Pay in 1923, he was Colonel Commandant of the Royal Engineers, 1930-35. He died on 14 December 1942. Colonel Sir Hugh Bruce Williams married, in 1889, Mabel, only daughter of Stephen Howard, of Toronto, and they had one son and one daughter.
KCB (m), DSO, QSA (3) CC Trans Witt (Maj, DSO), KSA (2), 1914 Star (Col), BWM, Victory Medal with MID, Legion d'Honneur (France) 3rd Class, Croix de Guerre (France) with palm, Order of the Crown (Belgium) 3rd Class, Croix de Guerre (Belgium) with palm, Pollack Gold Medal. Spink 1978 £1,100. Glendinings 1981, no price information. Miniatures only DNW Apr 06 £550.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
Williams-WynnRobert William Herbert WatkinCaptainWILLIAMS-WYNN, ROBERT WILLIAM HERBERT WATKIN, Captain, was born 3 June 1862, youngest son of Colonel Herbert Watkin Williams-Wynn, Royal Fusiliers, MP, and of Mrs Williams-Wynn, of Cefn, St Asaph. He was educated at Wellington, and Christ Church, Oxford, and joined the Montgomeryshire Yeomanry in 1886. He served in the South African War, 1900-1, with the Montgomeryshire Yeomanry, and on Lord Chesham's Staff, taking part in operations in the Transvaal, east of Pretoria, November 1900, including action at Rhenoster Kop; operations in the Transvaal, west of Pretoria; operations in Orange River Colony; operations in Cape Colony, south of Orange River; operations in the Transvaal 30 November 1900 to June 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June 1902]: “Robert William Herbert Watkin Williams-Wynn, Captain, Imperial Yeomanry (Major in Home Yeomanry). In recognition of services during the operations iu South Africa”. He was invested by the King 24 October 1902. He was given the Brevet, of Colonel, and commanded the Montgomeryshire Yeomanry, 1905-17; went out in command of the Montgomeryshire Yeomanry to Egypt in March 1916; held District Commands in Egypt of Southern Section (over 200,000 square miles), and Sollum Section, 1917-19 (Despatches three times); was promoted Colonel. Colonel Williams-Wynn contested (C) Montgomeryshire, 1894, 1895 and 1900. He married, in 1904, Elizabeth Ida, second daughter of George W Lowther, of Swillington, and they had two sons: Owen Watkin, born 30 November 1904 and Edward Watkin, born 20 November 1908, and two daughters: Joyce and Margaret.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Imperial Yeomanry
WillisEvelyn Stuart ConstantineLieutenantWILLIS, EVELYN STUART CONSTANTINE, Lieutenant, was born 6 October 1879, son of Richard A Willis, MA, formerly of The Hermitage, Woking, and of Marion Willis. He was educated at Harrow, and Heidelberg College, and entered the Devonshire Regiment 11 February 1899. He was promoted Lieutenant 24 February 1900, and served in South Africa, 1899-1902, taking part in the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 17 to 24 Jan 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900) and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 24 November 1900, including actions at Lydenberg (5 to 8 September); operations in the Transvaal, 30 November 1900 to December 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 January 1902]; received the Queen's and King's Medals with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Evelyn Stuart Constantine Willis, Lieutenant, The Devonshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was transferred to the 58th Rifles, Frontier Force, Indian Army, 10 December 1903, and became Captain 11 February 1908, and Major on 1 September 1915. He served in the European War in France from 1914 to March 1917; in Mesopotamia, 1917; in Palestine, 1918, and in Cilicia, 1919, serving both as a regimental officer and on the Staff in each theatre; he was wounded 23 November 1914; mentioned in Despatches in 1914, for gallantry in action at Festubert, and again in 1917, and was given the Brevet of Lieutenant Colonel in 1919. Lieutenant Colonel Willis married, in 1915, Frances Fernande, daughter of G Blanchard Fry, of Osterley Court, Middlesex.
DSO, OBE, QSA (3), KSA (2) (Lt, Devon Regt), 1914 Star, BWM, Victory Medal with MID (Lt Col, 58th Rifles), IGS 1909 (2) Waziristan 1919-21 Waziristan 1921-24 (Lt Col 28/Punj), 1911 Delhi Durbar (Capt, 58th Rifles). Glendinings 1952 no price information.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Devonshire Regiment
WilsonAlfred ErnestLieutenant ColonelWILSON, ALFRED ERNEST, Lieutenant Colonel, served in South Africa 1900-2, with Kitchener's Fighting Scouts; was mentioned in Despatches, received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 25 June 1902]: "Alfred Ernest Wilson, Lieutenant Colonel, Kitchener's Fighting Scouts. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the GOC, South Africa, and presented by Lord Milner 21 March 1904.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Kitchener's Fighting Scouts
WilsonCecil WilliamCaptainWILSON, CECIL WILLIAM, Captain, was born 5 June 1870, at Frascati, Blackrock, County Dublin, fourth son of James Wilson, of Currygrane Longford. He was educated at Harrow, and was commissioned in the King's Royal Rifle Corps 23 April 1890; was promoted Lieutenant 18 May 1892, and Captain 27 January 1898. He served in the South African War, 1899-1901, as Adjutant, 3rd Battalion King's Royal Rifle Corps, and was present at the Relief of Ladysmith, including the action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1903, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1903, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1903, and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1933, including action at Laing's Nek (6 to 9 June). He was mentioned four times in Despatches [London Gazette, 8 February 1901 (Sir R H Buller, 3 February and 9 November 1900), and London Gazette, 10 September 1931]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1931]: "Cecil William Wilson, Captain, King's Royal Rifle Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 12 March 1902; the Warrant, etc, were sent 19 March 1902. He was prompted to Major 9 August 1905, and retired from the Army 5 December 1906. In the European War served from mobilization, August 1914 to November 1916, in France and Egypt. Captain Wilson married in in 1903 in London Winifred Aline, daughter of Sir R Sutton, 4th Baronet.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Royal Rifle Corps
WilsonCharles Henry WellesleyLieutenantWILSON, THE HONOURABLE CHARLES HENRY WELLESLEY (LORD NUNBURNHOLME), Major, was born in 1875, son of the 1st Baron Nunburnholme, head of great shipping concerns, and for 30 years Liberal MP for Hull, and Florence, daughter of Colonel W H C Wellesley. He was educated at Eton. He saw active service with the City Imperial Volunteers (Mounted Infantry) in South Africa in 1900, being present at the Relief of Kimberley; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Karee Siding, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal, May and June 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 June); operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Zilikat's Nek and Elands River (4 to 16 August); operations in Orange River Colony, July 1900. For his services he was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: “The Honourable Charles Henry Wellesley Wilson, Lieutenant, City Imperial Volunteers (Major, 2nd Volunteer Battalion East Yorkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He retired 1 December 1900, and when his father was raised to the peerage succeeded him as Member for Hull, and so he remained until 1907. He was a large shipowner, and HM Lieutenant for the East Riding of Yorkshire; he was created a CB in 1918. Lord Nunburnholme married, in 1901, Lady Marjorie Wynn Carrington, daughter of the 1st Marquess of Lincolnshire. His heir is the Honourable Charles John Wilson, born 25 April 1904, and he has one other son and a daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
City Imperial Volunteers
WilsonClive Henry AdolphusLieutenantWILSON, CLIVE HENRY ADOLPHUS, Lieutenant, was born in 1876 and was the third son of Arthur Wilson, of Tranby Croft. He served in the South African War, 1900 to 1902, with the Imperial Yeomanry and Damant's Horse, and was severely wounded. He was mentioned Despatches twice [London Gazette, 10 September 1901 and 25 April 1902]: received the Queen's and King's Medals with six clasps and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Clive Wilson, Lieutenant, 12th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He retired from the East Riding of Yorkshire Yeomanry 6 December 1902, and was given the honorary rank of Captain. He was a Director of Thomas Wilson and Company, Hull, the United Shipping Company, London, and of Story, Smithson and Company, Hull, and was Master of the Holderness Hounds. He married, in 1907, Elvira, daughter of Signor Magherim of Florence.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
12th Battalion, Imperial Yeomanry
WilsonFrancis AdrianLieutenantWILSON, FRANCIS ADRIAN, Lieutenant, was born 12 October 1875, son of General Sir C W Wilson. He entered the Royal Artillery 17 November 1894, and became Lieutenant 17 November 1897. He served in the South African War, 1899-1902, taking part in operations in Natal, 1899, including actions at Talana and Lombard's Kop; Defence of Ladysmith, including action of 6 January 1900; operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 26 November 1900; operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony 30 November to 31 May 1902. He received the Queen's Medal with six clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Frederick Adrian Wilson, Lieutenant, Royal Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1903. He became Captain February 1901; was Staff Captain, Royal Artillery, Scottish District, 11 June 1904 to 24 October 1905; Captain, Australian Commonwealth Military Forces, 25 September 1908 to 21 September 1912; was GSO2, Australian Commonwealth Military Forces, 25 September 1908 to 21 September 1912; Major 1 August 1911. He served in the European War from 1914, as Temporary Lieutenant Colonel, Royal Artillery, 28 October 1915 to 2 May 1916; became Lieutenant Colonel 3 May 1916; was Brigadier General, Royal Artillery, Guards Division, British Armies in France, 13 June 1917. He was twice mentioned in Despatches; wounded; was given the Brevets of Lieutenant Colonel 3 May 1916, and Colonel 1 January 1919; created a CMG in 1917. Colonel Wilson married, in 1903, Mabel, daughter of Edward Wilson Crosfield.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Artillery
Page 57 of 59
<<First <Prev 55 5657 58 59 Next> Last>>