Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Medals to the RAMC 4 months 1 week ago #69324

  • djb
  • djb's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Posts: 24302
  • Thank you received: 1885

Picture courtesy of DNW

QSA (3) Cape Colony, Orange Free State, Transvaal (10652 Pte. H. D. White. R.A.M.C.);
KSA (2) (10652 Pte. H. D. White. R.A.M.C.);
British War Medal 1914-20 (Lt. H. D. White.)

Together with the recipient’s miniature awards including the Queen's Sudan and Khedive Sudan (1) Atbata

Harry Doris White was born in Eastington, Gloucestershire, in 1874 and attested for the Medical Staff Corps at Bristol on 21 December 1894. He served with them at home until 12 April 1898, and then in Egypt from 13 April 1898 to 30 December 1899 - given these dates it seems unlikely that he was present at the Battle of the Atbara on 8 April 1898, and whilst it is possible that he may have seen some service in the Sudan his Military History Sheet shows no mention of having served in the Sudanese campaign, nor entitlement to either the Queen’s or Khedive’s Sudan Medals.

Appointed 1st Class Orderly in the Royal Army Medical Corps on 1 July 1898, White served with the R.A.M.C. in South Africa during the Boer War from 21 January 1900 to 20 December 1902, and was Mentioned in Lord Kitchener’s Despatch of 23 June 1902 (London Gazette 29 July 1902). He was promoted Lance-Corporal on 8 October 1902, before transferring to the Army Reserve on 21 December 1902, and was discharged on 20 December 1906, after 12 years’ service.

Commissioned Lieutenant, White served with the Orthopaedic Unit, attached Royal Army Medical Corps during the Great War from 20 July 1918 (entitled to British War Medal only), and his address on his Medal Index Card is given as ‘Army HQ, Washington, U.S.A.’
Dr David Biggins
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Medals to the RAMC 4 weeks 12 hours ago #71471

  • djb
  • djb's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Posts: 24302
  • Thank you received: 1885

Picture courtesy of DNW

Egypt and Sudan 1882-89, undated reverse, (2) Suakin 1885, Tofrek (A. Bridges, Pte. R.M.L.I.);
QSA (3) Belmont, Modder River, Orange Free State (7651 S. Sejt. A. Bridges, R.A.M.C.);
1914-15 Star (Q.M. & Lieut. A. Bridges. R.A.M.C.);
BWM and VM (Q.M. & Capt. A. Bridges.);
Army LS&GC EdVII (7651 Q.M. Serjt: A. Bridges. R.A.M.C.);
Khedive’s Star 1884-6, unnamed

Egypt medal and clasps confirmed, ‘sent to Cambridge, 18 June 1886’.

Arthur Bridges, a native of Great Yarmouth, was commissioned Quartermaster and Lieutenant in the RAMC on 14 May 1915, and promoted to Quartermaster and Captain on 14 May 1918.
Dr David Biggins
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Medals to the RAMC 4 weeks 12 hours ago #71473

  • Frank Kelley
  • Frank Kelley's Avatar
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posts: 6624
  • Thank you received: 867
That is certainly a particularly fine QSA, I think these medals and similar to recipients serving with the various Corps and Departments are so often under rated by many collectors in favour of the county regiments.

djb wrote:


Picture courtesy of DNW

Egypt and Sudan 1882-89, undated reverse, (2) Suakin 1885, Tofrek (A. Bridges, Pte. R.M.L.I.);
QSA (3) Belmont, Modder River, Orange Free State (7651 S. Sejt. A. Bridges, R.A.M.C.);
1914-15 Star (Q.M. & Lieut. A. Bridges. R.A.M.C.);
BWM and VM (Q.M. & Capt. A. Bridges.);
Army LS&GC EdVII (7651 Q.M. Serjt: A. Bridges. R.A.M.C.);
Khedive’s Star 1884-6, unnamed

Egypt medal and clasps confirmed, ‘sent to Cambridge, 18 June 1886’.

Arthur Bridges, a native of Great Yarmouth, was commissioned Quartermaster and Lieutenant in the RAMC on 14 May 1915, and promoted to Quartermaster and Captain on 14 May 1918.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Medals to the RAMC 2 weeks 2 days ago #71683

  • djb
  • djb's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Posts: 24302
  • Thank you received: 1885
From Elite Collections, No 2 (date unknown)

CB, military, 1917;
QSA (7) Belmont, Modder Rover, Paardeberg, Driefontein, Johannesburg, Diamond Hill, Belfast (Lt Col RAMC);
KSA (2) (Lt Col RAMC);
1911 Delhi Durbar.

MID LG 25 January 1917.

Stapylton Chapman Bates Robinson.

During the great war he commanded Queen Mary's Military Hospital at Whalley, Lancashire.

EF £995.
Dr David Biggins

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Medals to the RAMC 4 days 13 hours ago #71820

  • djb
  • djb's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Posts: 24302
  • Thank you received: 1885
The attributed orders of Major-General P. E. F. Hobbs, Royal Army Service Corps


Pictures courtesy of DNW

CB, military, b/b with later large ring for conversion to neck badge;
CMG b/b with later large ring for conversion to neck badge
France, Third Republic, Legion of Honour, Commander’s neck badge, gold and enamel, gold marks to base of wreath

CB London Gazette 18 February 1915: ‘For services rendered in connection with Operations in the Field.’

CMG London Gazette 19 April 1901: ‘In recognition of services during the operations in South Africa.’

French Legion of Honour, Commander London Gazette 8 November 1915: ‘For distinguished service in the Field.’

Percy Eyre Francis Hobbs was born in Jamaica on 18 February 1865, the son of Colonel T. F. Hobbs, 6th Foot, and was educated at Fettes. He joined the Royal Marine Light Infantry as a Lieutenant in 1883, and six years later transferred to the Army Service Corps in the rank of Captain. At the outbreak of the Boer War he was serving as Deputy Assistant Adjutant General at Woolwich, and in October 1899 he proceeded to South Africa in order to take up a similar appointment. He served during the early operations in Cape Colony and in the Orange Free State, and subsequently served as Assistant Adjutant-General in the Transvaal. For his services in South Africa he was Mentioned in Despatches and was created a Companion of the Order of St. Michael and St. George.

Returning to the U.K. in 1901, Hobbs became Chief Instructor at the Army Service Corps School of Instruction at Aldershot, and was promoted Lieutenant-Colonel in 1905. He subsequently served as Assistant Director of Supplies and Transport, London District, before performing similar roles in Ireland and with the Eastern Command.

Following the outbreak of the Great War, Hobbs was one of the first Army Service Corps officers to proceed to the Western Front, where he served under Sir Douglas Haig as Deputy Adjutant and Quartermaster General of 1st Army Corps, ands later as Haig’s Chief Administration Staff Officer. For his services during the Great War he was five times Mention in Despatches; was promoted Major-General; and was appointed a Companion of the Order of the Bath. He also received the French Legion of Honour and the Montenegrin Gold Medal for Merit.

Post-War, Hobbs served as Chairman of the Royal Army Service Corps Memorial Fund, and was later Colonel Commandant of the Royal Army Service Corps from 1925 to 1935. He died in Farnborough, Hampshire, on 26 October 1939.

Dr David Biggins
Attachments:

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: djb
Time to create page: 1.135 seconds
Powered by Kunena Forum