Surname: 
Forename: 
No: 
Rank: 
Notes: 
Unit: 
Search Options:
Records per Page:

 Surname   Forename   No   Rank   Notes   Unit 
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohn30505TrooperSource: Nominal roll in WO127Prince of Wales Light Horse
CampbellJohn78260GunnerQSA known to exist. QSA (3)
Source: List of QSAs with the clasp Defence of Kimberley
Royal Garrison Artillery
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohnReceived the Mediterranean Medal
3rd Battalion
Source: Medal roll WO100 368
(Duke of Albany's Ross-shire Buffs) Seaforth Highl
CampbellJohn Alexander709PrivateSource: OZ-Boer databaseVictoria, 3rd Bushman's Contingent
CampbellJohn AlexanderSource: WO100/281Indwe TG
CampbellJohn Angus85TrooperSource: OZ-Boer databaseSouth Australia, 2nd Mounted Rifles Contingent
CampbellJohn Bruce Stewart96PrivateSource: OZ-Boer databaseWest Australia, 2nd Mounted Infantry Contingent
CampbellJohn ConroySource: QSA and KSA medal rollsNew Zealand, 9th Contingent
CampbellJohn Edward RobertMajorCAMPBELL, JOHN, Captain and Brevet Major, was born 7 March, 1871, son of Captain W H Campbell, Madras Staff Corps, and of Ellen Magdalena, eldest daughter of Major General J D Mein, Madras Royal Horse Artillery. He was educated at Haileybury, and entered the Army from Sandhurst 7 January 1892; posted to the 79th Cameron Highlanders; was promoted Captain, April, 1898: served in the Sudan, 1898; was present at the actions of Atbara and Omdurman; was mentioned twice in Despatches [London Gazette, 24 May and 30 September 1898]; was promoted Brevet Major, and awarded the British Medal, and Khedive's Medal with two clasps; was Adjutant, 1st Cameron Highlanders, 1 February 1898 to 4 December 1900; Staff College, 1901-3; Staff Captain, War Office, April 1904 to December 1905; Brigade Major, Aldershot, December 1905 to April 1908; Chief Instructor, School of Musketry, Hythe, June 1909 to June 1913. He served in South Africa, 1900-1, as Adjutant, 1st Battalion Cameron Highlanders, March to September 1900, and 1 June to 5 December 1901; during operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Vet River (5 and 6 May) and Zand River; taking part in the operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); during operations in Orange River Colony, May to September 1900, including actions at Wittebergen (1 to 29 July), and Ladybrand (2 to 7 September); during operations in the Transvaal, June to December 1901. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; awarded the Queen's Medal with five clasps, and created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "John Campbell, Captain and Brevet Major, Cameron Highlanders. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 12 March, 1902; the Warrant sent 19 March, 1902. He was promoted Major 9 March, 1905, and Brevet Lieutenant Colonel 21 February 1914. He commanded the 2nd Cameron Highlanders May 1914, to May 1915; wounded at Hooge 10 May 1915; appointed Temporary Brigadier General commanding 121st Brigade 7 October 1915 to April, 1918, and attained the substantive rank of Lieutenant Colonel, 1916. He was created a CMG 1915; awarded the Order of St Stanislaus, 3rd Class, with Swords, August 1915; promoted Brevet Colonel, January 1917; created a CB January 1918; appointed Temporary Major General commanding 32nd Division, April, 1918; transferred to command 31st Division, May 1918 to March, 1919. Mentioned in Despatches seven times; Commaudeur de l'Ordre de la Couronne and Croix de Guerre (Belgian), March, 1919; appointed Temporary Brigadier General commanding 1st Highland Brigade in Germany, March, 1919 to 31 October 1919; appointed Brigadier General commanding 11th Infantry Brigade 1 November 1919; promoted Colonel, June, 1919; Commandeur de la Legion d'Honneur, October 1919. Colonel Campbell married, in 1901, Amy Leighton, third daughter of the Reverend Canon Hopkins.
Source: DSO recipients (VC and DSO Book)
Royal Warwickshire Regiment
Page 5696 of 43055
<<First <Prev 5689 5690 5691 5692 5693 5694 56955696 5697 5698 5699 5700 5701 5702 5703 Next> Last>>