A detachment of 110 all ranks left for South Africa in 1899.  The Regiment saw action in the siege of Ladysmith.  The remainder of the Regiment had been despatched to join them but they were kept in Egypt where they had stopped off en route.

Search:
Search Options:
(136 Records)

 Surname   Forename   No   Rank   Notes 
AbadieH BLieutenantDemise: Died of disease - enteric fever 25 Feb 1901
Place: Norvals Pont
Source: In Memoriam by S Watt
AbadieHarry BertramLieutenantDied of enteric at Norval's Pont on February 25th, 1901. He was the son of Major General H R Abadie, CB, Lieutenant Governor of Jersey, was born in June 1872, educated at Winchester, and entered the 11th Hussars, in October 1892, being promoted Lieutenant September 1894. He served with the Chitral Relief Force under Sir Robert Low in 1895, receiving the medal with clasp.  Lieutenant Abadie afterwards served in the North-West Frontier Campaign of 1897-98 under Sir William Lockhart as Assistant Transport Officer, 2nd Brigade, Tirah Expeditionary Force; being mentioned in despatches, LG, April 5th, 1898, and received the medal with two clasps.  He was appointed ADC to Lieutenant General Sir Archibald Hunter in March 1900, and was mentioned in despatches, LG, February 8th, 1901, as being "deserving of much praise" during the siege of Ladysmith, when he performed the duties of Staff Officer for Water Supplies.  He was again mentioned in despatches, LG, September 5th, 1901, and was granted the DSO and medal with five clasps.
Source: Donner
AbadieHarry BertramLieutenantQSA (5). Died of enteric, Norval's Point, 25 Feb 01. Staff Officer for Water Supplies.
Source: QSA medal rolls
AbadieHarry BertrandLieutenantABADIE, HARRY BERTRAND, Lieutenant, was born 20 June, 1872; he joined the 11th Hussars 5 October 1892; became Lieutenant 20 September 1894; was on Special Service, South Africa, 9 October 1899.  For his services in the South African War he was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Harry Bertrand Abadie, Lieutenant, 11th Hussars.  In recognition of services during the operations in South Africa".  Lieutenant Abadie died before he had been presented with the Insignia of the Order, so they were sent to his father,  Major General H R Abadie, CB, 9th Lancers.  One of General Abadie's sons, Major E H A Abadie, DSO, was killed in action at Messines in October 1914, and another, Captain G H F Abadie, CMG, died of fever at Kam, West Africa, in February 1904.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
AbadieHarry BertrandLieutenantQSA (5)
Source: List of QSAs with the clasp Elandslaagte
AllenL4226PrivateQSA (4). Attached to 18th Hussars.
Source: QSA medal rolls
AndersonRowland J PLieutenantQSA (4).
Source: QSA medal rolls
AndersonRowland James PercyMajorANDERSON, ROWLAND JAMES PERCY, Major, was born in London 12 July 1873, son of  Sir Percy Anderson, KCB, KCMG, Foreign Office, and Fanny Isabella Cuthbert, of Beaufront Castle, Northumberland.  He was educated at Winchester; joined the 11th Hussars, as Second Lieutenant, 13 March, 1893; became Lieutenant, 13 September 1895; served on the North-West Frontier, 1897-98 (Medal with clasp); in Uganda, 1898 (Medal with clasp).  He served in the South African War, 1900-2, as Special Service Officer, with the Rhodesian Field Force, and afterwards on the Staff.  He took part in the operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including the action at Rhenoster Kop.  Operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900.  Operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony.  He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April and 7 May 1901]; received the Queen's Medal with four clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Rowland James Percy Anderson, Major, 11th Hussars.  In recognition of services during the operations in South Africa".  He was promoted Captain 22 November 1902, and Major 13 June, 1908.  He was Adjutant, Imperial Yeomanry, 27 November 1903 to 26 November 1906; Instructor, Cavalry School, 22 February 1909 to 3 April, 1910.  He has served in the European War; went out with the Expeditionary Force; was present at Mons, the Marne, and the Aisne; wounded at Messines 31 October 1914; was present at the first and second battles of Ypres; commanded the 11th Hussars from May 1915; was promoted Lieutenant Colonel 29 September 1916.  He was mentioned in Despatches twice, and created a CMG, January 1918.  His favourite sports were hunting, polo and racing.  He married, at Aldershot, 11 August 1914, Phyllis, only daughter of T Stanley Chappell, of Chadshunt, Warwick.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
BakerJ4166PrivateQSA (5). Attached to 5th Dragoon Guards. Invalided to England.
Source: QSA medal rolls
BakerJ4169PrivateQSA (4). Attached to 5th Lancers.
Source: QSA medal rolls
Page 1 of 14
<<First <Prev 1 2 3 4 5 Next> Last>>

 

Only registered users can post comments