Surname: 
Forename: 
No: 
Notes: 
Search Options:
Records per Page:

 Surname   Forename   No   Rank   Notes   Unit 
CampbellW McLCaptain1st Battalion
Source: QSA Medal Rolls
Scottish Horse
CampbellW McLCaptainServed 03 Mar 02 to 22 Jun 02. Resigned, A.O. 528 12/04/1902
Source: Nominal roll in WO127
Scottish Horse
CampbellW McR2nd EngineerTransport Medal, clasps: South Africa and China. Ship: India (British India).
Source: Transport Medal roll
Transport ships
CampbellW OS Q M SPromoted Lieut 16 Dec 1899, Captured by Boers & released on parole 8 Jan 1900
Source: Nominal roll in WO127
Rimington's Guides
CampbellW PMajor1st Btn. Wounded at Talana. 20 Oct 1899.
Source: Natal Field Force Casualty Roll, page 140 line 55
King's Royal Rifle Corps
CampbellW PLieutenant ColonelEntered 1875; Lieutenant Colonel, January 1900. Staff service: Adjutant Volunteers, 1889-94; District Inspector of Musketry, NW District 1896-98. War Service: Sudan Expedition 1884-85 (medal with 2 clasps; bronze star); Boer War, 1899-1900; wounded.King's Royal Rifle Corps
CampbellW P1st Battalion
Source: QSA and KSA medal rolls
King's Royal Rifle Corps
CampbellW TSource: QSA and KSA medal rollsPrince Alfred's Volunteer Guard
CampbellWalter23262TrooperSource: QSA Medal Rolls57th Company, 15th Btn, IY
CampbellWalterCaptainCAMPBELL, WALTER Captain and Brevet Major, was born 30 July 1864, son of John Campbell, of Rathfern, County Antrim. He was educated at Wellington, and at Trinity College, Cambridge; graduated BA 1885; joining the Gordon Highlanders as Second Lieutenant, 5 February 1887. He was promoted Lieutenant, December 1890, and served with the Waziristan Field Force from 1894 to 1895 (Medal with clasp). He took part, in the operations of the Chitral Relief Force in 1895, and was in the storming of the Malakand Pass (Medal with clasp). From 31 January 1896 to 20 January 1899, he was Adjutant to the Gordon Highlanders; was promoted Captain 11 January 1897; Major 28 April, 1906; Lieutenant Colonel 1 January 1907, and Colonel 19 July 1911. He accompanied the Tirah Expeditionary Force (1897-98); was present at the actions at Dargai and Sampagha and Arhanga; he was mentioned in Despatches [London Gazette, 1 March and 5 April, 1898], received Brevet of Major, with two clasps. Major Campbell served with great distinction throughout the South African War (1899-1902), with the 1st Battalion Gordon Highlanders. He was subsequently transferred to the Highland Brigade as Brigade Major, and finally appointed DAAG Army Headquarters, taking part in the advance on Kimberley, including action at Magersfontein; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein and Vet River (5 and 6 May); during operations in the Transvaal, east and west of Pretoria, July to 29 November 1900; during operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Wittebergen (1 to 29 July); in the operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899—1900; in the operations in Cape Colony, north of Orange River. Taking part in the operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902; he was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April, 10 September 1901, and 29 July 1902], and awarded the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Walter Campbell, Captain and Brevet Major, Gordon Highlanders. In recognition of services during operations in South Africa". The Insignia were presented by King Edward VII 24 October 1902; the Warrant sent 4 November 1902. From 19 October 1902, to 17 May 1903, Major Campbell was DAAG to the 3rd Army Corps, when he was posted as DAQMG at the War Office. He was appointed in 1904 Deputy Assistant Director of Movements at the War Office, remaining in the post until 5 October 1908. General Staff Officer, 2nd Grade, Aldershot Command, 1908 to 1911; AQMG, Scottish Command, 1911 to 1914. During the European War Colonel Campbell rendered valuable service to the nation. In the opening months he acted as AA and QMG, becoming DA and QMG, Temporary Brigadier General, 1 October 1914, and Temporary Major General, 13 July 1915. In October 1915, he was appointed DQMG. He was mentioned eleven times in Despatches, created a CB in 1915, KCMG in 1917, and KCB in 1919, and became Major General 1 January 1910. In 1904 he married Gladys Isabella, eldest daughter of Major Lutley Jordan, late 34th Regiment. They had two daughters.
KCB (m), KCMG, DSO, IGS 1854 ‘Waziristan 1894-5', IGS 1895 RofC P-F Tirah, QSA (5), CC Paard Drief Trans Witt (Major), KSA (2) (Maj DSO), 1911 Police Coronation Medal, Order of the Redeemer (Greece) 2nd Class, Order of Al Nahda (Jordan) 2nd Class, Legion d'Honneur (France) 3rd Class, Order of the Nile (Egypt) 3rd Class. Gordon Highlander Museum, Aberdeen 2001.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Gordon Highlanders
CampbellWalter Dawson1st Battalion
Source: QSA and KSA rolls
Imperial Light Horse
CampbellWalter Dawson917SSM2nd Battalion
Source: Nominal roll in WO127
Imperial Light Horse
CampbellWalter Dawson917Trooper1st Battalion
Source: Nominal roll in WO127
Imperial Light Horse
CampbellWalter R CB Division
Source: QSA and KSA medal rolls
South African Constabulary
CampbellWillem JosephPrisoner number: 16908
Captured: Oranjerivier 28 Feb 1901
Sent to: India, Ahmednagar
Age: 21
Address: Marksfontein
Source: Anglo Boer War Museum 2016
Boer Forces
Page 4912 of 36850
<<First <Prev 4905 4906 4907 4908 4909 4910 49114912 4913 4914 4915 4916 4917 4918 4919 Next> Last>>