Search:
(1167 Records)

 Surname   Forename   Rank   Notes   Unit 
CookeAubrey St JohnCaptainCOOKE, AUBREY ST JOHN, Captain, was born 5 August 1872, son of Professor Samuel Cooke, MA, BE, FIC, etc. He joined the Royal Sussex Regiment on 18 May 1892; became Lieutenant 24 September 1894. He was transferred to the Indian Staff Corps, and served on the North-West Frontier of India, 1897-98 (Medal with two clasps). He again saw active service in the South African War, 1899-1902, as Special Service Officer 20 January to 6 February 1900; afterwards on Staff (as Staff Officer for Transport [graded Rate XIV, Scale B Art. 115, Rl Wt, 26 October 1900], 7 February to 15 October 1900; Staff Captain 16 October 1901 to 23 February 1902; DAAG from 24 February 1902). He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 June, 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, and the King's Medal with two clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 26 June, 1902]: "Aubrey St John Cooke, Captain, Indian Staff Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the GOC, Transvaal, and presented at Pretoria 14 January 1903. Captain Cooke was Director of Transport, Repatriation Department, Transvaal, till August 1904, and resigned his commission in 1904. He rejoined the Army 5 August 1914; was Controller of Roads and Bridges (UK) for the War Office and Ministry of Munitions; Chairman, Road Stone Control Committee Controlling Quarries (UK); War Office Representative in Select Committee on Transport, 1918; Member, Road Transport Board (Board of Trade), 1918; resigned commission 29 November 1918. He became Chairman, Vitkyk Collieries, Coke and Gas Ovens; Director, Egyptian Markets, Engine Development Company, and other companies. Lieutenant Colonel Cooke married, in 1889, Emmie Mathilde, daughter of Lorentz Tiden.
QSA (3) CC OFS Tran (Capt ISC). Lovell 1978 est £45. Dixon 2000 £225.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Indian Staff Corps
CooperEdward JoshuaMajorCOOPER, EDWARD JOSHUA, Major, was born 21 April, 1858, eldest son of Colonel J H Cooper, Royal Fusiliers, of Dunboden, Westmeath. He was educated at Marlborough, and at the Royal Military College, Sandhurst; joined the Royal Fusiliers 11 September 1876; was promoted Captain 13 February 1885. He served in the Sudan Expedition, 1886-87, taking part in the operations of the Frontier Field Force, as ADC to the GOC. He became Major 28 November 1897. He took part in the South African War, 1899 to 1902. In command of the 2nd Battalion Royal Fusiliers from 25 December 1899 to 13 February 1900; was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and action at Pieter's Hill; taking part in the Transvaal in May and June, 1900; during operations in Natal, March to June, 1900; taking part, in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900; in the operations in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam District from 20 June, 1901, and Stattin from 17 January 1902. Took part in the operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward Joshua Cooper, Major, Royal Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were sent to the Commander-in-Chief in India 30 January 1902, and presented by Brigadier General A G F Browne, commanding Mandalay District. 30 May 1902. He was promoted Lieutenant Colonel 28 November 1901; Colonel 28 November 1904; served in Tibet 1904, including the march to Lhassa; was mentioned in Despatches, and created a CB and a Member of the Victorian Order, 1906; commanded the troops in North China, 1910-14. He took part in the European War, 1914-15, in command of 13th Brigade. Commanded 58th London Division, 1915-16; was mentioned in Despatches, and retired 5 January 1918, with the honorary rank of Major General. He is a Deputy Lieutenant for Westmeath. He married, 15 November 1894, Effie, eldest daughter of J F Balmain, of Dalvrek, Perthshire; they had no children.
CB (m), DSO, MVO 4th Class, Queens Sudan, QSA (5), KSA (2), Tibet (1), 1914-15 Star, BWM, Victory Medal (Maj-Gen). Tower of London 1996.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Fusiliers (City of London Regiment)
Cooper-KingGeorge CourtenayCaptainCOOPER-KING, GEORGE COURTENAY, Captain, was born 3 August 1869, eldest son of Lieutenant Colonel Cooper-King, RMA, FRGS. He entered the Manchester Regiment as Second Lieutenant, from the Militia, 12 March 1892; became Lieutenant 28 July 1895, and Captain 18 March 1899. He served with the 2nd Battalion Manchester Regt, in South Africa, 1900-2, performing the duties of Railway Staff Officer, 25 February to 31 May 1902; operations in the Orange Free State, April 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, August to September and November 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including actions at Biddulphsberg and Wittebergen; operations in Cape Colony, south of Orange River, April 1900; operations in the Transvaal, July 1901; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Courtenay Cooper-King, Captain, Manchester Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa”. He was invested by the King 24 October 1902. Captain Cooper-King was unmarried. He was lulled on the railway 27 January 1909, and an obituary notice of him appeared in the ‘Times' of 29 January 1909.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Manchester Regiment
CorryNoel Armar LowryCaptainCORRY, NOEL ARMAR LOWRY, Captain, a great-grandson of the 2nd Earl Belmore, was born 25 December 1867. He was educated at Harrow, Cheltenham and Sandhurst, and entered the Grenadier Guards 15 February 1888, becoming Lieutenant 11 May 1892, and Captain 23 November 1898. He served in the South African War, 1899—1901, taking part in the advance on Kimberley, including the actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 0 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June, 1900 including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August); operations in Cape Colony, December 1900 to July 1901. He was Commandant at Achtertang: was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with seven clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Noel Armar Lowry Corry, Captain, Grenadier Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He was promoted to Major 29 January 1904: to Lieutenant Colonel 28 October 1910; to Colonel 15 June, 1914, commanding the 2nd Battalion Grenadier Guards. He commanded the London Reserve Brigade, Central Force, Home Defence, 24 October 1914 to 9 January 1916. Colonel Lowry Corry married (1st), Rosalind Gertrude (who died in 1903), daughter of Lieutenant Colonel Anstruther, of Hindlesham Hall, Ipswich, and they had one daughter. He married (secondly), in 1904, the Honourable Clare O'Brien, daughter of the 14th Baron Inchiquin, and they had one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Grenadier Guards
CoryEdward JohnLieutenantCORY, EDWARD JOHN D'ALMEIDA, Lieutenant, was born in 1861, son of the Reverend E W Cory, MA, RD, Vicar of Meldreth, Cambridgeshire. He served in South Africa from 1900 to 1901. He was mentioned in Despatches, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Edward John Cory, Lieutenant, 7th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He retired from the 5th Battalion Royal Sussex Regiment, 25 July 1901. Captain E J d'A Cory (late Captain, 1st, Cinque Port RV) married, in 1907, Hose Anna Georgina, daughter of W Barrington d'Ahneidu, Barrister.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
7th Battalion, Imperial Yeomanry
CoryGeorge NortonCaptainCORY, GEORGE NORTON, Captain, was born 26 December 1874, son of Charles D Cory, of Halifax, Nova Scotia. He was gazetted to the Royal Dublin Fusiliers 28 August 1895, becoming Lieutenant 5 January 1897 and Captain 24 February 1900. He served in the South African War, 1899-1902, as Adjutant, Composite Regiment of Mounted Infantry, from 12 June, 1900; operations in Natal, 1899, including actions at Talana and Lombard's Kop; Relief of Ladysmith, including action at Colenso; operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June, 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 24 November 1900; operations in the Transvaal 30 November 1900 to January 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901 (Sir R H Buller, 30 March and 9 November 1900) and London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with seven clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Norton Cory, Captain, Royal Dublin Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, Warrant and Statutes were sent to the Commander-in-Chief in India, and presented by the OC Aden Column, after Church Parade, 10 January 1903, at Dehalla. He served in the Aden Hinterland in 1903, taking part in operations in the interior. Captain Cory was Brigade Major, 7th Brigade. Southern Command, 2 April 1911 to 30 September 1913; was promoted to Major 19 February 1913; was GSO, 3rd Grade, War Office, 1 October 1913 to 4 August 1914. He served in the European War, 1914-1918, as GSO3, 3rd Division, BEF, 5 August to 20 August 1914; GSO2, 3rd Division, BEF, 27 August 1914 to 4 May 1915; GSO1, 51st Division, British Armies in France, 5 August to 18 June, 1915; GSO1, 27th Division, British Armies in France; Mediterranean Expeditionary Force 19 June to 17 December 1915; Brigadier General, General Staff, 16th Army Corps, Mediterranean Expeditionary Force; British Salonika Force 28 December 1915 to 24 August 1917; promoted to Major General 1 January 1919; Divisional Commander, British Salonika Force, 1919. He was twice mentioned in Despatches; given the Brevets of Lieutenant Colonel (18 February 1915) and Colonel (1 January 1917), and created a CB in 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Dublin Fusiliers
CostekerJohn Henry DivesLieutenantCOSTEKER, JOHN HENRY DIVES, Lieutenant, was born 28 March, 1879, son of William Costeker. He was educated at Harrow and Sandhurst, and entered the Army 3 August 1898, as a Second Lieutenant in the Royal Warwickshire Regiment, in which he was promoted Lieutenant 3 February 1900. He served in the South African War, 1901-2, as Adjutant, Mounted Infantry Battalion, September 1901 to 31 May 1902; was present during operations in Cape Colony, February to May 1901; in Orange River Colony, May 1901 to March 1902; also in the Transvaal, March to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 17 January 1902]; received the Queen's Medal with five clasps. He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 28 January 1902]: "John Henry Dives Costeker, Lieutenant, The Royal Warwickshire Regiment. For the capture, of Commandant Kolde 11 November 1901". He was invested by the King 19 November 1902. He was promoted Captain 3 June, 1903; was Adjutant of the Royal Warwickshire Regiment 27 June, 1904 to 11 April, 1907; became Garrison Adjutant, Eastern Command, 1 June 1907; Staff Captain, Irish Command, 1914. He was killed in action at the Dardanelles on 25 April 1915, while serving as Brigade Major, 88th Infantry Brigade. He married, in 1914, Margaret, daughter of Percy C Morris.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Warwickshire Regiment
CoulsonGustavus Hamilton BlenkinsoppLieutenantCOULSON, GUSTAVUS HAMILTON BLENKINSOPP, Lieutenant, was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Gustavus Hamilton Blenkinsopp Coulson, Lieutenant, King's Own Scottish Borderers (deceased). For services during the recent operations in South Africa". He was subsequently awarded the VC.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
King's Own Scottish Borderers
CowanBryce WalterMajorCOWAN, BRYCE WALTER, Major, was born 17 January 1866, at Wheatrig, Kilmaurs, Scotland, son of George Cowan, of Wheatrig, Kilmaurs, Scotland. He was educated at Kilmarnock Academy, and at the Glasgow Technical College, and travelled through Canada, the United States and South Africa in 1892; raised the Bechuanaland Rifles, and has commanded them since 1896. He served in the South African War, and served throughout the siege of Mafeking, including the actions of 26 December 1899, and 12 May 1900; and with Major General Baden-Powell in the Transvaal, taking part in operations in the Transvaal in May and June, 1900; operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in Cape Colony, north of Orange River. During part of this time he was serving under Major General Douglas. He served eventually with Major General Lord Methuen, when he had command of a special mobile column, September 1901 to 31 May 1902. He took part in operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony; was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901; 16 April, 1901; 3 December 1901 and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Bryce Walter Cowan, Major, Bechuanaland Rifles. In recognition of services during the operations in South Africa". The regiment was called out in August 1914, to quell the Rebellion in South Africa. In January 1915, the regiment was attached to the Eastern Force, which proceeded via Kuruman and Kalahari Desert to German South-West Africa, until the finish of the war there, and then Lieutenant Colonel Cowan proceeded to Europe and took over command of a battalion of the Royal Fusiliers (The City of London Regiment). He had the Volunteer Decoration. He married, 13 October 1904, in Cape Town, South Africa, Marion Hamilton, youngest daughter of Robert Hamilton, of Langmuir, Kilmaurs, Ayrshire, and Breckonridge, Strathavon, Lanarkshire, and they had four children: Bryce George, born 17 January 1906; Marion Elizabeth Young; Robert Hamilton, born 22 January 1909, and John Girvan, born 14 April, 1913.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Bechuanaland Rifles
CowieHugh Norman RamsayCaptainCOWIE, HUGH NORMAN RAMSAY, Captain, was born at Arrochar, 17 September 1872, son of Hugh Cowie, QC, JP. He was educated at Charterhouse and Sandhurst, and joined the Dorsetshire Regiment, 18 May 1892, becoming Lieutenant 28 August 1894. He served in the Tirah Expedition in 1897-98, being present at the actions of Chagra Kotal and Dargai, and the capture of Sampagha and Arhanga Passes. Reconnaissance of the Saran Sar and action of 16 November 1897. Operations in the Waran Valley and action of 16 November 1897. Operations in the Bara Valley 7 to 14 December 1897 (Medal with two clasps). He served in the South African War, 1899-1900; operations in Natal, 1899, including operations at Elandslaagte, Rietfontein and Lombard's Kop. In the Defence of Ladysmith, including the sortie of 7 December 1899) and action of 6 January 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions of Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg 5 to 8 September. He was mentioned in Despatches (Sir R H Buller, 13 September and 9 November 1900 [London Gazette, 8 February 1901]): received the Queen's Medal with three clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Hugh Norman Ramsay Cowie, Captain, Dorsetshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia, etc, were sent to the Commander-in-Chief in South Africa, and presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901. He had become Captain 13 June, 1900. From 5 June, 1901 to 17 February 1904, he was Adjutant, Volunteers, and he was Adjutant, Dorsetshire Regiment from 9 September 1904 to 22 January 1905, when he went to the Staff College. He was DAQMG, Headquarters, South Africa, 20 April, 1907 to 1909; from 1909 to 1911 a Staff Captain at the War Office, and from 1912-14 Commander of a Company of Gentlemen Cadets at Sandhurst. In 1914 he was appointed Commandant of the 1st School of Instruction in France. He was created a CMG Major Cowie died on 20 May 1915, of wounds received whilst in command of the 1st Battalion of his regiment. He had married, in 1898. Victoria Alexandrina, eldest daughter of Sir Howard Elphinstone, VC KCB CMG.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Dorsetshire Regiment
CoxEdward HenryMajorCOX, EDWARD HENRY, Major, was born 21 May 1863, son of Arthur Zachariah Cox, of Harwood Hall, Essex. He entered the Army 12 November 1884; became Captain 15 March, 1892, and Major, 3 February 1900. Major Cox served in the South African War, 1899-1902, on the Staff, and was present at the Relief of Ladysmith, including action at Colenso; took part in the operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900, and action at Pieter's Hill; in the Transvaal in May and June, 1900; in Natal, March to June, 1900; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Frederickstad (17 to 25 October); in Cape Colony, north of Orange River, including action at Ruidam; also during the operations in the Transvaal and Orange River Colony, November 1900, to May 1902 ^Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; Queen's Medal with five clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Edward Henry Cox, Major, Royal Fusiliers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted to Lieutenant Colonel 3 May 1907, and retired 23 August 1911
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Fusiliers (City of London Regiment)
CradockSheldon William KeithCaptainCRADOCK, SHELDON WILLIAM KEITH, Captain, was born 1 October 1858, eldest son of Christopher Cradock, of Hartforth, Yorkshire, and of his wife, Georgiaha, third daughter of Major Duff. Major Sheldon Cradock was formerly a Captain in the 5th Dragoon Guards. He served in the Egyptian Campaign of 1882, receiving the Medal with clasp and the Khedive's Star. For his services in the South African War of 1899-1902 he was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Sheldon William Keith Cradock, Captain, 16th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". Major Cradock served in the European War, 1914-16, with the 2nd King Edward's Horse, and was mentioned in Despatches.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
16th Battalion, Imperial Yeomanry
CraigS ELieutenantCRAIG, S E, Lieutenant, served in the South African War, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "S E Craig, Lieutenant, Loch's Horse. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 25 July 1901.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Loch's Horse
CraneCharles PastonCaptainCRANE, CHARLES PASTON, Captain, was born 12 August 1857, son of the Reverend Canon Crane. He was educated at home, and at Exeter College, Oxford (BA; Honours in Modern History, 1878; MA, 1901). He joined the Royal Irish Constabulary as a Cadet in 1879, and served through the Land Agitation in Kerry, 1880-89; on special duty in Donegal and the South Eastern Province in 1889 and 1894; was Private Secretary to the Inspector-General, 1895 to 1897; Resident Magistrate in Donegal, 1897 to 1900; seconded in 1900 to serve as Captain and Adjutant of 12th Battalion Imperial Yeomanry, in the South African Campaign, to May 1901; subsequently Adjutant, 12th Battalion, to June, 1901; as Adjutant, Mounted Troops, Potchefstroom Column, 26 August 1900, to 30 January 1901 (Imperial Yeomanry). Operations in Cape Colony, south of Orange River, March to May 1900; operations in Orange River Colony, May to August 1900, including actions at Rhenoster River and Wittebergen (1 to 29 July); operations in the Transvaal, west of Pretoria, August to 29 November 1900; operations in the Transvaal, 30 November 1900 to March, 1901; operations in Orange River Colony, March to April, 1901. He was mentioned in Despatches, received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Charles Paston Crane, Captain, 12th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. In September 1914, he was seconded for service with the Army; as Major, 11th (Service) Battalion Lancashire Fusiliers, September 1914 to March, 1915; commanded the 2/4th (Hallamshire) Battalion York and Lancaster Regiment, June 1915 to July 1916; and the 43rd Provisional Battalion July 1916 to October 1916 (Despatches). Lieutenant Colonel C P Crane wrote 'Kerry' in the Little Guide Series. He married, in 1908, Mary Alice, Caroline second daughter of Colonel and Lady Mary Skrine, of Warleigh Manor, Somerset. He was awarded the OBE in 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
12th Battalion, Imperial Yeomanry
CraskeJohnCaptainCRASKE, JOHN, Captain, was born 7 November 1869, son of Deputy Inspector General C B Craske, Madras Army, and Mrs Craske. He was educated at Cheltenham College, and was commissioned in the Leinster Regiment 1 March, 1890, becoming Lieutenant 18 December 1891, and Captain 31 March, 1897. He served in the South African War, 1900-1, taking part in operations in the Orange Free State in May 1900; operations in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen; operations in the Transvaal, October 1900; operations in Cape Colony, May 1900; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to February 1901. He was present at the action of Slaap Kranz and General Prinsloo's surrender. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with four clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Craske, Captain, Leinster Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 24 October 1902. He was promoted to Major 11 May 1907. Major Craske served in the European War in 1914 and 1915, in command of the 6th Battalion Leinster Regiment 19 August 1914; was Temporary Lieutenant Colonel 19 August 1914 to 22 May 1915, and was promoted to Lieutenant Colonel 23 May 1915. He was wounded, and was created a CMG in 1916. Lieutenant Colonel Craske married, in 1899, Clara Grace, daughter of Surgeon General W S Oliver, RAMC, and granddaughter of Sir Thomas Gait, of Toronto, Canada.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Prince of Wales's Leinster Regiment (Royal Canadia
CraufordGeorge Standish GageCaptainCRAUFORD, GEORGE STANDISH GAGE, Captain, was born 19 November 1872, eldest son of Sir Charles William Frederick Crauford, 4th Baronet (son of the Reverend Sir Charles William Crauford and the Honourable Hester King, daughter of Peter, 7th Lord King, and sister of the 1st Earl Lovelace), and of the Honourable Isolda Caroline Vereker, daughter of the 4th Viscount Gort. He was educated at Wellington College, and Sandhurst, and was gazetted to the Gordon Highlanders 18 June, 1892. He served in the Chitral Campaign in 1895, with the Relief Force, being present at the storming of the Malakand Pass (Medal with clasp). He was promoted Lieutenant 20 May 1896, and next saw active service with the Tirah Expeditionary Force. He was slightly wounded in the action of Dargai, and was present at the operations in the Maidan Waran and Bazar Valleys, and received two clasps. He became Captain 17 August 1899, and served in the South African War, 1899-1902, taking part in the advance on Kimberley, including the action at Magersfontein; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain) and Vet River (5 to 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg and Pretoria; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August) and Lydenberg (5 to 8 September); operations in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900; operations in Cape Colony, south of Orange River, 1899-1900; operations in Cape Colony, north of Orange River. He was afterwards in command of Mounted Infantry Battalion; operations in Cape Colony, March, 1901; operations in Orange River Colony, April to June, 1901; operations in the Transvaal, June to November 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "George Standish Gage Crauford, Captain, Gordon Highlanders. In recognition of services during the operations in South Africa". He was invested by the King 18 December 1902. Captain Crauford was ADC to the GO Commanding-in-Chief, Southern Command, 20 July to 13 October 1905; was employed with the West African Frontier Force 14 October 1905 to 14 October 1908; became Major 10 August 1911; was specially employed under the Government of India 29 May 1911 to 13 April, 1915, and was created a CIE in 1913. Major Crauford served in the European War, 1914 to 1918; as GSO2, Training Centre, Northern Command, 26 June to 7 December 1915; was promoted to Lieutenant Colonel 14 March 1915; commanded the 3rd Infantry Brigade, British Armies in France, 28 November 1916 to 14 March, 1917. and the 18th Infantry Brigade, British Armies in France, 13 September 1917 to 8 April, 1919. He was appointed ADC to the King 3 June, 1918; became Colonel 14 March, 1919, and commanded the 1st Brigade, Midland Division, British Army of the Rhine, from 26 April 1919. Colonel Crauford was created a CMG in 1916, and a CB in 1919, and was given the Brevet of Colonel 3 June, 1918.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Gordon Highlanders
CrichtonViscount Henry WilliamCaptainCRICHTON (VISCOUNT), HENRY WILLIAM, Captain, was born 30 September 1872, son of the 4th Earl of Erne and Lady Florence Cole, daughter of the 3rd Earl of Enniskillen. He was educated at Eton, and the RMC, Sandhurst; joined the Royal Horse Guards 5 May 1894; became Lieutenant 6 February 1895; was Adjutant, RHG, 8 December 1896 to 6 October 1899. He served in the South African War as ADC to Major General Brocklehurst, Cavalry Brigade, Natal, 7 October 1899 to 24 January 1901; was present at the Defence of Ladysmith; operations in Natal, March to June, 1900; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to November 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901]; received the Queen's Medal with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Henry William, Viscount Crichton, Captain, Royal Horse Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". He had become Captain 24 February 1900; was Equerry to His Royal Highness the Duke of Cornwall and York during his colonial tour. The Insignia of the DSO were sent to Adelaide, South Australia, and presented there by HRH the Duke of Cornwall and York. He was appointed Equerry-in-ordinary to HRH the Prince of Wales from 21 February 1903 to 12 May 1908; was created an MVO in 1906, and Extra Equerry to HM King George V in 1910. During the European War Lord Crichton served as Major, Royal Horse Guards, with the British Expeditionary Force; was mentioned in Despatches, and created an Officer of the Legion of Honour. He was reported missing at Wytschaete 1 November 1914, and reported dead June, 1916. Lord Crichton married, in 1903, Lady Mary Grosvenor, daughter of the 1st Duke of Westminster, and they had one son, John Henry George, Earl of Erne, and one daughter, Mary Kathleen.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Horse Guards
CromptonBLieutenant ColonelCROMPTON, B, Lieutenant Colonel, served in the Zulu War, 1878-79 (Medal with clasp), and in the South African War of 1899-1902, with the Natal Volunteers, taking part in operations in Natal, 1899, including action at Reitfontein and Lombard's Kop; the Defence of Ladysmith; operations in Natal (March to June 1900), including the action at Laing's Nek; operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to October 1900. In command of Natal Volunteer Composite Regiment, January 1901 to May 1902; operations in the Transvaal 30 November 1900 to 31 May 1902; operations on the Zululand Frontier of Natal, September and October 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; received the Queen's Medal with four clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "B Crompton, Lieutenant Colonel, Natal Volunteers. In recognition of services during the operations in South Africa". He was placed on the Regimental Supernumerary List, Natal, in 1906; served in the Natal Native Rebellion, 1906 (Medal with clasp).
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Natal Volunteer Composite Regiment
Crompton-RobertsHenry RogerMajorCROMPTON-ROBERTS, HENRY ROGER, Major, was born 18 May 1863, eldest son of Charles Henry Crompton-Roberts, of Drybridge, Monmouthshire, and Mary, daughter and heiress of Roger Crompton, of Kearsley Lancashire. He entered the Army, as a Lieutenant in the 3rd Hussars, 6 February 1884, and became Lieutenant in the Grenadier Guards 20 February 1884; was promoted Captain 28 October 1895, and Major, 3 May 1899. He served in the South African War, from 1899 to 1901, and was present in the advance on Kimberley, including actions at Belmont, Enslin, Modder River and Magersfontein; operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Belfast (26 and 27 August); operations in Orange River Colony, December 1900; operations in Cape Colony, December 1900, to 31 May 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; received the Queen's Medal with six clasps, and the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Henry Roger Crompton-Roberts, Major, Grenadier Guards. In recognition of services during the operations in South Africa". He was promoted Lieutenant Colonel 29 March, 1905, and retired from the Service with that rank 29 August 1907. Lieutenant Colonel Crompton-Roberts married, in 1905, Blanche Alexandra, daughter of Lieutenant Colonel E A Hannay, of Ballylough, County Antrim, and they had one son and one daughter.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Grenadier Guards
CropperEdward DenmanCaptainCROPPER, EDWARD DENMAN, Captain, served in the South African War, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 Sept, 1901]: "Edward Denman Cropper, Captain, 9th Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He died before he could be invested with the Insignia of the Order.n
DSO, Albert Medal 2nd type Bronze (Capt W Kent Mil), 1897 Jubilee, Zulu Medal 1879 (Capt ADC), QSA (2) CC OFS (Major IY), Royal Humane Society Medal Bronze (Capt 6 Aug 1878). Glendinings 1918 £90. Glendinings 1986 est £1600-1800.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
9th Battalion, Imperial Yeomanry
Page 12 of 59
<<First <Prev 10 1112 13 14 Next> Last>>