Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
WrightGeorgeMajorWRIGHT, GEORGE, Major, Royal Artillery, was born on the 18th July 1860. He entered the Army as Lieutenant, Royal Artillery, 6 April 1879; became Captain 15 August 1887, and Major 15 February 1897. He served during the South African War, 1899-1902, as Special Service Officer (commanding Rhodesian Field Force Artillery), afterwards on the Staff; during operations in the Transvaal, December to March 1901, and May 1901 to March 1902; taking part in the operations in Orange River Colony, April 1901; during operations in Cape Colony, January 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901], and received the Queen's Medal with four clasps and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Wright, Major, Royal Garrison Artillery. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent, to Lord Roberts 18 January 1902. They were presented by Major General Maxwell at Vryburg 1 April 1902. He was promoted Lieutenant Colonel 13 July 1904, and received the Brevet of Colonel 13 July 1907, and attained the substantive rank in 1909, retiring in 1910. He served during the European War, and was created a CBE in 1919.
CBE (1st m), DSO, QSA (4) CC Rhod OFS Trans (Lt Col, DSO, RGA), KSA (2) (Maj, DSO, RGA). Sothebys 1986 est £500-700. Dixon 1988 £695.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Garrison Artillery
WrightHarryMajorWRIGHT, HARRY, Major, was born 5 December 1856. He joined the Gordon Highlanders, as Lieutenant, 29 November 1876; served in the Afghan War, 1879-80; was present at the action of Charasiah and subsequent pursuit; final occupation of Kabul; expedition to Maidan; operations between 10 and 25 December 1879; actions of 23 December and Childuktean; march from Kabul to Relief of Kandahar; reconnaissance of 31 August and battle of 1 September. He received the Medal with clasp; Bronze Star. He served in the South African War of 1881, taking part in the Transvaal Campaign and the battle of Amajuba Mountain. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 3 May and 10 June, 1881]. On 9 March, 1886, he was promoted to Captain. He was Adjutant, Volunteers, from 1 February 1889 to 31 January 1894, and was promoted Major 14 February 1895. Major Wright served in the South African War of 1899-1902, and took part in the operations in Natal in 1899, including the action at Elandslaagte (severely wounded); in the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; the operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900) and action at Pieter's Hill; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900; employed with the Corps of Volunteer Stretcher-bearers. Was present in the operations in the Transvaal in December 1901, and was afterwards a District Commissioner. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Harry Wright, Major, Gordon Highlanders. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. Major Wright became Lieutenant Colonel 14 December 1903; Brevet Colonel 14 December 1906, and retired 14 December 1907. He served in the European War from 1914, commanding the 8th Battalion The Gordon Highlanders. He was created a CMG, 1916; was mentioned in Despatches, and severely wounded. He served in Palestine in 1917-18, and was again mentioned in Despatches.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Gordon Highlanders
Wyndham-QuinWindham HenryMajorWYNDHAM-QUIN, WINDHAM HENRY, Major, was born in London 7 July 1857, son of Captain the Honourable W H Wyndham-Quin, and cousin and heir to the Earl of Dunraven. He was educated at Eton, and at the Royal Military College, Sandhurst. He served with the Inniskilling Dragoons in the Transvaal Campaign of 1881, and he raised and commanded the Glamorganshire Yeomanry. Major Wyndham-Quin served in the South African War in 1900, in command of a battalion of Imperial Yeomanry 13 April to 1 June 1900. Operations in Orange River Colony, including actions at Wittebergen. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, and for capable commanding of the Glamorgan Yeomanry was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Windham Henry Wyndham-Quin, Major, 1st Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 17 December 1901; the Warrant sent 24 January 1902. Colonel Wyndham-Quin was created a CB, 1903. He was elected MP (C) for South Glamorganshire, 1895-1906. During the European War he was in command of the 22nd Division Base Depot. He has published a book entitled 'Sir Charles Tyler, GCB, Admiral of the White' (1912), also 'The Yeomanry Cavalry of Gloucester and Monmouth' (1897), and 'The Foxhound in County Limerick' (1918). He was High Sheriff of County Kilkenny in; 1914. He married, in 1885, Lady Eva Constance Aline Bourke, daughter of the 6th Earl of Mayo, and they had two sons and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
1st Battalion, Imperial Yeomanry
WynneReginaldLieutenantWYNNE, REGINALD, Lieutenant and Quartermaster, was the son of Captain Evan Wynne-Roberts, of Curzon Street, Mayfair, London. He was educated at Eton, and saw active service in South Africa from 1899 to 1901, with the Imperial Yeomanry. He was mentioned in Despatches, and was appointed a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Reginald Wynne, Lieutenant and Quartermaster, 20th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He afterwards served in South Africa as Major of the 2nd Company of Imperial Yeomanry, which he himself raised in 1901. He died suddenly of heart failure at Hotel Maurice, Paris, 23 September 1913, aged 56, and was buried at Cuxton, Rochester, and an obituary notice of him appeared in the ‘Times' of 25 September 1913. Major Wynne married, in 1902, Hilda, daughter of J Clifton Brown, of Rothwell Park, Yorkshire.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
20th Battalion, Imperial Yeomanry
YaleJames CorbetMajorYALE, JAMES CORBET, Major, was born 1 March 1859, son of W C Corbet Yale Jones-Parry. He was educated at Marlborough; entered the Army 13 August 1879; was promoted Captain, 1888. He was promoted Major, 1899, and served in the South African War, 1899-1902, as Commandant, Frederikstad, from 13 September 1901, taking part in the operations in Natal, 1899; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; during operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; took part in the operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and actions at Pieter's Hill; during operations in Natal, March and April 1900; serving during operations in the Transvaal, April 1901 to May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; awarded the Queen's and King's Medals and five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "James Corbet Yale, Major, West Yorkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant, etc, were sent to Major Yale's private address 1 August 1902. At the end of the South African War, Major Yale was appointed in command 1st Battalion PWO West Yorkshire Regiment, 1902-6. He retired from the Army with the rank of Colonel. He married, in 1896, Violate, second daughter of C L Halbot, of Bradford, and they had four sons and two daughters.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince of Wales's Own) West Yorkshire Regiment
Yarde-BullerHenryCaptainYARDE-BULLER, THE HONOURABLE HENRY, Captain, was born 2 November 1862, fourth son of the 1st Baron Churston and Charlotte Chandos-Pole, of Radbourne Hall, Derbyshire. He was educated at Radley, and was gazetted to the Rifle Brigade as Lieutenant 12 November 1884; was ADC (extra) to the Governor of Bombay 19 May 1887 to April 1888, and extra ADC to GOC, Aldershot, 26 November 1896 to 31 December 1897. He was promoted Captain 15 October 1893; served in the Waziristan Expedition, 1894-95 (Medal and clasp); in the Sudan Expedition, 1898, including the Battle of Khartoum (Medal and clasp; Queen's Medal). After the Sudan Campaign he served with the Rifle Brigade in Crete, in the troublous times there in 1898-99, where he was appointed Governor of the district of Temenos. He served in the South African War of 1899-1902; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; during opera-lions of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; during operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; in the operations on Tugela Heights (14 to 27 February 1900), and action at Pieter's Hill; during operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); during operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September). He was mentioned in Sir R H Buller's Despatches, 30 March and 9 November 1900 [London Gazette, 8 February 1901], and received the Queen's Medal with five clasps, and the King's Medal with two clasps; was DAAG, Intelligence, 27 June 1900 to 2 September 1902, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April 1901]: "The Honourable Henry Yarde-Buller, Captain, Rifle Brigade. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901. The Honourable H Yarde-Buller was specially employed (Intelligence), Headquarters of Army, 8 October 1903 to 31 March 1904; as Staff Captain, Headquarters of Army, 1 April 1904 to 1 February 1905; was Military Attache, Copenhagen, Stockholm and Christiania, 12 March, to 16 May 1906, and Military Attache, Brussels, The Hague, Copenhagen, Stockholm and Christiania, 17 May 1906 to 25 June 1907. He was created Commander, Second Class, Dannebrog, 1906; Commander, Second Class, Epee; Commander, Second Class, St Olaf, and Commander, Second Class, Leopold. On 20 June 1907, he was promoted to Lieutenant Colonel, and in 1908 was created an MVO. He was Assistant Military Secretary to the GO Commanding-in-Chief the Forces in Ireland, 13 March 1910 to 9th May 1912, and he was promoted to Colonel 19 July 1911. From 10 May to 28 June 1912, he was specially employed at the War Office, and he was Military Attache (GSO) at Paris, Madrid and Lisbon, 29 June 1912 to 30 December 1915. Shortly after the outbreak of the European War, in September 1914, he was appointed Chief of the Military Mission to the French Army, which appointment he held from September 1914 till December 1916. He was Temporary Brigadier General from September 1914, and was created Commander of the Legion d'Honneur, 1910. From 28 December 1916, he was Military Attache (General Staff Officer). Christiania and Stockholm. He was created a CB in 1917, and a KBE in 1919. Sir H Yarde-Buller married, in 1902, Adelaide Maude Sophia, daughter of Colonel Charles Meeking, of Richings Park, Colnbrook.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
(Prince Consort's Own) Rifle Brigade
YatmanClementCaptainYATMAN, CLEMENT, Captain, was born 1 February 1871. He was gazetted to the Northumberland Fusiliers 29 October 1890; became Lieutenant 18 September 1892; Captain 9 April 1898; was Adjutant, Northumberland Fusiliers, 13 February to 1 November 1899. Captain Yatman served in the South African War, 1899-1902, and was present at operations in the Orange Free State, February to May 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, May to November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; operations in the Transvaal, November 1900 to August 1901; operations in Orange River Colony, August 1901 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Clement Yatman, Captain, Northumberland Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted to Major 17 February 1904. Major Yatman served in the European War from 1914 to 1918; was Temporary Brigadier General from 28 August 1915; commanded the 96th Brigade, New Armies, BEF, 28 August 1915 to 3 December 1916; the 50th Infantry Brigade, British Armies in France, 4 December 1916 to 18 April 1918; commanded the 1st Dover Special Reserve Brigade, Forces in Great Britain, 8 August 1918. He was twice wounded, twice mentioned in Despatches, given the Brevets of Lieutenant Colonel (18 February 1915) and Colonel (3 December 1916), and created a CMG in 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Northumberland Fusiliers
Page 59 of 59
<<First <Prev 55 56 57 5859 Next> Last>>