Surname: 
Forename: 
No: 
Notes: 
Search Options:
Records per Page:

 Surname   Forename   No   Rank   Notes   Unit 
ChanceS6436Lance Corporal1st Battalion
Source: QSA roll
(Princess Victoria's) Royal Irish Fusiliers
ChancellorE V398PrivateDied of disease. Potchefstroom, 14 November 1900
Source: South African Field Force Casualty Roll
Canada, Lord Strathcona's Horse
ChancellorH F2913Trooper4th RPR
Source: Nominal roll in WO127
Railway Pioneer Regiment
ChancellorHume Frederick2913Source: Attestation papers. See image on this site.Railway Pioneer Regiment
ChancellorHurne FrederickOrderly Source: Nominal roll in WO127Imperial Hospital Corps
ChancellorJohn RobertLieutenantCHANCELLOR, JOHN ROBERT, Lieutenant, was born in Edinburgh 20 October 1870, second son of E Chancellor, of Woodhall, Juniper Green, Midlothian.  He was educated at a private school, and at the Royal Military Academy, Woolwich; joined the Royal Engineers as Second Lieutenant 25 July 1890; served in the Dongola Expedition in 1896, with the Indian Contingent at Suakin (Khedive's Medal and English Medal); in the Tirah Expedition 1897-98, he was in charge of the Sirmur Imperial Service Sappers; was present at the capture of Dargai Heights, of Sampagha Pass and Arhanga Pass; operations in Bara Valley 7 to 14 December 1897.  For his services in this campaign he was mentioned in Despatches 5 April 1898, received the Medal and three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 20 May 1898]: "John Robert Chancellor, Lieutenant, Royal Engineers.  In recognition of services during the recent operations on the North-West Frontier of India".  (Insignia presented by the Queen at Windsor 25 June 1898.) He became Captain 20 May 1901; passed the Staff College in 1902; was Staff Captain (Intelligence), HQ of Army, 7 October 19D3 to 17 July 1904, and Assistant Secretary (Military), Committee of Imperial Defence, 18 July 1904 to 10 July 1906; Secretary (GSO 2nd Grade Overseas Defence Committee, 27 October 1906 to 29 September 1911; created a CMG in 1909; was promoted to Major 25 July 1910.  He was Governor and Commander-in-Chief of Mauritius 13 November 1911 to 7 March 1915; was created a KCMG, 1913; was appointed Governor and Commander-in-Chief of Trinidad and Tobago in 1916; promoted to Lieutenant Colonel 24 September 1918.  Sir R Chancellor married, in 1903, Elsie, third daughter of G Rodie Thompson, of Lynwood, Ascot.
GCMG, GCVO, GBE, DSO, Order of St John Knight of Grace, Queen's Sudan (Lt RE), IGS 1895 (3) PF Samana Tirah (Lt RE), 1911 Coronation, 1935 Jubilee, 1937 Coronation, Khedive Sudan (Lt RE). Spink Sep 93 estimate £3-3.5k.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Engineers
ChanceyPercy Buchanan74SergeantSource: Nominal roll in WO127Western Light Horse
ChancyPercy Buchanan18 and 42454CorporalSource: Nominal roll in WO127Vryburg Scouts
ChancyW1st Battalion
Source: QSA and KSA medal rolls
(Queen's Own) Cameron Highlanders
ChandleeH5th Battalion
Source: QSA and KSA medal rolls
Manchester Regiment
Chandler13516PrivateDemise: Died of wounds 10 May 1901
Place: Bankplaats
Source: In Memoriam by S Watt
1st (King's) Dragoon Guards
ChandlerA 2561Private2nd Btn. Severely wounded at Colenso. 15 Dec 1899.
Source: Natal Field Force Casualty Roll, page 33 line 31
(Queen's) Royal West Surrey Regiment
ChandlerASource: QSA and KSA rollsImperial Light Infantry
ChandlerALate District Mounted Rifles
Source: QSA and KSA medal rolls
Frontier Light Horse
ChandlerA5th Battalion
Source: QSA and KSA medal rolls
Manchester Regiment
Page 5403 of 36850
<<First <Prev 5396 5397 5398 5399 5400 5401 54025403 5404 5405 5406 5407 5408 5409 5410 Next> Last>>